Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Potasyum Eksikliği Beklenmedik Hastalıkların Habercisi!

Potasyum, insan vücudu için en gerekli minerallerden bir tanesidir. Vücutta bulunan su ve mineral dengesini korumada önemli bir rol oynar. Buna ek olarak hücre ve organların doğru ve düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. İnsan vücudunda bulunan suyun pH seviyesini de dengede tutarak, sinir sistemi ve kasların görevlerini en iyi şekilde yerine getirmelerine yardım etmektedir. Potasyum eksikliği nelere yol açar dendiğinde ilk olarak hastalıklara davetiye çıkarılacağı söylenebilir. Potasyum eksikliğiyle oluşan hastalıkların temelinde sinir sisteminin düzgün çalışamaması bulunur. Sinir sistemini korumak ve hastalıklardan uzak durmak için her gün belirli oranda potasyum minerali içeren yiyecek ya da içecek tüketilmelidir.

Potasyum eksikliğiyle çıkabilecek diğer hastalıklar ise göz bozukluğu ve tansiyondur. Potasyum, vücuttaki kan basıncı seviyesini dengeleyerek tansiyonda oluşabilecek dalgalanmaların da önüne geçer. Vücutta bulunan potasyumun çoğu hücrelerin içinde yer alır. Bu nedenle bebeklerin ve gelişim çağındaki çocukların potasyum minerali içeren yiyecek ve içecekleri daha çok tüketmesi gerekir. Gelişim çağındaki çocukların yeterli miktarda potasyum almasıyla hem sağlıklı bir gelişme süreci geçirilir, hem de ileride yaşanabilecek hastalıklara karşı önlem almış olunur.

Potasyum Eksikliği Belirtileri

Eğer ki vücudunuzda potasyum eksiğinde ne olur diyorsanız spazm, seğirme ve kasılmalar meydana gelir. Bu mineralin eksikliği genellikle kol ve bacak kasların ilk belirtilerini gösterir. Potasyum mineralinin uzun bir süre olması gerekenin altında tutulması durumunda kaslarınız büyük zarar görür. Kanda potasyum minerali eksikliğinde çabuk yorulursunuz, halsizleşirsiniz ve genel bir yorulma hali içine girersiniz.

kanda potasyum eksikliği
Kanda potasyum eksikliğinde görülen hastalıklar

Potasyum Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

1) Kalp Hastalıkları

Vücudunuzda uzun bir süre yeterli miktarda potasyum bulunmazsa kalp hastalıkları yaşayabilirsiniz. Bunlardan ilk olarak ortaya çıkabilecek olan kalbinizin yorulmasıyla birlikte meydana gelen kalp ritmi bozukluğudur. Kalbe kan taşıyan damarların potasyum eksikliğinden dolayı yıpranmasıyla kalp yorulur ve kalp ritmi bozukluğu meydana gelir. Bu hastalıklardan uzak durmak için kalbe kan taşıyan damarlarınıza iyi bakmanız gerekir. Ayrıca doğru beslenme de yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesidir.

2) Halsizlik

İnsan vücudundaki potasyum mineralinin azlığı, genel bir halsizlik durumu yaratır. Bu halsizlikle beraber insanların gün içerisinde çok çabuk uykusu gelir. Vücudunda yeterli miktarda potasyum minerali bulunmayan insanlar yeteri kadar uyumu veya dinlenmiş olsa dahi günün ilerleyen zamanlarında halsiz, yorgun ve bitkin hissedeceklerdir. Fakat bu halsizlik durumunun tek sebebi potasyum mineralinin azlığı değildir. Diğer farklı etmenler de halsizliğe yol açabilir.

3) Kas Zayıflığı

İnsan vücudunun hareket kabiliyetinde büyük rol oynayan kaslarda potasyum eksikliğine bağlı olarak hasarlar oluşabilir. Potasyum mineralinin eksikliğiyle vücutta bulunan kaslar çabuk yorulur ve yıpranır. Ayrıca kaslarda meydana gelebilecek seğirme ve yanma durumlarıyla birlikte kramp, spazm gibi durumlarla da karşı karşıya kalınabilir. Yeterli miktarda potasyum minerali alınması durumunda kaslarınız eskisinden de daha güçlü bir hale gelecektir.

4) Sinir

Gün içerisinde çok farklı sebeplerden ötürü sinir hali yaşanabileceği gibi potasyum eksikliği de bu durumun oluşmasında bir etkendir. Uzun süre devam eden sinirlilik durumu sonucu doktora gidilmesi gerekir. Çünkü bu durumla birlikte zaman içerisinde insan depresyona girebilir.

5) İştahsızlık

Potasyum eksikliğiyle meydana gelebilecek durumlardan bir diğeri ise iştahsızlıktır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için günlük potasyum ihtiyacının karşılanması gerekir. Eğer ki iki haftadan uzun bir süredir iştahsızlık çekiyorsanız, bunun nedeni vücudunuzda yeterli miktarda potasyum minerali bulunmaması olabilir. Böyle bir durumda hemen bir doktora görünüp gerekli olan potasyum takviyesini yapmanız gerekir.

potasyum eksikliği belirtileri
Potasyum eksikliğinde ne yenmeli?

Günlük Potasyum İhtiyacını Karşılayabileceğiniz Yiyecekler

Potasyumun en önemli özelliklerinden biri, insan vücudunda bulunan suyun pH değerini dengede tutmasıdır. Yukarıda yer alan potasyum eksikliği nelere yol açar? Sorusunu cevaplandırdığımıza göre, bu sorunlar yaşamamak için günlük potasyum ihtiyacınızı hangi yiyeceklerden karşılamanız gerektiğini de bilmeniz gerekir. Gün içerisinde insanın ihtiyacı olan yeterli potasyum miktarını alması çok önemlidir. Potasyum eksikliğinde ne yenir diyorsanız; domates, muz, kuru kayısı, marina balığı, kuru erik, kavun, tavuk eti, kırmızı et, patates, fasulye, mercimek, ıspanak, kivi, turunçgiller, somon, brokoli gibi yiyeceklerden bu minerali karşılayabilirsiniz.

YouTube video
Potasyum Eksikliği Belirtileri

İlginizi Çekebilir: E Vitamini Eksikliği Belirtileri

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın