Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Glutamin Nedir? Nelerde Bulunur? Faydaları Neler?

Glutamin vücudumuz için önemli ve birçok işlevi olan aminoasit türüdür. Peki tam olarak glutamin nedir? Proteinlerin yapı taşı olan amino asit grupları içerisinde l-glutamin önemli bir yere sahiptir. Bağışıklık sisteminde değerli ve kritik bir noktayı temsil eder. Özellikle glutamin nedir ve ne işe yarar sorusunda akla ilk olarak bağırsaklar için glutaminin rolü gelir.

Glutamin Nedir? Hangi Besinlerde Var?

Vücudumuz l-glutamin amino asiti doğal olarak üretebilmektedir. Dışarıdan takviye olarak alabileceğimiz birçok gıdada vardır. Peki vücudumuz için dışarıdan takviye glutamin gerekli midir? Vücudunuzun glutamin ihtiyacı olup olmadığını anlamadan glutamin takviyesi yapmamalısınız. Dolayısıyla fazla glutamin zararları noktasında vücudumuz tepki gösterebilir. L-glutamin nelerde bulunur diye soracak olursanız en çok hayvansal gıdalarda bulunmaktadır.

  • Yumurta: %4.5
  • Sığır eti: %4,6
  • Yağsız süt: %8,0
  • Tofu: %9,0
  • Beyaz Pirinç: %11,0
  • Mısır: %16,5

Beyaz peynir ve mısır gibi kaynaklar glutamin kaynağı olarak oldukça yüksek değerlere sahiptir. Protein içeren hemen hemen her gıda l-glutamin içermektedir.

glutamin takviyesi
Glutamin dışarıdan supplement takviye olarak da alınabilir

Glutamin Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Glutamin’in en önemli işlevi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Beyaz kan hücreleri ve bazı bağırsak hücreleri için enerji kaynağı niteliğindedir. Vücudumuzdaki yaralanmalardan dolayı kaybettiğimiz kan sebebiyle glutamin ihtiyacımız artmaktadır. Eğer vücudumuzun ihtiyacı çok fazla olursa üretilen glutamin yetmeyecektir. Bu sebeple vücudumuz bu amino asitin fazlasını serbest bırakmak için kas gibi protein depolarını yakar. Eğer vücutta glutamin eksiliği varsa bağışıklık sisteminin işlevi tehlikeye düşer. Bu yüzden yüksek proteinli diyetler, yüksek glutamin içerikli diyetler genellikle büyük yaralanmalarda takviye olarak alınmalıdır. L-glutaminin bakteri ve virüslere karşı vücudu savunduğu ve hücrelerde iyileştirici gücü olduğu kanıtlanmıştır.

glutamin nedir ne işe yarar
Glutamin nedir, ne işe yarar?

Glutamin’in bağışıklık sistemine gösterdiği yarar, bağırsaklarımızın işlevselliği ile alakalıdır. Bağırsaklarımız bağışıklık sistemimizin temelini oluşturmaktadır. Çünkü bağırsaklarımızda bağışıklığımızı koruyan milyonlarca bakteri grubu bulunmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminde olduğu gibi bağırsaklarımızın sağlığı içinde oldukça önemli yeri bulunan glutamin ne işe yarar noktasında bağırsaklarda bulunan hücrelerin büyüyebilmesi ve bakımı için oldukça önemli yerdedir.

Proteinin yapıtaşı olan aminoasit gruplarından en önemlisi l-glutamin’dir. Hatta yapılan çalışmalarda ise glutaminin kas kütlesinde ve güç artışında işe yaradığı kanıtlanmıştır.

Glutamin Zararı Var Mıdır?

Sıklıkla spor takviyesi olarak verilen glutamin’i çoğu araştırmacılar herhangi bir yan etkisinin olmadığını söylemektedir. Ancak glutamin takviyelerinin kısa zamanda etkisi güvenli duruyorken, uzun vadede glutamin zararları ve vücuda ne gibi yan etki yaptığı henüz tam olarak ispatlanmamıştır.

Glutamin Nasıl Kullanılır?

Bir glutamin takviyesi almaya karar verirseniz, günde yaklaşık olarak 5 gr ile başladığınız takdirde yeterli amino asit ve protein desteği almış olursunuz.

Glutamin takviyesi almadan önce, glutamin nedir, ne işe yarar, alma nedeninizin ne olduğunu, vücudunuzun ihtiyacı olup olmadığını ve size zarar verip vermeyeceğini düşününün. Kas kütlesini artırmak için bağışıklık sisteminizden olmayın.

Kaynak ve Araştırmalar:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6266414/
  2. https://examine.com/supplements/glutamine/
Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın