Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Udi Hindi Yağı Gerçekten Faydalı Mı?

Bağışıklığımızı üst seviyede tutmak yaklaşan bahar ve kış dönemlerinde daha da önem arz ediyor. Havaların soğuması ve iklim geçişi döneminde doğal antibiyotik udi hindi yağı da internette en fazla arananlar arasında. İnsan vücuduna sayısız fayda sağladığı söylenen bu bitki gerçekten o kadar yararlı mı? Genel olarak toz ve yağ formunda satılan udi hindi faydaları neler ve nasıl kullanılıyor? En son çıkan yasaklandı toplatılıyor haberleri ne kadar doğru?

Udi Hindi Nedir?

udi hindi bitkisi nedir
Udi hindi bitkisi yağı tozu nedir ve nelere fayda sağlıyor?

Uzak Doğu’nun ve Asya’nın yüzyıllardır kullanılmakta olduğu, insan oğluna sayısız fayda sağladığı söylenen udi hindi bitkisi, günümüzde pandemi dönemi ile birlikte çok hızlı bir şekilde popülerlik kazanmaya başladı. Özellikle bağışıklık kuvvetlendirme ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının etkisini hafifletme konusunda insanlara fayda sağladığı biliniyor ve güzellik sektörü tarafından da kullanılıyor.

Udi Hindi Yağı Gerçekten Faydalı Mı?

Tamamen doğal bir antibiyotik olduğu söylenen udi hindi yağı özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle biliniyor. Halk arasında en konuşulan faydaları:

 • Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruma sağlıyor
 • Vücuttaki iltihapları ve enfeksiyonları azaltıyor
 • Mide sorunlarının giderilmesinde son derece etkili
 • Güçlü bir balgam söktürücü
 • Ağız kokusunu giderir
 • Migreni ve baş ağrısını kısa sürede dindiriyor
 • Kanserli hücrelerle savaşır
 • Cildi nemlendiriyor, güzelleştiriyor
 • Uykusuzluğa, yorgunluğa iyi geliyor
 • Stresi zamanla azaltıyor

Ancak tüm bu bilinen faydaların aksine;

 1. 2016’da yayınlanan bilimsel bir makale tıbbi olarak değerli bir bitki olduğunu söylese de iyileştirici gücünün kanıtlanması için daha çok çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.
 2. Migren ve baş ağrısına iyi geldiği, ağız kokusunu giderdiği, stresi azalttığı yönünde herhangi bilimsel bir veri yok.

Sağlığa Zararları Var Mı?

Bünyeden bünyeye değişiklik göstermekle birlikte çok fazla kullanımı ishal, mide bulantısı, kusma gibi rahatsızlıklar verebilir.

Udi Hindi Nasıl Kullanılır?

Yağ ve toz formunda kullanımı daha yaygın olsa da çay olarak da tüketilebilmektedir. Boğaz ağrısı ya da üst solunum yolu problemi yaşayan kişiler çay olarak ya da toz halini bal ile karıştırarak tüketebilir. Yağı ise suya damlatılarak içilebileceği gibi, cilt üzerine masaj yaparak da rahatlıkla kullanılabilir.

YouTube video

Udi Hindi Hakkında Diğer Merak Edilenler

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın