Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

En İyi Yağ Yakıcı Supplementler İncelemesi!

Pandemi dönemi sokağa çıkma yasakları hareket alanımızı epeyce kısıtladı. Yasaklar dışında açık havada spor yapmaya zamanımız yoksa, evde spor yapamıyorsak, bir de yemek yemenin ucunu biraz kaçırdıysak yeni kilolarımıza merhaba diyelim! Fazla kilolar, genellikle erkeklerde göbek çevresi yağlanma, kadınlarda basen, kol sarkması gibi istenmeyen görüntülere sebebiyet verebiliyor. Fazla kilolardan kurtulmak için ise “diyet ve spor” yapmak şart! Buna rağmen hızlı sonuç alamadığımızı düşündüğümüz noktada ise yağ yakıcı ürünler gibi bazı pratik ve hızlı çözümlere başvurmak gerekebilir. Peki zayıflamak, kilo vermek için en etkili yağ yakıcı ürünler nelerdir? Hangi supplement daha hızlı yağ yakıyor? CLA mı, L-Karnitin mi daha iyi? Kafaları kurcalayan daha birçok benzer soru olduğunu biliyoruz. Bu sebeple sizler için hazırladığımız bu yazımızda, tamamen güvenilir ve doğal içerikleriyle piyasadaki en iyi yağ yakıcı supplementler hangileri tek tek inceledik.

En İyi Yağ Yakıcı Ürünler

Yağ yakan besinler genel olarak metabolizma hızını artırıp yağ hücrelerinin parçalanmasına destek olurlar. En çok bildiğimiz ve tükettiğimiz, doğal termojenik yağ yakıcı içecekler ise kahve ve yeşil çaydır. Ayrıca kırmızı acı biber de iyi bir yağ yakıcıdır. Eğer kısa sürede yağ yakmak ve kilo vermek istiyorsanız şekersiz kahve ve yeşil çayı gün içerisinde farklı zamanlarda, özellikle aç karnına 1’er bardak tüketmeniz gerekir. Bununla birlikte kırmızı acı biberi de yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Şimdi ise en iyi yağ yakan supplementler olarak satılan CLA, L-Karnitin ve diğer termojenik ürünleri sizler için sıralıyoruz. (Diğer supplementlerde olduğu gibi yağ yakıcı ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.)

CLA Yağ Yakıcı Supplementler

CLA en çok kırmızı et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur. Yapısal olarak omega-6 yağ asidi çeşididir. CLA’nın faydası ise metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını artırmaktır. Peki gerçekten CLA zayıflatır mı ya da yağ yakmada ne kadar etkilidir? Diyet ile beraber destek amaçlı CLA kullanımı vücuttaki yağları orta derecede azaltır. Hatta bununla ilgili birçok çalışma mevcuttur. Ayrıca CLA nasıl kullanılır diye soracak olursanız CLA’nın yemeklerle birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir. Araştırmalarımıza istinaden sizler için en etkili CLA ürünleri ile bereaber ürünlerin avantajları, dezavantajları neler aşağıda sıralıyoruz:

1. Nature’s Supreme Tonalin CLA 1250 Mg

İlk önereceğimiz ürün piyasada en çok satılan markalardan olan ve takviye edici gıda ürünleriyle başarı yakalayan Nature’s Supreme markasına ait olan Tonalin CLA 1250 mg yağ yakıcı takviyesi.

Nature’s Supreme CLA

Avantajları

 • %80 oranında saf CLA
 • Doğal aspir yağı
 • Tonalin hammadesi içermesi

Dezavantajları:

 • Dezavantajı bulunmamaktadır.

2. Solgar Tonalin CLA 1300 Mg

İkinci CLA ürünü herkesin bildiği supplement markası olan Solgar’ın Tonalin 1300 mg CLA ürünü. Yağ yakıcı CLA ek gıda takviyesi almak istediğinizde eczanelerde bile rahatlıkla bulabileceğiniz Solgar markası sizin için iyi bir seçenek olabilir.

solgar cla yağ yakıcı
Solgar CLA

Avantajları

 • Pantenti tonalin maddesi
 • Doğal aspir çiçeği yağı

Dezavantajları:

 • Herhangi bir dezavantajı yoktur.

3. Bigjoy Sports CLAbig 1000mg

Supplement karşılaştırma yazımızda yer verdiğimiz diğer yağ yakıcı CLA ürünlerinden biri de yerli marka Bigjoy’un CLAbig 1000 mg ürünü. Özellikle göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak ve kısa sürede kilo vermek istiyorsanız CLA kapsülü günde 3 defa yemeklerle birlikte kullanabilirsiniz.

bigjoy en iyi yağ yakıcı sıplement
Bigjoy CLA

Avantajları

 • Doğal aspir çiçeği yağı

Dezavantajları:

 • Herhangi bir dezavantajı yoktur.

En İyi L-karnitin Ürünleri

L-karnitin amino asidi karaciğer ve böbreklerde lizin ve metiyonin asitlerinden meydana gelir ve vücudun enerji üretimine katkı sağlar. Ayrıca birçok organda (kalp, beyin, spermler) faaliyet göstermektedir. Bununla beraber L-Karnitin yararı ise uzun zincirli yağ asitlerini parçalaması ve bu işlemi hızlandırmasıdır. Böylece yağ yakıcı olarak L-karnitin kullanımı daha hızlı şekilde yağ yakmayı sağlar. Yağ yakıcı olarak L-karnitin ne işe yarar bahsettikten sonra L-Karnitin en çok hangi besinlerde vardır biraz da bundan bahsedelim. En iyi L-karnitin kaynağı kırmızı ettir. Balık, tavuk, süt, avokado gibi ürünler de L-karnitin bakımından zengin yiyeceklerdir.

Yeterli miktarda L-karnitini doğal yollarla alamadığımızda yağ yakım hızımız düşer ve supplement alma ihtiyacı doğar. L-karnitin kullanımı daha çok spor öncesinde tercih edilmektedir. Şimdi piyasada bulabileceğiniz en iyi yağ yakıcı L-karnitin takviyelerini avantaj ve dezavantajları şeklinde liste olarak sıralıyoruz.

1. Hardline Thermo L-Carnitine 100 ml

En çok kullanılan L-karnitin ürünlerinden biri olan Hardline L-karnitin ürünü termojenik etki gösteren içecek formda bulunmaktadır. Ayrıca Harline L-karnitin kullanıcı yorumları da yüksek performanslı bir ürün olduğunu kanıtlıyor.

hardline l-karnitin yağ yakıcı
Hardline L-karnitin

Avantajları

 • Hızlı emilim sağlaması
 • 100 mg Kafein içermesi
 • Şeker içermemesi

Dezavantajları:

 • Dezavantajı yoktur.

2. ZeroSHOT 60 mL 3000 Mg L-Carnitine

ZeroSHOT L-Carnitine ürünü içerdiği sambucus bitkisi ve vitamin C takviyesiyle sağlıklı bağışıklık sistemi de sunmaktadır. İçerisindeki 1000 mg C vitamini ve B vitaminleri sayesinde multivitaminli bir supplement olarak karşımıza çıkıyor.

zero shot yağ yakıcı
ZeroSHOT L-karnitin

Avantajları

 • Hızlı emilim
 • Ekstra 1000 Mg C Vitamini
 • B6 – B12 vitaminleri
 • Kara Mürver ekstresi

Dezavantajları:

 • Dezavantajı yoktur.

3. Big Joy Thermonator L-Carnitine 1000 mL

Termojenik yağ yakıcı ürün olarak karşımıza çıkan Big Joy Thermonator ürünü L-karnitin haricinde 1000 mg taurin, turunç kabuğu ekstresi, yeşil çay ve ayrıca yeşil kahve çekirdeği içeriyor. Böylece metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına destek oluyor.

big joy thermonator l-karnitin
Big Joy L-karnitin

Avantajları

 • Termojenik etkili özel formül
 • Bitkisel metabolizma hızlandırıcı karışımlar (turunç kabuğu, yeşil çay)
 • B3 – B6 – B12 vitaminleri

Dezavantajları:

 • Yoktur.

Sonuç olarak size piyasada bulabileceğiniz en iyi yağ yakıcı ürünleri karşılaştırmalı olarak anlattık. CLA mı L-karnitin mi hangisini kullanmalıyım diye soracak olursanız bizim tercihimiz öncelikle güçlü termojenik kombinasyonlar sunan L-karnitin ürünlerinden yana olacaktır. Ancak CLA’yı da deneyip görebilirsiniz. Tekrar hatırlatmak gerekirse supplement kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sağlık ve sporla kalın!

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın