Dr. Didem Gündüz

Atarax 25 Mg Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Neler?

Atarax, alerji ve anksiyete semptomlarını tedavi etmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Kaygı ve gerginlik hastalığını tedavi etmek için sakinleştirici olarak kullanılmaktadır. Atarax 25 mg tablet anksiyete tedavisinde ve ameliyattan önce veya sonra rahatlamaya yardımcı olur. Ayrıca egzama, dermatit ve sedef hastalığı gibi durumlarda kaşıntı, şişme ve kızarıklık gibi cilt alerjisi semptomlarını tedavisinde verilir. Atarax nedir derseniz bir antihistamindir ve vücudunuzun alerjik reaksiyon sırasında ürettiği belirli bir doğal maddeyi (histamin) bloke ederek çalışır.

Atarax Nedir Ne İşe Yarar?

Tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Genellikle hidroksizin, alerjilerin neden olduğu kaşıntı tedavisinde uygulanmaktadır. Özellikle anksiyeteyi tedavi etmek veya ameliyattan önce ve sonra uykulu /rahatlamış hissetmenize yardımcı olmak için de doktor tarafından verilebilmektedir.

atarax 25 mg
Atarax 25 mg nedir ne işe yarar?

Atarax 25 Mg Tablet, Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı, doktorun önerdiği şekilde kullanın. Atarax’ı aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre almayın. Reçete etiketinizdeki talimatları izleyin. Dozlarınızı artırmayın veya azaltmayın veya bu ilacı belirtilenden daha sık almayın. Atarax şurup halde kullanıyorsanız dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayabileceğiniz için yemek kaşığı kullanmayın. Atarax prospektüste yazanları dikkatlice okuyun. Doz, yaşınıza, tıbbi probleminize ve tedaviye verdiğiniz cevaba göre belirlenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Madecassol Nedir, Ne İşe Yarar?

Atarax Yan Etkileri

  • Hidroksizin alerjiniz varsa veya hamileyseniz Atarax kullanmamalısınız.
  • Atarax’ı almadan önce, nöbet bozukluğunuz, karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz.
  • Bu ilaç düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilir. Araba kullanıyorsanız veya dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yapıyorsanız dikkatli olun. Çünkü Atarax uyku ilacı değildir ama uyku getirir.
  • Gözlerinizde, dilinizde, çenenizde veya boynunuzda titreme, kafa karışıklığı, nöbetler veya huzursuz kas hareketleri gibi ciddi bir yan etki yaşarsanız, Atarax’ı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuzu arayın.

Hangi İlaçlar Atarax ile Etkileşime Girer?

Hydroxyzine Hydrochloride, CNS depresanları ile birlikte kullanıldığında dikkatli kullanılmalıdır. Bu nedenle, merkezi sinir sistemi depresanları hidroksizin ile birlikte uygulandığında dozları azaltılmalıdır.

Atarax ve Hamilelik

Hamilelik sırasında, Atarax sadece reçete edildiği takdirde kullanılmalıdır. Atarax’ın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Atarax kullanırken emzirmek önerilmemektedir.

Atarax Kullananlar İçin Videolu Anlatım

YouTube video
Atarax Nedir

Atarax 25 Mg Hakkında Sık Sorulanlar

Atarax’ın Öldürdüğü Doğru Mu?

Hayır, Atarax (hidroksizin) bir antianksiyetik ve antipsikotik ilaçtır ve ölümle sonuçlanan bir yan etkisi yoktur. Ancak, her ilaç gibi Atarax da bazı yan etkilere yol açabilir ve belirli hastalarda ciddi yan etkiler oluşabilir.

Atarax Antidepresan İlacı Mıdır?

Evet, Atarax (hidroksizin) bir antianksiyetik olarak kullanılabilir ve depresyon belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ancak, depresyon tedavisi için çok sayıda farklı ilaç ve terapiler mevcuttur ve Atarax, her hasta için en uygun tedavi yöntemi olmayabilir.

Nexium 40 Mg | Ne İlacıdır? | Yan Etkileri Neler?

Kaynak: https://www.drugs.com/atarax.html

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Atarax 25 Mg Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Neler?” üzerine 3 yorum
  1. It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

    Yanıtla
  2. Outstanding post, you have pointed out some superb points, I besides think this s a very wonderful website.

    Yanıtla
Yorum yapın