Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

En İyi Tribulus (Demir Dikeni) Takviyeleri!

Ağırlık sporuyla uğraşan ve testosteron seviyelerini yükseltmek isteyen kişilerin kullanmak için en çok araştırdığı takviye gıdalardan biri de şüphesiz tribulus terrestris yani demir dikeni bitkisi. Peki tribulus / demir dikeni takviyesi gerçekten işe yarıyor mu? En iyi tribulus markası, ürünü hangisi? Tribilus zararları var mı? Tribulus erektil disfonksiyon tedavisi için kullanılır mı? Bu gibi soruların cevaplarını daha net verebilmek adına piyasada en çok satılan tribulus terrestris takviye ürünlerini hem fiyat hem de performans bakımından sizler için inceledik!

En İyi Demir Dikeni Takviyeleri

Tribulus Terrestris nedir diye merak edecek olursanız diğer adıyla demir dikeni bitkisi geleneksel Çin ve Hint tıbbında asırlardır kullanılan bir bitki türüdür. Vücuttaki nitrojeni artırarak protein sentezine katkı sağladığı, aynı zamanda iyi bir testosteron, libido yükseltici ve ereksiyon sağlayıcı olduğu da söylenmektedir. Bununla birlikte kreatin gibi kas gelişimine de olumlu katkılar sağladığı bilinen faydaları arasında. Tribulus zararları ve yan etkisi konusunda ise şimdiye kadar yapılan araştırmalar, bazı kullanıcıların çok nadir de olsa mide problemi yaşayabileceklerini gösteriyor.

Şimdi lafı fazla uzatmadan piyasada en çok satılan en iyi tribulus takviyeleri ürün incelemelerine başlayalım.

1. Nature’s Supreme Demir Dikeni

İlk inceleyeceğimiz ürün, piyasadaki ek takviye ürünleriyle oldukça bilindik bir marka olan Nature’s Supreme takviyesi.

Nature's Supreme Tribulus Terrestris

Avantajları:

 • %90 oranında saponin içereği
 • %10-11 protein yüzdesi 6 temel aminoasit 

Dezavantajları:

 • Her bitkisel kapsülde sadece 500 mg tribulus terrestris.

2. Hardline Tribulus Terrestris

İkinci ürün ise yine supplement piyasasında adını sıkça duyduğumuz Hardline markasına ait bir ürün.

Hardline Tribulus Terrestris

Avantajları:

 • 625 mg demir dikeni

Dezavantajları:

 • %40 steroidal saponinler

3. Bigjoy Sports Tribulus GROW

Üçüncü ürün ise sektöre çok hızlı giriş yapan ve kısa sürede dağıtım ağını genişleterek, kullanıcılardan olumlu yorumlar almayı başaran yerli marka BigJoy’a ait.

Bigjoy Sports Tribulus GROW

Avantajları:

 • Zengin içeriği:1000 mg tribulus, 500 mg arjinin, 500 mg taurin, 200 mg BCAA, 100 mg lysin ve 110 mg çinko.

Dezavantajları:

 • Servis başına düşen tablet fazlalığı (4 adet)

Bu üç ürün de en iyiiçeriğiyle piyasadaki diğer ürünlerden ön planda gözükmektedir. Üç üründen biri sizin için doğru tercih olabilir, son karar sizin. (Diğer tüm takviyelerde olduğu gibi, bu ürünü de kullanmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz.)

Demir Dikeni Zararları Neler?

Demir dikeni takviyeleri, çoğunlukla doğal bir bitkisel ürün olmasına rağmen, bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. İşte demir dikeni takviyelerinin potansiyel yan etkileri:

 1. Mide rahatsızlığı: Bazı kişilerde mide rahatsızlığı, gaz veya hazımsızlık yaşayabilirler.
 2. Baş ağrısı: Bazı kişilerde baş ağrısı veya migren ataklarına neden olabilir.
 3. Uykusuzluk: Uykusuzluğa neden olabilen uyarıcı bir etkiye sahip olabilir.
 4. Hormon dengesizlikleri: Hormon seviyelerini etkileyebilir ve özellikle kadınlarda östrojen seviyelerinde artışa neden olabilir.
 5. Kan basıncı düşüklüğü: Kan basıncında düşüş yaşatabilir.
 6. İdrar yolu enfeksiyonları: İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilen diüretik bir etkiye sahip olabilir.

Tribulus takviyeleri herkes için uygun olmayabilir, özellikle hamile veya emziren kadınlar, yüksek tansiyon veya kalp rahatsızlıkları olanlar ve hormon tedavisi görenler tribulus takviyelerinden kaçınmalıdır. Herhangi bir yan etki yaşarsanız veya sağlık durumunuzla ilgili endişeleriniz varsa, öncelikle doktorunuza danışmanız önerilir.

Sonuç

Demir dikeni, yüzyıllardır sağlık ve esenlik için kullanılan güçlü bir bitkisel takviyedir. Hem erkekler hem de kadınlar için potansiyel faydalar sunar ve cinsel sağlık, kas kütlesi ve daha birçok alanda destek olabilir. Ancak, araştırmalarınız sonucu en iyi takviyeyi almadan önce her zaman bir sağlık uzmanıyla konuşun ve önerilen dozajı takip ettiğinizden emin olun. Doğru şekilde kullanıldığında, tribulus, kendinizi en iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Demir Dikeni Hangi Dozda Alınmalıdır?

Ürüne ve kişinin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Etiketteki dozaj talimatlarını takip ettiğinizden ve herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Demir Dikeni Nereden Satın Alınabilir?

Genel olarak çoğu insan için güvenli kabul edilir. Ancak bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında mide rahatsızlığı, bulantı ve ruh hali veya uyku düzeninde değişiklikler yer alabilir. Herhangi bir olumsuz yan etki hissederseniz kullanmayı bırakın ve sağlık uzmanınıza danışın.

Demir Dikeni Kadar Sürede Etki Gösterir?

Demir Dikeni’nin faydalarının ortaya çıkması için bazen zaman gerekebilir. Çoğu çalışma, herhangi bir değişiklik fark etmek için düzenli kullanım gerektiğini göstermektedir. Bu süre genellikle birkaç haftadan aya kadar olabilir.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın