Dr. Didem Gündüz

İburamin Zero – Şurup – Cold Ne İçin Kullanılır – Faydaları ve Yan Etkileri Neler?

Grip ilaçlarını özellikle kış mevsiminde şikâyetçi olduğumuz hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bünyeniz ve bağışıklığınız zayıf olduğunda kışın hastalanma riskiniz artar. Bu durumda İburamin Zero – şurup – cold ne işe yarar sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Bu ve bunun gibi birçok detay için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İburamin Zero – Cold Ne İşe Yarar?

Soğuk algınlığı, grip ya da üst solunum yolları enfeksiyonu için İburamin ilacı doktor tavsiyesiyle tercih edilebilir. Ateş yükselmesi, baş ağrısı hatta burun akıntısı gibi rahatsızlıkları hafifletir ve kısa bir süre sonra geçirir. İburamin Zero 200mg/2mg tam da bu durumlar için etkilidir. İburamin Zero öksürüğe iyi gelir mi sorusu da sürekli olarak karşılaştıklarımızdan. Direkt olarak öksürük şurupları değildir. Sadece bazı gribal hastalıkların semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Semptomlar giderilince öksürüğün de geçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

İburamin Zero – Şurup Grip Olan Bebeklerde Kullanılır Mı?

İlacın bebeklerde kullanımı hakkında da bilgi almak istiyor olabilirsiniz. Doktorunuz bebeğiniz için bu ilacı 5 gün süreyle alınması gerektiğini önerir.

İburamin zero şurup süspansiyon nedir
İburamin zero şurup süspansiyon nedir ne işe yarar faydaları neler?

2 yaş üstü bebek ve çocuklar için de süspansiyon olarak kullanılabilir. Doktor reçetesiyle bebeğine İburamin Zero süspansiyon kullananlar yönergelere uyduklarında tedavide fayda gördüklerini söylemektedir.

https://berkoilac.com.tr/wp-content/uploads/2021/03/iburamin-zero-s%C3%BCspansiyon-kt-revDD-onayli.pdf
YouTube video
Grip olan bebeklere ne yapılmalı?

İburamin Zero – Cold – Şurup Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Zero tablet günde 2-3 defa su ile yutularak kullanılmalıdır. Doktorun önerdiği ölçülerde kullanılması önemlidir. Fazla kullanım zehirlenmeye yol açabilir. Az kullanımlarda ise iyileşme süresi uzar. Ayrıca İburoprofen maddesi içermektedir. Dolayısıyla ilaç gribal hastalık semptomlarına iyi gelmektedir. 2 yaş altı çocuklarda ise kullanılmaz. İburamin Zero 100 mg/1mg mg/5 ml süspansiyon ne işe yarar sorusu tüm İburoprofen grubu ilaçlar için aynı cevabı taşır ve gribal enfeksiyonlar içindir. Fakat bu ilacı kullanırken yan etkilere dikkat etmek gerekir. Özellikle çocuklarda kullanılan bu süspansiyon ishal ya da vücuttan aşırı su atılmasını tetikler.

İburamin Zero – Şurup – Cold Yan Etkileri Neler?

Her ilaçta olduğu gibi bu ilacı da kullanılırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlaçlar, etkisi kadar yan etkisi de bulunan tedavilerdir. İburoprofen içeren ilaçları kullanılırken de öncelikle yan etkileri dikkate alınmalıdır. Siz de ilacı temin etmeden önce İburamin Zero 200 mg ne işe yarar derken neye zarar verir diye de düşünmeniz gerekir. İburoprofen grubu ilaçların başlıca yan etkileri şunlardır:

iburamin zero cold nedir faydaları ve yan etkileri neler
İburamin Cold zero ne için kullanılır ve yan etkileri neler?
  • İlk yan etki alerjiktir. Deride dökülme ağızda ya da dudakta şişme şeklinde görülür.
  • Nefes darlığı, kalp çarpıntısı hatta hırlama yan etkilerdendir. Bu durumda ilacın kullanımını durdurun aksi takdirde kötü sonuçlarla karşılaşırsınız.
  • Kan basıncının aşırı düşmesi. Bu durumda tansiyon düşmesine benzer belirtiler yaşarsınız. Bir anda gözünüz kararır. Bu durumda en yakın sağlık kurumuna başvurun ve kullandığınız ilacı mutlaka belirtin.
  • İshal, kusma ya da baş dönmesi. Bu yan etkiler basit etkilerdir. Çok sık olarak görülmez. Genellikle başka ilaçlarla etkileşimde ortaya çıkar.
  • Bu ilacın en sıkıntılı yan etkilerinden birisi de halüsinasyon oluşturabilmesidir. Dolayısıyla araç ya da makine kullanan kişilerin kullanması önerilmez. Genellikle yemekten sonra hatta uyumaya yakın kullanılması daha faydalı olmaktadır.
  • İlacın risk taşıyan bir diğer yan etkisi de kaslarda içindir. Bu yan etki inme ile karıştırılır. Kaslarda his ya da güç kaybı şeklinde ortaya çıkar. Bu durumda en yakın acil servise başvurmak faydalı olur.
  • İlacın prospektüsünü okumadan ilacı kullanmamalısınız. Yoksa bu yan etkiler görülebilir ve prospektüs sizlere daha detaylı bilgi sunacaktır.

İburamin Zero Şurup Fiyatı

Hap ya da süspansiyonlar SGK tarafından karşılanmaktadır. Dolayısıyla doktorun reçeteye yazması sonucunda küçük bir fark ödenerek alınır. Eczane fiyatı 55 TL’dir.

Tüm tedaviler kişiseldir ve doktorunuza danışmadan bebeğiniz veya kendiniz için ilaç tedavisi uygulamanız doğru olmaz. Bu yüzden sizlere önerimiz verdiğimiz bilgiler ve uzman tavsiyeleri ışığında bu ilaçları tercih etmeniz olacaktır.

Aşağıdaki ilgili yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

YouTube video
Iburamin zero
Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın