Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Arjinin Kullanımı Nasıl Olmalı? Yan Etkisi Var Mı?

Arjinin kas kazanımı, performans ve güç artışı için yaygın olarak kullanılan bir supplementtir. Nitrik oksit üretimini artırıp büyüme hormonunu harekete geçirdiği için fitness ve vücut geliştirme sporu yapanlar arasında oldukça popülerdir. Şimdi ise arjinin nasıl kullanılır, ne zaman alınmalı, faydaları nelerdir, zararları var mıdır, gibi soruların cevaplarına bakalım.

Arjinin Hangi Besinlerde Bulunur?

L-arjinin içeren besinlere baktığımızda, protein içeriği yüksek kırmızı et ürünleri, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri ve yumurta gibi gıdalar hemen ön plana çıkmaktadır. Ayrıca susam, fındık, ceviz, badem, kabak çekirdeği, yer fıstığı, üzüm, çikolata, esmer buğday, esmer pirinç gibi ürünlerden de rahatlıkla alınabilir. Ancak bu gıdalardan alınacak miktar özellikle spor yapan bireyler için yetersiz kalacağı için takviye olarak kullanımı önem kazanmaktadır.

arjinin kullanımı
Arjinin nasıl kullanılır?

Arjinin Kullanımı Nasıl Olmalı?

Ağırlık çalışan sporcuların kullanım tecrübeleriyle supplement ürünlerinde yazan değerlere bakacak olursak genel olarak günde üç defa 2-3 gram alınması önerilir. İlk alım öğlen açken yapılmalıdır. Bu durum öğle saatlerinde büyüme hormonu salınımının devreye girmesiyle alakalıdır. Antrenman yapacaksanız ikinci alım miktarı ise antrenmandan yarım saat önce 2-3 gram kadar olmalıdır. Bu size antrenmanda daha iyi hissetmenizi, daha çok pump olmanızı ve antrenmandan daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

Spordan önce beslenmeye ilave olarak alındığında nitrik oksit seviyeleri yükselecek ve damarlarınız genişleyerek kan akışınız hızlanacaktır. Çok fazla sorulan damar çıkarır mı sorusuna evet damarları çıkarır ancak doğru kullanımda ve spor alt yapısına bağlı olarak damarlarınızı belirgin kılacaktır.

Arjinin kullanmak zararlı mı?
Arjinin kullanmak zararlı mı?

Arjinin Zararları ve Yan Etkileri

Özetle günde üçe veya ikiye bölünmüş dozlarda toplam 10 gram almanın doğru olacağını söyleyebiliriz. Bilindik herhangi bir yan etkisi veya zararı olmamakla birlikte tek seferde 10 gramdan fazla alınırsa ishale neden olabilir. Ancak doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız. Kullandığınız farklı ilaçlar ile etkileşime geçerek kalp krizine kadar götürebilir.

Ne Zaman Alınmalı?

L-arginine takviyesi kullanımında en iyi zaman spor öncesi ve uyumadan öncedir. Büyüme hormonunu tetiklediği, kas kazanımını ve kas iyileşmesini artırdığı için alınacak en doğru zaman yatmadan hemen öncedir. Eğer antrenman yapmayacaksanız o gün içerisinde yine almaya devam edebilirsiniz. Son tüketim ise yatmadan önce 3-4 gram şeklinde olmalıdır. Genel olarak su ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Diğer takviyelerde olduğu gibi kronik bir hastalığınız varsa, arjinin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Kaynaklar ve Araştırmalar

  1. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-l-arginine/art-20364681
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2090123210000573
  3. https://www.healthline.com/nutrition/l-arginine
Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın