Multivitamin Nedir? Nasıl Kullanılır?

multivitamin nedir
multivitaminler nasıl kullanılır

Beslenme düzenimize bağlı olarak zaman zaman vitamin eksikliği yaşayabiliriz. İhtiyaç duyduğumuz mikro besinleri, mineral ve vitaminleri vücudumuz yeterli seviyede depolayamaz. Yetersiz beslenme sonucunda zamanla vücutta halsizlik, metabolizmanın düzgün çalışmaması, cilt, tırnak ve saç deformasyonu yaratır. Ayrıca hastalıklara karşı direnç kazanamayız ve bağışıklık sistemimiz zayıflar. Tam da bu noktada multivitamin alımı ile mevcut vitamin eksikliği problemi yavaş yavaş yok olur. Peki multivitamin nedir? Multivitamin kullanmak vücuda nasıl bir fayda sağlar? Gelin biraz daha detaylandıralım.

Multivitamin Nedir?

Multivitaminler, yeterli beslenemediğimiz dönemlerde, vücudumuzdaki vitamin ve mineral eksikliğinin giderilmesini hedefler. Sağlığımızı korumak için de toplamda 13 vitamine ihtiyacımız var: A, C, D, E, K ve diğer sekiz B vitaminleri. D vitamini ve B3 vitamini dışında diğer vitaminleri vücudumuz kendiliğinden üretemez. Bu yüzden onları yiyecek ve takviye gıda olarak almamız gerekir. Çeşitli vitamin ve mineralleri içeren gıda takviyesi olarak bu ürünler doğru kullanıldığı takdirde yetersiz vitamin sorununu ortadan kaldırabilirler. Ayrıca bazı multivitamin hapları Koenzim Q10 ve ginseng gibi cinsel gücü artırıcı takviyeler de içermektedir.

İlginizi Çekebilir: Glukozamin Nedir, Faydaları Nelerdir?

Özellikle kış aylarında vücudumuzu virüslere karşı dayanıklı kılabilmek için uzman doktorlar tarafından tavsiyeler alırız. Bu tavsiyeler arasında önemli derecede kabul gören ve hemen her doktor tarafından tavsiye edilen, dengeli ve düzenli beslenmektir. Ancak her ne kadar bu konu hakkında bilinç sahibi olsak da çoğumuz günün telaşında öğün atlayabiliyoruz ya da yeterince beslenemeyebiliyoruz. Hal böyle olunca da multivitamin takviyelerinin kullanımı kulağa oldukça cazip geliyor.

multivitaminler
Multivitamin takviyeleri

Multivitamin Faydaları Nelerdir?

  • Vücutta eksik olan besin değerlerinin optimum seviyeye gelmesini sağlar
  • Bağışıklık sistemini destekler ve zayıflamasına engel olur
  • Cilt, tırnak ve saç sorunlarını ortadan kaldırır
  • Kan oluşumunu destekler ve kansızlık sorununa iyi gelir
  • Kemik sağlığı için oldukça faydalıdır
  • Vücudun protein ve glikojen üretimine destek olur

Multivitaminler Nasıl Kullanılmalı?

Fazla multivitamin kullanımı zararlı mı? Bu soruya karşılık çok kısa ve öz bir cevabımız var. Vitamin eksikliği durumlarında, yeterli ve kararında multivitamin takviyesi vücuda fayda sağlar. Ancak multivitaminlerin gereksiz kullanımı karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Bununla birlikte sık multivitamin kullanımı vücutta gereksiz vitamin biriktireceğinden tehlikeli olabilir.

Multivitamin Ne Zaman Tüketilmelidir?

Doktorlar genellikle vitamin değerleri düşük olduğunda hastalara multivitamin önerisinde bulunurlar. Ancak burada dikkat edeceğimiz hususlardan biri mutlaka multivitamin takviyesi almadan önce hekiminize veya diyetisyeninize danışmak olacaktır.

Multivitamin almayı gerektirecek durumların başında yeterli beslenememek ve düşük kalorili diyet yapmak gelebilir. Özellikle diyet uygulamalarında, bir anda besin değerlerinin düşürülmesi gibi bir hata yapılıyor. Bununla birlikte sporcular da kas gelişimi için vitamin takviyesi alabililer. Ayrıca hamilelik sırasında oluşan anemi, demir yetersizliği olanlar, ileri yaştaki bireyler vb. kişiler için multivitaminlerin yararları oldukça fazladır. Bu kişiler haricinde dengeli beslenen veya herhangi bir vitamine gereksinim duymayan bireylerin multivitamin alması gereksizdir.

Son güncelleme 4 Ağustos 2021