Atarax Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Neler?

atarax nedir ne işe yarar
Atarax nedir ne işe yarar

Atarax, alerji ve anksiyete semptomlarını tedavi etmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Kaygı ve gerginlik hastalığını tedavi etmek için sakinleştirici olarak kullanılmaktadır. Atarax 25 mg tablet anksiyete tedavisinde ve ameliyattan önce veya sonra rahatlamaya yardımcı olur. Ayrıca egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi durumlarda kaşıntı, şişme ve kızarıklık gibi cilt alerjisi semptomlarını tedavisinde verilir. Atarax nedir derseniz bir antihistamindir ve vücudunuzun alerjik reaksiyon sırasında ürettiği belirli bir doğal maddeyi (histamin) bloke ederek çalışır.

Atarax Nedir Ne İşe Yarar?

Tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Genellikle hidroksizin, alerjilerin neden olduğu kaşıntı tedavisinde uygulanmaktadır. Özellikle anksiyeteyi tedavi etmek veya ameliyattan önce ve sonra uykulu /rahatlamış hissetmenize yardımcı olmak için de doktor tarafından verilebilmektedir.

Atarax Tablet, Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı, doktorun önerdiği şekilde kullanın. Atarax’ı aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre almayın. Reçete etiketinizdeki talimatları izleyin. Dozlarınızı artırmayın veya azaltmayın veya bu ilacı belirtilenden daha sık almayın. Atarax şurup halde kullanıyorsanız dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayabileceğiniz için yemek kaşığı kullanmayın. Atarax prospektüste yazanları dikkatlice okuyun. Doz, yaşınıza, tıbbi probleminize ve tedaviye verdiğiniz cevaba göre belirlenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Madecassol Nedir, Ne İşe Yarar?

Atarax Yan Etkileri

 • Hidroksizin alerjiniz varsa veya hamileyseniz Atarax kullanmamalısınız.
 • Atarax’ı almadan önce, nöbet bozukluğunuz, karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz.
 • Bu ilaç düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilir. Araba kullanıyorsanız veya dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yapıyorsanız dikkatli olun. Çünkü Atarax uyku ilacı değildir ama uyku getirir.
 • Gözlerinizde, dilinizde, çenenizde veya boynunuzda titreme, kafa karışıklığı, nöbetler veya huzursuz kas hareketleri gibi ciddi bir yan etki yaşarsanız, Atarax’ı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuzu arayın.

Hangi İlaçlar Atarax ile Etkileşime Girer?

Hydroxyzine Hydrochloride, CNS depresanları ile birlikte kullanıldığında dikkatli kullanılmalıdır. Bu nedenle, merkezi sinir sistemi depresanları hidroksizin ile birlikte uygulandığında dozları azaltılmalıdır.

Atarax ve Hamilelik

Hamilelik sırasında, Atarax sadece reçete edildiği takdirde kullanılmalıdır. Atarax’ın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Atarax kullanırken emzirmek önerilmemektedir.

Atarax Kullananlar Videolu Anlatım

YouTube video

Atarax Hap ve Şurup Hakkında Sık Sorulanlar

 1. Atarax Hap Ne İşe Yarar?

  Atarax (hidroksizin hidroklorür), psikonevroz ile ilişkili anksiyete ve stresin semptomatik olarak giderilmesi için ve anksiyetenin ortaya çıktığı organik bozukluklara ek olarak kullanılan antikolinerjik (kurutma) ve yatıştırıcı özelliklere sahip bir antihistamindir.

 2. Atarax Uyku Şurubu / İlacı Mıdır?

  Atarax, kaygı ve stresi tedavi etmek için sakinleştirici olarak kullanılır. Ayrıca diğer anestezi ilaçları ile birlikte kullanılır. Atarax ayrıca kurdeşen ve kontakt dermatit gibi alerjik cilt reaksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Atarx uyku şurubu veya ilacı değildir ancak uyku getirir.

 3. Atarax Antidepresan Mı?

  Atarax (hidroksizin hidroklorür), psikonevroz ile ilişkili anksiyete ve stresin semptomatik olarak giderilmesi için ve anksiyetenin ortaya çıktığı organik bir bozukluğa ek olarak kullanılan antikolinerjik (kurutma) ve yatıştırıcı özelliklere sahip bir antihistamindir.

 4. Atarax Bağımlılık Yapar Mı?

  Hidroksizin kontrollü bir madde değildir. Anksiyete tedavisinde kullanılan diğer bazı ilaçlar gibi bağımlılık riski yoktur.

 5. Atarax 25 Mg Tablet Ne Zaman Almalıyım?

  Atarax 25mg tablet anksiyete tedavisinde kullanılır ve ameliyattan önce veya sonra rahatlamaya yardımcı olur. Ayrıca egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi durumlarda kaşıntı, şişme ve kızarıklık gibi cilt alerjisi semptomlarını tedavi etmek için kullanılır.

[ratings]

Son güncelleme 26 Mart 2022