Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Nitrik Oksit Nedir? En İyi Nitrik Oksit Takviyeleri!

Vücuttaki birçok hastalığı önlemeye yardımcı olan nitrik oksit, son zamanlarda egzersiz performansını artırması ile de bilinmektedir. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde nitrik oksit miktarını artırmaya yardımcı gıda ve takviyeler ile hastalıkların tedavisi ve kasların gelişmesi daha mümkün kılınmıştır. Biz de merak edenler için bu yazımızda nitrik oksit nedir, ne işe yarar, faydaları neler anlattık.

Nitrik Oksit Nedir?

Formülü NO olan nitrik oksit, bir nitrojen ve bir oksijen molekülünden oluşmaktadır. İnsan vücudunun neredeyse bütün hücreleri tarafından doğal olarak üretilmektedir. Bazı durumlarda nitrik oksit miktarını artırmak fayda sağlar. Örneğin kalp rahatsızlıklarında, damar problemlerinde, spor yapan kişiler için egzersiz çalışmalarında performans artırıcı görevi vardır. Bunun için nitrik oksit takviyeleri almak hızlı bir çözüm yolu olabilir. Ancak bu takviyeleri almadan önce mutlaka doktora görünmek ve nitrik oksit faydalarının neler olduğunu bilmeniz gerekir. Bu sayede vücudunuz için en doğru kararı vermeniz kolaylaşacaktır.

nitrik oksit faydaları nedir?
Nitrik oksit faydaları sayesinde kan pıhtılaşmasını önler.

Nitrik Oksit Faydaları Neler?

 • Kan Pıhtılaşma Olasılığını En Aza İndirir

Kan pıhtısının sonuçları çok ciddi olabilmektedir. Pıhtılaşmanın sonucu olarak hastalarda kalp krizi ve felç gözlemlenmiştir. Bu nedenle nitrik oksit önem arz etmektedir. Çünkü nitrik oksit sayesinde kan trombositleri daha az yapışkan hale gelmektedir. Bu da demek oluyor ki daha az yapışkan olan kan trombositlerinin bir araya gelerek kan pıhtısı oluşturma olasılığı azalmaktadır.

 • Kan Basıncını Düşürür

Yüksek tansiyon günümüzde çoğu kişinin ortak problemi haline gelmiştir. Kanın atardamarların duvarlarını sürekli yüksek bir kuvvetle itmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Araştırmalar sonucu nitrik oksidin kan damarlarını genişlettiği gözlemlenmiştir. Bu da kan akışını rahatlatmakta ve bu sayede tansiyonu düşürmektedir.

 • Egzersiz Performansını Artırır

Spor yapan kişiler performansın en yüksek seviyeye ulaşması için takviyeler kullanmaktadır. Nitrik oksit artırmaya yardımcı takviyeler de bu noktada popüler hale gelmiştir. Çünkü içeriği sayesinde kaslara besin ve oksijen aktarımı hızlanmaktadır. Bu da performansın artmasını sağlamaktadır.

 • Kas Ağrılarına İyi Gelir

Nitrik oksit sayesinde kan akışı hızlanmaktadır. Aktif kaslarda meydana gelen hızlı kan akışı da kas ağrılarının büyük bölümünü hafifletir. Bu anlamda kas ağrılarına ve kas yorgunluklarına dolaylı yoldan iyi gelmektedir.

İlgili Yazı: Kyani Nedir? Kyani Ürünleri

En İyi Nitrik Oksit Takviyeleri

Yukarıda bahsettiğimiz faydaları sağlamak için vücuttaki nitrik oksit miktarını artırmak gereklidir. Bu noktada da akıllara gelen ilk soru vücutta nitrik oksit nasıl artırılır olmuştur. Doğal yoldan besinlerle nitrik oksit miktarını hızlı şekilde artırmak kolay değildir. Bunun için nitrik oksit takviyeleri genellikle atletik performansını artırmak isteyen sporcular tarafından tercih edilir.

Nitrik oksit takviyeleri kan akışını artırır
Nitrik oksit takviyeleri sayesinde damarlar genişler, kan akışı hızlanır.
 1. L-arginin Takviyesi: Bu takviye kapsül şeklinde bulunmaktadır. Özellikle sporcuların kullandığı L-arginin atletik performansı geliştirmektedir. Bunun dışında birçok sağlık problemi yaşayan kişiler da ilaçlar haricinde takviye amaçlı kullanmaktadır. Özellikle kalp ile ilgili problemler yaşayan kişiler tercih etmektedir. Çünkü kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı ile mücadele etmede yardımcıdır. Bunlar dışında; kan damarlarını onarır, kan basıncını düşürür ve iltihaplarla da mücadele etmektedir.
 2. L-sitrülin Takviyesi: Egzersiz performansın artması için kullanılabilecek bir diğer takviye de L-sitrülindir. Performansı artırmasının yanı sıra kas ağrılarına iyi gelmektedir. Nitrik oksit miktarını artırması durumunda kas ağrılarını hafifletmeye ve kas yorgunluğu gibi şikayetlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Hap veya toz formunda bulunmaktadır. Spor ile ilgilenen kişiler için oldukça tercih edilen bir takviyedir.
 3. Pancar Takviyesi: Birçok formda vücuda alınabilen pancarlar oldukça etkili bir nitrik oksit artırıcıdır. Toz, kapsül ya da meyve suyu formlarının yanı sıra pancar yediğimiz zaman da nitrik oksit seviyesi doğal bir şekilde artışa geçmektedir. Bu da takviye almanın en kolay ve doğal yollarından biridir

Doğal Nitrik Oksit Kaynakları

Takviyelerin yanı sıra nitrik oksit miktarını artırmanın doğal yollarını arıyorsanız şanslısınız. Çünkü günlük olarak tükettiğimiz birçok gıda bu yönden zengindir. Takviyelerin yanı sıra ya da tek başına gıda tüketerek az miktarda da olsa nitrik oksit miktarını artırabilirsiniz. Bu gıdaların hemen hemen %80’ini sebzeler oluşturmaktadır. İşte nitrik oksit yönünden zengin gıdalar:

 • Kırmızı pancar
 • Roka
 • Karnabahar
 • Brokoli
 • Rezene
 • Havuç
 • Salatalık
 • Kereviz
 • Maydanoz
 • Lahana
 • Nar
 • Şalgam
 • Turp
 • Muz
Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın