Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Glukozamin Nedir, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

İnsan vücudunda doğal olarak bulunan glukozamin sinovyal sıvı ile kemiklerin hareket etmesinde büyük rol oynar. Bir tür kimyasal olarak glukozamin nedir dediğimizde kemik sürtünmesini azaltan hidroklorür, sülfat ve N-asetil gibi farklı biçimleri bulunan bir bileşiktir. Günümüzde glukozamin faydaları eklem ve kemik rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa çare olmaktadır. Vücutta glukozamin yetersizliği durumunda glukozamin tablet ve diğer formlarda glukozamin sülfat takviyeleri tercih edilmektedir. Ayrıca glukozamin içeren besinleri tüketerek de glukozamin seviyesini artırabilmemiz mümkündür.

Glukozamin Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı kıkırdak ve özellikle eklemlerin çevresindeki sıvıda bulunan glukozamin doğal bir bileşiktir. Genellikle kabuklu deniz hayvanlarından elde edilir ya da uzmanlar laboratuvar ortamında sentetik olarak oluşturur. Glukozamin alımı ise insan sağlığı için büyük önem taşır. Ağrı kesici etkisi ile birçok hastalığa deva olan glukozamin faydaları genellikle 4-8 hafta içerisinde etkisini göstermektedir. Vücutta yeterli derecede glukozamin aldığımızda göreceğimiz yararları:

 • Birden fazla hastalığın tedavisi için kullanılan glukozamin, interstisyel sistit rahatsızlığına tedavi olarak kullanılır.
 • Meme kanserini engellemek amacıyla ilaç alan kadınların da ağrılarını azaltır.
 • Yeterli derecede glukozamin alan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma olasılığı daha düşüktür.
 • Depresyon semptomlarını azaltır, psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Özellikle boyun ve sırt çevresinde meydana gelen eklem iltihaplarını engeller.
 • Romatizmadan kaynaklanan şişkinlik ve ağrıları azaltır.
 • Diyabet ve diz ağrısı gibi sağlık sorunları tedavi eder.
glukozamin faydaları eklem sağlığı

Glukozamin Yan Etkileri Var Mıdır?

Glukozamin takviyelerinin alımı doğru olmalı aksi takdirde yan etkileri meydana gelebilir. Bu yüzden glukozamin kullanımını bir doktor kontrolünde yapmalısınız. Düzensiz olarak kullanılan glukozamin takviyeleri sonucunda oluşacak yan etkiler kişiye göre farklılık gösterebilir. Genel olarak glukozamin alımı sonucunda görülen yan etkiler:

 • Mide bulantısı
 • Mide ekşimesi
 • İshal
 • Kabızlık
 • Halsizlik
 • Cilt kızarıklıkları
 • Baş ağrısı

Özellikle astım, yüksek tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi sağlık problemleri olan bireyler doktor kontrolünde glukozamin takviyeleri almalıdır. Bununla birlikte kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan bireyler de bu takviyeleri kontrollü bir şekilde almalılar. Henüz güvenli olup olmadığı bilinmediği için doktorlar hamilelik sırasında glukozamin alınmasını sakıncalı bulabiliyor.

Glukozamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Glukozaminin birden fazla kullanım şekli mevcuttur. Bunlardan ilki cilde düzenli olarak 2 ay boyunca 30 mg glukozamin sülfat kremi sürmektir. Ayrıca ağız yoluyla 500 mg glukozanin tüketilmektedir. Fakat glukozamini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

glukozamin eklemlere iyi gelir

Glukozamin İçeren Besinler Nelerdir?

Eğer doğal yollarla glukozamin seviyesini arttırmak istiyorsanız karides, ıstakoz ve yengeç gibi kabuklu deniz hayvanları tüketmelisiniz. Aksi takdirde glukozamin için çok fazla gıda kaynağı bulunmamaktadır. Bunun dışında ise eczanelerden glukozamin sülfat takviyeleri alabilirsiniz. Ayrıca unutmamak gerekir ki glukozamin tablet, kapsül, sıvı ya da toz olarak doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Glukozamin Nedir, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?” üzerine bir yorum
 1. Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Yanıtla
Yorum yapın