Dr. Didem Gündüz

Kolajen Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Kolajen eklem, cilt ve derideki gözeneklerimizin sağlığından sorumlu, vücutta doğal olarak bulunan bir proteindir. Kemikler, kaslar, eklem ve hatta kan damarları kolajen ile korunmakta ve güçlenmektedir. Ancak yaşlandıkça vücudumuz daha az kolajen üretir, kemiklerimiz güçsüzleşir, cildimiz sarkmaya başlar. Bazı durumlarda, özellikle zayıf beslenme, düşük bağışıklık gibi vücut kolajen üretse dahi üretilen miktar yetersiz kalır. Sağlık koşulları mevcut kolajen miktarını ve kalitesini düşürür. Bu yüzden kolajen eksikliği belirtileri görüldüğünde kolajen takviyesi alarak onu geri kazanmaya çalışırız. Kolajen eksikliği belirtileri nelerdir konusunu gelin beraber inceleyelim.

Kolajen Eksikliği Belirtileri

Vücudunuzdaki kolajen eksikliğini yüzde yüz test edemezsiniz. Ancak vücuttaki kolajen miktarı azaldığında birtakım belirtiler ortaya çıkar. Otuzlu yaşlardan itibaren vücutta azalma belirtisi gösterebilen kalojen, kadınlarda menopozla birlikte erkeklerde de 40 ve daha ileri yaşlarda yüzde 30’a kadar azalır. Endişelendiğiniz durumlarda dikkat etmeniz gereken kalojen eksikliği belirtileri ise şunlardır:

Eklem Ağrıları ve Kolajen Eksikliği

Kolajen kıkırdak ve eklemlerin yapısını oluşturmaktadır. Dolayısıyla kolajen eksikliği eklem ağrıları ile baş gösterebilir. Eklemleri zor hareket ettirme, eklem sertliği kolajen eksikliği belirtilerindendir. Sağlıklı kemik, eklem ve kıkırdaklar için kolajen vazgeçilmez bir yapı taşıdır.

kolajen eksikliği belirtisi

Cilt Sıkılaşması ve Kolajen

Cilt güzelliği ve cilt sıkılaşması için alınacak kalojen miktarı bu noktada çok önemlidir. Çünkü kolajen cildinizin dolgun ve esnek görünmesini sağlar. Yaşlanma veya başka bir durum nedeniyle vücudunuz daha az kolajen üretirse cildiniz dolgunluğunu ve elastikiyetini kaybeder. Göz çevrenizin ve elmacık kemiklerinin etrafındaki alanlar daha çukur görünebilir. Vücuttaki kolajen eksikliği üzerine yapılan araştırmalarla da bu durum kanıtlanmıştır. 2015 yılında yapılan bir çalışma, en iyi kolajen takviyeleri sayesinde cilt yaşlanmasının önüne geçilebilmektedir.

cilt sıkılaşması kolajen

Ayrıca kolajen, cildinizin bağ dokularını oluşturmaktan sorumludur. Cildin altındaki yağ dokuları vücudunuzun bağ dokularını yukarı doğru ittiğinde, yüzeydeki cilt büzülmeye başlar ve selülite neden olur. Vücudunuzdaki kolajen seviyeleri daha da azaldıkça, cildiniz sonunda daha az sertleşir, incelir ve hasara karşı daha savunmasız hale gelir. Bu selülitin kötüleşmesine neden olur.

Kolajen Eksikliği Saç Dökülmesi İlişkisi

Saç köklerinizin etrafındaki boşlukta ve saç derisi gözeneklerinde kolajen bulunur. Kolajen temel besinleri vücudunuzdan saçınıza ulaştırarak beslenmesini ve sağlıklı kalmasını sağlar. Sonuç olarak saçlarınız uzar ve parlak, daha dolgun görünüme kavuşur. Bu noktada ince yıpranmış ve dökülen saçlarınız varsa kalojen eksikliğiniz olabilir. (Ayrıca Osman Müftüoğlu Kolajen ve saç sağlığı öneminden bahsetmiştir.)

kolajen saç dökülmesi

Kolajen proteininin aynı zamanda güneş ışınlarından kaynaklanan serbest radikallerle savaşmaktan da sorumlu olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla eksikliği saç dokusunun tahrip olmasına, büyümesine ve saç kalınlığına olumsuz yönde etki edebilir.

Kolajeni Doğal Yoldan Artırma

Daha fazla kolajen üretmek için vücudunuzun amino asitler ve belirli vitamin ve mineraller gibi gerekli yapı taşlarına ihtiyacı vardır. Vücudunuzun daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olmak için aşağıdaki besinleri yemeyi unutmayın:

  • Protein açısından zengin besinler – et, süt ürünleri, yumurta, balık, fasulye (Bkz: Günlük protein ihtiyacı)
  • C vitamini yönünden zengin besinler – narenciye, ıspanak, brokoli, dolmalık biber, domates
  • Çinko yönünden zengin besinler – et, kuruyemiş, fasulye, tohumlar, kepekli tahıllar

Kolajen Takviyesi Hızlı Çözüm

Vücuttaki kolajeni artırmanın en kolay ve en etkili yolu, kolajen takviyesidir. Kolajen peptitler yüksek oranda çözünür, yani vücudumuz bunları hızlı bir şekilde emer ve kullanır.

Araştırmalar, kolajen takviyesinin etkinliğini de desteklemekte ve kolajen peptitlerle takviye almanın eklem ve kas sağlığına, cilt elastikiyetini artırmaya ve saçları güçlendirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Eğer siz de bir kolajen takviyesi almayı düşünüyorsanız öncelikle sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Kolajen Eksikliği Belirtileri Nelerdir?” üzerine bir yorum
  1. Good post. I learn something new and challenging on websites
    I stumbleupon every day. It will always be useful to read through articles from other authors and practice something from
    their websites.

    Yanıtla
Yorum yapın