Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Beta Alanin Nedir? Ne İşe Yarar? Olası Yan Etkileri

Beta alanin, vücutta doğal olarak üretilen ve ayrıca belirli et ve balık gibi gıdalarda bulunan bir aminoasittir. Diğer ek besin takviyeleri kadar popüler olan beta alanin günümüzde özellikle sporcular tarafından tercih edilmekte. Peki beta alanin bu kadar popüler kılan nedir? Beta alanin tam olarak ne işe yarar? Antrenman performansı üzerinde ne gibi etkilere sahip? Gelin birlikte inceleyelim.

Beta Alanin Nedir? Ne İşe Yarar?

Beta-alanin takviyesinin birincil amacı, kaslardaki karnosin miktarını artırmaktır. Kaslardaki karnosin miktarı az olduğundan dolayı beta alanin histidin ile birlikte birleşerek karnosin (carnosine) üretir. Böylece hücre içi tamponlama kapasitesi yükselerek anaerobik aktiviteye daha fazla tolerans sağlanır. Karnosinin üretilmesi ile birlikte egzersiz sırasında yorulma azalır. Kaslardaki laktik asit artışı yavaşlar. Laktik asidin yavaşlaması, egzersiz süresince asit oluşumuna karşı karnosinin tampon görevi görmesiyle oluşur. Bu görevi dışında direnç antrenmanlarında antrenman hacmini yükselterek antrenman performansını artırır. Yaşlı insanlarda kas dayanıklılığı sağladığı yönünde çalışmalar da bulunmaktadır.

Performans artışı beta alanin kullanımı ilişkisi

Beta Alanin Nelerde Bulunur?

Beta alanin vücudun üretemediği, esansiyel aminoasit olduğundan dışardan takviye olarak alınması gerekir. Doğal yollardan alınmak istenirse hayvansal kaynaklardan özellikle de kümes hayvanlarından beta alanin karşılanabilir. Bununla birlikte çoğu beslenme programı, atletik performansı geliştirmek için yeterli beta alanin içermez. Dolayısıyla profesyonel sporcular en iyi beta alanin üretimi için supplement olarak kullanırlar. Beta alanin takviyeleri kullanmak vücuttaki karnosin seviyelerini %80’e kadar artırmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: L-Karnitin Ne İşe Yarar?

Beta Alanin Faydaları Neler?

  • Sporcularda, vücut geliştiricilerde kas dayanıklılığını ve egzersiz performansını artırır
  • Karnosin kas içi depolanmasını yükseltir
  • Kısa patlayıcı egzersizler sırasında dayanıklılık oluşturur
  • Yaşlı yetişkinler için kas dayanıklılığına yardımcı olur
  • Direnç antrenmanı sırasında antrenman hacmini iyileştirmek ve yorgunluğu azaltır
  • Artan vücut kütlesi ve yağsız kas kütlesi oluşumuna destek olur

Beta Alanin Nasıl Kullanılır?

Sporcular beta alanini günde 2 gr şeklinde tüketebilmektedir. Antrenman öncesi ve sonrası 1’er gr beta alanin kullanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kreatin Nedir, Nasıl Kullanılır?

Beta Alanin Yan Etkileri Var Mı?

Beta alanin yan etki ve zararları henüz yapılmamış yani tam anlamıyla kanıtlanmamış. Mevcut araştırmalara göre beta alanin kullanımının zamanla böbrek dokularındaki taurini tüketebileceğini açıklamışlar. Direkt böbreklere zarar verip verilmediği konusunda yeterli kanıtlanmış bilgi yoktur. Bazı kişilerde beta alanin karıncalanma hissi oluşturur. Özellikle yeni beta alanin kullananlar parmaklarda, dudak ve kulak çevresinde karıncalanma ve ciltte kaşıntı hissedebilmektedir. Diğer takviye gıdalar gibi beta alanin de doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın