Dr. Didem Gündüz

Anestol Pomad Krem Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Neler?

Anestol Pomad 30 gr’lık tüpler halinde satılan, içinde %5 oranında lokal anestezik etkiye sahip lidokain içeren bir merhemdir. Uygulandığı bölgede lokal uyuşma sağlayarak sinirlerin belirli bir süre ağrı iletmesini engelleyerek etki eder. Bununla birlikte yardımcı madde olarak ise içerisinde; metil paraben, propil paraben, polietilen glikol 1500, polietilen glikol 6000, propilen glikol bulunmaktadır. Bu yazımızda Anestol Pomad nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl kullanılır? Yan etkileri nelerdir vb. sorulara açıklık getireceğiz.

Anestol Pomad Nedir?

anestol pomad nedir ne işe yarar
Anestol pomad kullanımı ve cilde faydaları

Anestol bölgesel olarak uygulanan uyuşturucu ve kaşıntıyı önleyen gruba dahil olan bir ilaçtır. Çeşitli nedenlere bağlı derideki tahrişlere, yanıklara, kaşıntılara, göğüs ucundaki çatlaklara, anüs çatlaklarına, dudak çatlakları ve ağrılarına karşı tedavi edici özelliğe sahiptir.

Kadınlar arasında ağda ve lazer epilasyon öncesi uyuşturucu merhem olarak tercih edilmektedir. Anestol Pomad epilasyon esnasında oluşan ağrı ve acıyı lokal anestezik etkisi sayesinde en aza indirir. Cilde uygulandığı andan itibaren kısa sürede etkisini göstermeye başlar ve uygulandığı bölgeyi uyuşturur. Bu sayede lazer epilasyon, ağda gibi ağrılı işlemlerin üstesinden rahatça gelebilirsiniz. Bunun için işlemden yarım saat önce uygulamanız yeterlidir. Etkisi ortalama 4 saat sürmektedir.

Kulak, burun deldirme, dövme yaptırma esnasında oluşabilecek acıdan çekiniyorsanız Anestol’ü tercih edebilirsiniz. Ezcanelerde doktor tarafından reçete ile satılan güvenilir ilaçlar listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

İlgili Yazı: Fito Krem Cilde Faydaları Neler?

Anestol Pomad Merhem Nasıl Kullanılır?

 • Anestol Pomad gerektiğinde günde birkaç defa uygulayabilirsiniz.
 • Geniş deri yüzeylerinde çok sık uygulanması halinde aşırı duyarlılık ortaya çıkar. Bu sebeple dikkatli kullanmanız gerekir.
 • Tek seferde uyguladığınız miktar 5 gr’ı aşmamalıdır. Ayrıca toplam günde en fazla 17-20 gr Anestol (850-1000 mg lidokaine eşdeğer) dozunu aşmamalısınız.
 • Uygulama esnasında yeterli miktarda Anestol kremi iyice yedirerek sürmelisiniz.
 • Düzenli kullanım sonrası bırakmayı düşünürseniz tedaviyi sonlandırmadan önce doktorunuza danışmalısınız.
 • Anestol kremi çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • 30°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir.
 • Son kullanma tarihi geçtiyse kullanmayınız.

Anestol Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Anestol ve amid tipi anesteziklere karşı alerjiniz bulunuyorsa bu ürünü kullanmayınız!
 • Bakterilerin kana karıştığı ciddi bir enfeksiyon geçiriyorsanız ya da ilacı uygulayacağınız bölge ciddi olarak hasar görmüşse bu durumda ilacın emilimi ani olabileceğinden çok dikkatli olunması gerekmektedir.
 • Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa mutlaka doktora danışarak kullanmalısınız.
 • Anestol özellikle yaşlı ve çocuklarda bulunan açık yaralara uygulanırken olabildiğince küçük dozlar halinde uygulanmalıdır.
 • Geniş deri yüzeylerine ve kapalı pansuman altına uygulanması kalp ritim bozukluğu, nefes almada zorluk, koma ve hatta ölüme yol açabileceğinden aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • Hamileyken Anestol kullanımı doktor tarafından gerekli görülmedikçe uygulanmamalıdır.
 • Anestol merhem anne sütüne geçebilmekte. Bu sebeple emziriyorsanız doktorunuz önermedikçe kullanmamalısınız.
 • İlacı kullanan kişi yaşlı ya da çocuk olması durumunda daha düşük dozda kullanılması gerekebilmektedir, doktorunuza danışınız.
 • Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz veya böbrek yetmezliğiniz bulunuyorsa doktorunuza danışarak ilacı tüketmeniz gerekmektedir.
 • Unutulan dozları dengelemek için çift doz uygulama yapmayınız, yapmanız halinde doktora başvurunuz.
 • Doktor reçete etmediyse kullanmayınız.

Anestol Pomad merhem her dozunda 0.009 g metil paraben ve 0.021 g propil paraben (hidroksibenzoat) içermektedir. Alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca bu tıbbi ürün her dozunda 11.970 g propilen glikol içermektedir. Ciltte tahrişe neden olabilmektedir.

Anestol Pomad Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Anestol’ün içeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlılığı olan kişilerde yan etkiye sebep olabilmektedir. Ayrıca yüksek dozda uyguladığınızda ciddi hasarlı ciltte aşağıdaki yan etkiler görülebilmektedir. Bu durumlardan biriyle karşılaşmanız durumunda mutlaka doktorunuza danışınız.

 • Sinirlilik
 • Titreme (nöbet)
 • Baş dönmesi
 • Kaşıntı veya Döküntü
 • Kızarıklık
 • Tahriş
 • Görme bozukluğu

İlgili Yazı: Madecassol Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Anestol Pomad Prospektüs (Kullanma Talimatı)

Detaylı bilgi için Anestol prospektüsü inceleyebilirsiniz:

YouTube video

Anestol Pomad Sık Sorulan Sorular

Vajinaya Anestol Pomad Sürülür Mü?

Lazer epilasyon ya da ağda öncesinde acıya duyarlılığın en fazla olduğu bölgelerden biri olan vajina bölgesine Anestol 5 merhem uygulamak isteyebilirsiniz. Böylece ağrısız ve acısız bir şekilde bu sancılı süreci atlamanız mümkün hale gelecektir. Dikkat edilmesi gereken asıl nokta vajinanın dış yüzeyine sürülmesi gerektiğidir. İç yüzeylere gelmesi durumunda bol su ile yıkayınız. Cinsel ilişkide ağrıdan korkanlar veya ilk gece korkusu olanlar sadece vajina çevresine sürmelidir. Kremi sürdükten hemen sonra seks yapmak yanıklara sebep olabileceğinden ilişkiden en az yarım saat önce anestol merhem uygulanması gerekmektedir.

Anestol Pomad’ı Makata Sürmek Doğru Mu?

Makat (anüs) bölgesinde meydana gelen deride kaşıntı, kanama, yanma, ağrı ve acıyı geçici olarak önleyebilmek için Anestol Pomad doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Bu krem kısa süreli de olsa rahatlamanızı sağlayacaktır.

Anestol Pomad’ın Erkeklerde Geciktirici Etkisi Var Mı?

Anestol Pomad’ın kullanma talimatında buna dair bir bilgi yoktur. Ancak uygulanan bölgede uyuşukluğa sebep olması nedeniyle geciktirici olarak da tercih edenler vardır. Burada kullanılacak doza dikkat etmek gerekmektedir. Fazla merhem uygulaması peniste hassasiyet kaybı sağlayacağından çok az miktarda uygulanması yeterli olacaktır. Cinsel ilişkiden yarım saat önce erkekler geciktirici krem olarak uygulayabilirler. Bununla ilgili doktorunuza danışmanız olası yan etkilere karşı önerilmektedir.

Anestol Pomad Yüze Sürülür Mü?

Yüzün işlem yapılacak bölgesine sürülmesi yeterlidir. Örneğin sadece bıyık bölgesine ağda veya lazer epilasyon yaptıracaksanız bu bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır.

Anestol Merhem Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Yarım saat sonra uygulandığı bölgede etkisini göstermeye başlar ve ortalama 4 saat boyunca etkisi devam eder.

Anestol Pomad Fiyatı Nedir?

2023 Güncel satış fiyatı 36,90 TL’dir.

Kaynak: https://titck.gov.tr/storage/kubKtAttachments/0ff7136021799.pdf

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Anestol Pomad Krem Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Neler?” üzerine 2 yorum
Yorum yapın