Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

ZMA Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Supplement piyasasında en çok satılan ürünler arasında ilk sıralarda protein tozu, kreatin ve cla geliyor. Peki antrenman performansıyla kas kütlesini artırmak ve için ZMA kullanılmalı mı? ZMA nedir ve ne işe yarar? Sporculara faydaları ve zararları nelerdir? Kimler ZMA kullanabilir? Bu yazımızda piyasadaki en iyi ve en etkili ZMA supplementler hangileri sizler için inceledik.

ZMA Nedir?

ZMA; Çinko Magnezyum Aspartat olarak da adlandırılmaktadır. Doğal bir takviye olan ZMA içerisinde magnezyum, çinko ve B6 vitaminlerini barındırır. ZMA hem kadınlar hem de erkekler için kullanıma uygun bir supplementtir. ZMA’nın etkilerine bakıldığında özellikle erkeklerin en çok merak ettiği konu testosteron seviyesine olan etkileridir.

ZMA kesinlikle testosteron artırıcı değildir. Sadece spor hayatı yoğun geçen kişilerde testosteron seviyesinin düşmesini engellemektedir. Bu da kas kazanımında katabolik döneme girmeyi durdurur. Yani kas gelişimine dolaylı yoldan pozitif etki eder. Yani ZMA; erkeklerde testosteron seviyelerindeki düşüşü önleyici etkiye sahipken, kadınlarda ise atletik bir güçlendirici olarak kullanılmaktadır. Hayatının büyük bir kısmını sporla geçiren bireyler için, ZMA kullanımı yorgunluğu azaltıp performansı artırabilir.

İlgili Yazı: Testosteron Nasıl Artar?

ZMA Supplementinin Faydaları Nedir?

Üç bileşenden oluşan ZMA nedir sorusunu yukarıda cevapladık. ZMA supplementinin yapılan araştırmalar sonucu vücuda bir çok faydası olduğu da gözlemlenmiştir. Biz de sizler için birkaç başlıkta ZMA’nın faydalarını anlattık.

  • Kasları Güçlendirir ve Yağ Yakımını Hızlandırır

ZMA supplementi hayatını spora adıyan kişiler için harika bir yardımcı görevi görür. Spor ile birlikte kullanıldığında, içinde bulunan magnezyum, çinko ve B6 vitamini sayesinde kas kütlesi gelişimine destek olmaktadır. Aynı zamanda kardiyo çalışması yapan kişiler için de yağ yakımını hızlandırmaktadır. Kısacası; yağ yakımı ya da kas geliştirme fark etmeksizin sporla birlikte ZMA kullanımı hedeflediğiniz vücuda ulaşmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

  • Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcıdır

Özellikle şeker hastalığı ya da insülin direnci olan bireyler için, kan şekeri düzeylerini kontrol etmede yardımcıdır. 1.300 seviyesi üstünde diyabeti olan bireyler üstünde yapılan çalışmalarda çinko yani ZMA takviyesi almanın açlık kan şekeri ve yemek sonrası kan şekeri düzeylerinde düşüş olduğu tespit edilmiştir. İşbu çalışmalarda magnezyum takviyesinin de, vücudun insülin kullanma becerisini arttırarak diyabet ya da insülin direnci hastalığına sahip kişilerde kan şekeri kontrolünü iyileştirebilmektedir.

  • Bağışıklığı Güçlendirir

ZMA’nın bünyesinde bulunan çinko, magnezyum ve B6 vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde son derece önemli roller oynar.

Çinko; pek çok bağışıklık hücresinin gelişiminde etkilidir. Bu mineral ile takviye almak, enfeksiyon kapma riskinizi düşürür ve yaralarınızın iyileşme sürecini hızlandırır.

Magnezyum eksikliği kronik iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Bu da erken yaşlanma ve kronik rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

B6 vitamininin eksikliği, zayıf bağışıklığa sebep olabilmektedir. Vücudumuz zararları bakteri ve mikroplarla savaşmak için beyaz kan hücrelerine ihtiyaç duyar. Bu durumda beyaz kan hücreleri üretebilmek için B6 vitamini gereklidir.

  • Uyku Kalitenizi Arttırır

Takviye olarak alınan çinko ve magnezyum uyku kalitenizin artmasını sağlayacaktır. Magnezyum üzerine yapılan araştırmalarda bu mineralin parasempatik sinir sistemine etkisi olduğu tespit edilmiştir. Parasempatik sinir sistemi kişinin kendisini rahat hissetmesi ve sakinleşmesine etkili olmaktadır.

ZMA’nın Yan Etkileri ve Zararları

Geçmişten günümüze yapılan araştırmalar sonucunda ZMA’nın herhangi bir yan etkisine rastlanılmamıştır. Ancak alınan takviyenin ölçüsüne dikkat etmek gerekmektedir. Gerektiğinden fazla alınması durumunda; mide bulantısı, ishal, baş ağrısı ve dönmesi, el ve ayaklarda uyuşma hissi yaşanabilir. O nedenle tavsiye edilen dozun üstünde alınmamalıdır.

Önemli Not: ZMA kullanmadan önce diğer tüm supplementlerde olduğu gibi doktorunuza danışmalısınız.

İlgili Yazı: Bitkisel Protein Tozları Hakkında

En İyi ZMA Supplementleri Hangileri?

1. Way-Out Nutrition ZMA Nedir?

Way-Out Nutrition ZMA Pro
Way-Out Nutrition ZMA Pro

ZMA Pro Magnezyum, çinko ve B6 vitaminleri birleşiminden oluşmaktadır. Ayrıca testesteron seviyesini yükseltmek için destek olur ve performans artışı sağlar.

Supplement Detaylı İçeriği:

  • 395 mg Magnezyum,
  • 17,2 mg Çinko,
  • 9,2 mg B6 Vitamini içerir.

2. Bigjoy Sports Aol+ ZMA Nedir?

Bigjoy Sports Aol+ ZMA
Bigjoy Sports Aol+ ZMA

L-Arjinin, L-Ornitin ve L-Lisin amino asitlerinin birleşiminden oluşur. Bu üç amino asit büyüme hormonu üretimine ve kas dokularının yenilenmesine yardımcı olur. Özellikle gelişimi yavaşlayan kas gruplarının gelişimine destek olmak için kullanabilirsiniz.

Supplement Detaylı İçeriği:

2500 mg AOL ve 223 mg ZMA matrix içerir.

3. Hardline ZMA Nedir?

Hardline ZMA
Hardline ZMA

Çinko ve Magnezyum ve ek olarak B6 Vitamini içerir.

Supplement Detaylı İçeriği:

235 mg Magnezyum,14 mg Çinko7 mg Vitamin B6 içerir.

4. Universal ZMA Nedir?

Universal ZMA Pro
Universal ZMA Pro

Kasların toparlanma sürecine ve testosteron seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca kaliteli bir uyku için önerilmektedir.

Supplement Detaylı İçeriği:

  • 450 mg Magnezyum
  • 30 mg Çinko
  • 10,5 mg B6 Vitamini içerir.

ZMA Kullananlar Ne Düşünüyor?

ZMA nedir sorusunda kullanan kişilerin yorumları ele alındığında, spor öncesi kullananlar; daha rahat bir antrenman geçirdiğini, kramp ve kasılma yaşamadıklarını belirtiyor. Spor yapmaksızın takviye amaçlı kullananlar ise gün içinde daha enerjik hissettiklerini ve uykuya geçiş evresinde görece daha rahat olduklarını dile getirmişlerdir.

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın