Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Multivitaminler Gerekli Mi? Ne Zaman Tüketilmeli?

Beslenme düzenimize bağlı olarak zaman zaman vitamin eksikliği yaşayabiliriz. İhtiyaç duyduğumuz mikro besinleri, mineral ve multivitaminleri vücudumuz yeterli seviyede depolayamaz. Yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği sonucunda zamanla vücutta halsizlik, metabolizmanın düzgün çalışmaması, cilt, tırnak ve saç deformasyonu yaratır. Ayrıca hastalıklara karşı direnç kazanamayız ve bağışıklık sistemimiz zayıflar. Tam da bu noktada vitamin alımı ile mevcut vitamin eksikliği problemi yavaş yavaş yok olur. Peki multivitamin nedir? Çeşitli vitaminler kullanmak vücuda nasıl bir fayda sağlar? Gelin biraz daha detaylandıralım.

multivitamin tüketimi
Multivitamin Nedir? Tüketimi nasıl olmalı?

Multivitamin Nedir?

Vitaminler, yeterli beslenemediğimiz dönemlerde, vücudumuzdaki vitamin ve mineral eksikliğinin giderilmesini hedefler. Sağlığımızı korumak için de toplamda 13 vitamine ihtiyacımız var: A, C, D, E, K ve diğer sekiz B vitaminleri. D vitamini ve B3 vitamini dışında diğer vitaminleri vücudumuz kendiliğinden üretemez. Bu yüzden onları yiyecek ve takviye gıda olarak almamız gerekir. Çeşitli vitamin ve mineralleri içeren gıda takviyesi olarak bu ürünler doğru kullanıldığı takdirde yetersiz vitamin sorununu ortadan kaldırabilirler. Ayrıca bazı vitamin hapları Koenzim Q10 ve ginseng gibi cinsel gücü artırıcı takviyeler de içermektedir.

Özellikle kış aylarında vücudumuzu virüslere karşı dayanıklı kılabilmek için uzman doktorlar tarafından tavsiyeler alırız. Bu tavsiyeler arasında önemli derecede kabul gören ve hemen her doktor tarafından tavsiye edilen, dengeli ve düzenli beslenmektir. Ancak her ne kadar bu konu hakkında bilinç sahibi olsak da çoğumuz günün telaşında öğün atlayabiliyoruz ya da yeterince beslenemeyebiliyoruz. Hal böyle olunca da çeşitli vitamin takviyelerinin kullanımı kulağa oldukça cazip geliyor.

Multi-vitaminlerin Faydaları Nelerdir?

  • Vücutta eksik olan besin değerlerinin optimum seviyeye gelmesini sağlar
  • Bağışıklık sistemini destekler ve zayıflamasına engel olur
  • Cilt, tırnak ve saç sorunlarını ortadan kaldırır
  • Kan oluşumunu destekler ve kansızlık sorununa iyi gelir
  • Kemik sağlığı için oldukça faydalıdır
  • Vücudun protein ve glikojen üretimine destek olur

Multivitaminler Nasıl Kullanılmalı?

Fazla multivitamin kullanımı zararlı mı? Bu soruya karşılık çok kısa ve öz bir cevabımız var. Vitamin eksikliği durumlarında, yeterli ve kararında multivitamin takviyesi vücuda fayda sağlar. Ancak vitaminlerin gereksiz kullanımı karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Bununla birlikte sık vitamin kullanımı vücutta gereksiz vitamin biriktireceğinden tehlikeli olabilir.

Multivitamin nedir ne işe yarar
Multi-vitamin nedir? Ne zaman tüketilmeli?

Multivitamin Ne Zaman Tüketilmelidir?

Doktorlar genellikle vitamin değerleri düşük olduğunda hastalara farklı vitaminleri önerirler. Ancak burada dikkat edeceğimiz hususlardan biri mutlaka multivitamin takviyesi almadan önce hekiminize veya diyetisyeninize danışmak olacaktır.

Farklı vitaminler almayı gerektirecek durumların başında yeterli beslenememek ve düşük kalorili diyet yapmak gelebilir. Özellikle diyet uygulamalarında, bir anda besin değerlerinin düşürülmesi gibi bir hata yapılıyor. Bununla birlikte sporcular da kas gelişimi için vitamin takviyesi alabililer. Ayrıca hamilelik sırasında oluşan anemi, demir yetersizliği olanlar, ileri yaştaki bireyler vb. kişiler için multivitaminlerin yararları oldukça fazladır. Bu kişiler haricinde dengeli beslenen veya herhangi bir vitamine gereksinim duymayan bireylerin vitamin alması gereksizdir.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın