Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Kreatin Saç Döker Mi Dökmez Mi Açıklık Getiriyoruz!

Saç dökülmesi özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenip kreatin kullananların merak ettiği bir konu. Bu yazımızda da uzun süredir tartışma konusu olan kreatin saç döker mi meselesine değineceğiz. Ayrıca yaptığımız araştırmalara istinaden kreatin saç dökülmesi arasında nasıl bir ilişki var açıklık getirmiş olacağız! Şimdi gelin araştırmaların kreatin ve saç dökülmesi hakkında neler söylediğine beraber bakalım.

Kreatin ve Saç Dökülmesi Arasındaki İlişki

Kreatin kullanımı sonrası saçların dökülmesi sorusunun temelinde aslında DHT hormonu yatmaktadır. Peki nedir bu DHT? 2009 yılında yapılan bir araştırma, genç sporcuların 3 haftalık kreatin takviyesi sonrasında saç dökülmesiyle ilişkili olan bir hormonun seviyesinin arttığını gösterdi. İşte bu hormona dihidrotestosteron (DHT) adı veriliyor. Ama durun hemen panik yapmayın! Çünkü araştırmada saç dökülmesi değerlendirilmedi, sadece hormon seviyeleri üzerindeki etkisi gözlendi. Yani bu araştırmada saç dökülmesiyle ilgili doğrudan bir ilişki kurulmadı.

kreatin yüklemesi ve kullanımı

Kreatin ve Dihidrotestosteron (DHT) Seviyeleri

DHT aslında hepimizin bildiği bir hormon olan testosterondan üremektedir ve ondan daha etkilidir. Yapılan araştırmalarda DHT’nin saç dökülmesiyle ilişkisine baktığımızda ise DHT hormonu vücutta yükseldiğinde saçlar dökülür diye bir tez bulunmamaktadır. Çünkü bu durum kişiden kişiye genetik yapıya göre farklılık göstermektedir. Ancak yapılan bazı araştırmalarda DHT, saç köklerindeki belirli hormon reseptörlerine bağlanabildiği belirtilmektedir. Bunun sonucunda daha az saç uzaması olduğu için, dökülen saçların yenilenmesi zaman almakta ve saçlar dökülebilmektedir. Bu hormonsal durum genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişilerde daha aktif çalışmaktadır. Dolayısıyla genetiğinde saç dökülmesine yatkın kişilerde kreatin kullanımıyla birlikte saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Ancak saç dökülmesinin arkasında yatan belki de en büyük etken genetiğimizdir. Saç dökülmesi genellikle genetikle ilgilidir. Dolayısıyla kreatin kullanımı doğrudan saç döker söylemi yanlıştır. Sadece saçlarının döküldüğünü ve seyreldiğini bilen biri kreatin kullanımının DHT seviyesini artırabileceğini düşünerek dikkatli davranmalıdır.

kreatin kullanımı ve saç dökülmesi
Saç dökülmesi

SONUÇ: Kreatin Saç Döker Mi?

Yapılan araştırmalar temelinde kreatin saç döker diye kesin bir kanıya varmak zor. Nihayetinde DHT bir tek kreatin ile değil yağlı beslendiğimizde, ağırlık kaldırdığımızda ve spor yaptığımızda da artmaktadır. Dolayısıyla DHT artışına bağlı olarak kesinlikle saç dökülmesi olur demek de yanlıştır. Genel olarak kreatin nedeniyle DHT hormonu artışının saç dökülmesini teşvik edip etmediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Siz yine de yukarıda bahsettiğimiz gibi saçları dökülen biriyseniz kreatin kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca saçlarınız gür bile olsa her supplementte olduğu gibi kreatin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatırız. Sağlık ve sporla kalın!

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Kreatin Saç Döker Mi Dökmez Mi Açıklık Getiriyoruz!” üzerine 2 yorum
    • Caderea genetica a parului este o afectiune dovedita stiintific si comuna, se stie ca caderea parului datorita consumului de creatina creste hormonul DHT, dar are multi parametri. Consultarea medicului dumneavoastră înainte de a utiliza creatina și efectuarea analizelor necesare înainte și după utilizare oferă cel mai sănătos rezultat.

      (Genetiğe bağlı saç dökülmesi bilimsel olarak kanıtlanmış ve yaygın olan bir durum, kreatin kullamına bağlı saç dökülmesi DHT hormonunu artırdığından biliniyor ancak bunun bir çok parametresi var. Kreatin kullanmadan önce doktorunuza danışmanız ve kullanmadan önce ve sonra gerekli testleri yaptırmanız en sağlıklı sonucu verir.)

      Yanıtla
Yorum yapın