Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Karnivor Beslenme: Sadece Et Yiyerek Zayıfla!

Et yemek, insanların avlanmayı öğrendiğinden beri süregelen beslenme şekillerinden bir tanesidir. Karnivor beslenme (etobur beslenme) ise deyim yerindeyse tamı tamına proteinle dolup taşan bir diyet çeşidi. Ayrıca diyette et yenir mi demeyin 🙂 Aslında hem beyaz hem de kırmızı etin sağlık için daha birçok faydası var. Baştan uyaralım, et diyeti yani etobur diyet tabi ki vejateryenlere göre değil. (bkz: vejetaryenler ne yer?) Eğer sağlıklı ve bitkisel olarak protein almak isteyenler varsa, buradan (bkz: bitkisel protein) ilgili yazımıza ulaşabilirler. Biz yazımızın konusu olan et yiyerek nasıl kilo verilir, karnivor diyet nasıl yapılır açıklayarak devam edelim…

Karnivor Beslenme Nedir?

karnivor beslenme diyeti
Karnivor beslenme nedir?

Öncelikle belirtelim ki sağlıklı beslenen bir kişinin günlük olarak belli miktarda kalori alması gerekir. Bu oran kadınlarda 2000, erkeklerde ise 2400’tür. Günlük tüketeceğiniz yiyeceklerle bu kalori miktarını kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Öte yandan zayıflamak isteyen biriyseniz, etobur diyetini deneyebilirsiniz. Diyet programlarının birçoğu, 1200 kaloriyi yakalamak adına size 4 porsiyon sebze yemeği ve buna ek olarak birkaç porsiyonda meyve yemenizi önerir. Karnivor diyet ise size sebze tüketimini teşvik etmez, aksine et yemeyi teşvik eder, hatta başka seçenek sunmaz. 1200 kalorilik karnivor beslenmede tamamen et ve hayvansal gıdalar üzerine kuruludur. Yani sebze tüketmezsiniz. Amerikalı doktor Shawn Baker tarafından geliştirilen beslenme şekli, kısa zamanda geniş bir kitle tarafından benimsenmiştir. Ketojenik ve aktins gibi diyet programları düşük karbonhidrat alımını amaçlarken, etobur diyet karbonhidrat tüketmemeyi teşvik eder.

Karnivor Beslenme Listesi

Karnivor beslenme günlük kalori ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak adına kırmızı etin yağlı kısımlarını tüketmenizi önerir. Aslında oldukça kısıtlayıcı olan beslenme programında tüketebileceklerinizse şöyle;

  • Kırmızı et
  • Tavuk eti
  • Balık
  • Kemik suyu
  • İlik
  • Yumurta
  • Sakatat
  • Süt

Bu noktada ayrı bir parantez açmak gerekir, zira süt konusunda görüş ayrılığı söz konusu. Bazı diyetisyenler tarafından sadece süt tüketimine izin veriliyor, bazıları ise süte ek olarak sütten elde edilenlerin de diyet esnasında tüketilebileceğini savunuyor. Tercih sizin olmakla beraber laktoz alımı noktasında dikkatli olmanızı öneririz. Öte yandan ne yerseniz yiyin, 1200 kaloriyle sınırlı kalmanız gerektiğini unutmayın.

karnivor beslenme
Karnivor diyeti ile et yiyerek de kilo verebilirsiniz.

Carnivore Diyeti (Etobur Diyeti) Faydaları

Kilo vermeye yardımcıdır: Diyet sayesinde kalori alımınız ciddi anlamda sınırlanacağı için (1.200 kalori) vücudunuzda kalori açığı meydana gelebilir. Sonuç olarak başta göbek bölgesindeki yağlar olmak üzere yağlarınızdan kurtulabilir ve kilo verebilirsiniz.

Takip etme kolaylığı: Birçok diyet programını takip aksine 1200 kalori etobur diyeti çok daha kolay takip edilebilir.

Kronik Hastalıkları Azaltabilir: Yapılan bir takım araştırmalara göre, 1200 kalorilik karbonhidratsız diyet programı, kronik hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltabilir ve genel sağlığınızı koruyabilir. Yine yapılan bazı araştırmalar, düşük kalori alımının genel kalp sağlığını koruduğunu ve iltihap oluşumunu engellediğini göstermiştir. Daha uzun yaşamanızı sağlayabilir: Öte yandan diyetin sağlığa faydalarından biri uzun yaşamanızı sağlamasıdır ancak bu konuda henüz net bir bilgi yoktur.

Not: Fitness Dergisi olarak sadece et yiyerek beslenmeyi ise biz tavsiye etmiyoruz. Mutlaka yeşillik ve sebzeleri de diyet programınıza eklemelisiniz.

Carnivore Diyeti Hakkında Daha Fazla

Bir de Shawn Baker’ın ağzından dinleyelim bu diyeti:

YouTube video
Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın