Kreatin Saç Döker Mi Dökmez Mi Açıklık Getiriyoruz!

kreatin saç dökülmesi

Saç dökülmesi özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenip kreatin kullananların merak ettiği bir konu. Bu yazımızda da uzun süredir tartışma konusu olan kreatin saç döker mi meselesine değineceğiz. Ayrıca yaptığımız araştırmalara istinaden kreatin saç dökülmesi arasında nasıl bir ilişki var açıklık getirmiş olacağız! Şimdi gelin araştırmaların kreatin ve saç dökülmesi hakkında neler söylediğine beraber bakalım.

Kreatin ve Saç Dökülmesi Arasındaki İlişki

Kreatin kullanımı sonrası saçların dökülmesi sorusunun temelinde aslında DHT hormonu yatmaktadır. Peki nedir bu DHT? 2009 yılında yapılan bir araştırma, genç sporcuların 3 haftalık kreatin takviyesi sonrasında saç dökülmesiyle ilişkili olan bir hormonun seviyesinin arttığını gösterdi. İşte bu hormona dihidrotestosteron (DHT) adı veriliyor. Ama durun hemen panik yapmayın! Çünkü araştırmada saç dökülmesi değerlendirilmedi, sadece hormon seviyeleri üzerindeki etkisi gözlendi. Yani bu araştırmada saç dökülmesiyle ilgili doğrudan bir ilişki kurulmadı.

Kreatin ve Dihidrotestosteron (DHT) Seviyeleri

DHT aslında hepimizin bildiği bir hormon olan testosterondan üremektedir ve ondan daha etkilidir. Yapılan araştırmalarda DHT’nin saç dökülmesiyle ilişkisine baktığımızda ise DHT hormonu vücutta yükseldiğinde saçlar dökülür diye bir tez bulunmamaktadır. Çünkü bu durum kişiden kişiye genetik yapıya göre farklılık göstermektedir. Ancak yapılan bazı araştırmalarda DHT, saç köklerindeki belirli hormon reseptörlerine bağlanabildiği belirtilmektedir. Bunun sonucunda daha az saç uzaması olduğu için, dökülen saçların yenilenmesi zaman almakta ve saçlar dökülebilmektedir. Bu hormonsal durum genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişilerde daha aktif çalışmaktadır. Dolayısıyla genetiğinde saç dökülmesine yatkın kişilerde kreatin kullanımıyla birlikte saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Ancak saç dökülmesinin arkasında yatan belki de en büyük etken genetiğimizdir. Saç dökülmesi genellikle genetikle ilgilidir. Dolayısıyla kreatin kullanımı doğrudan saç döker söylemi yanlıştır. Sadece saçlarının döküldüğünü ve seyreldiğini bilen biri kreatin kullanımının DHT seviyesini artırabileceğini düşünerek dikkatli davranmalıdır.

kreatin kullanımı ve saç dökülmesi
Saç dökülmesi

SONUÇ: Kreatin Saç Döker Mi?

Yapılan araştırmalar temelinde kreatin saç döker diye kesin bir kanıya varmak zor. Nihayetinde DHT bir tek kreatin ile değil yağlı beslendiğimizde, ağırlık kaldırdığımızda ve spor yaptığımızda da artmaktadır. Dolayısıyla DHT artışına bağlı olarak kesinlikle saç dökülmesi olur demek de yanlıştır. Genel olarak kreatin nedeniyle DHT hormonu artışının saç dökülmesini teşvik edip etmediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Siz yine de yukarıda bahsettiğimiz gibi saçları dökülen biriyseniz kreatin kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca saçlarınız gür bile olsa her supplementte olduğu gibi kreatin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatırız. Sağlık ve sporla kalın!

Son güncelleme 8 Mayıs 2021