Dr. Didem Gündüz

Elektronik Sigara Zararları Neler?

Nikotin içeren tütünden elde edilen normal sigara artık yerini özellikle gençlerde elektronik sigaraya bırakıyor. Elektronik sigara ise içerisinde çeşitli aromalar barından likit kimyasal sıvıdan oluşuyor. Tütün yerine aslında likit yanıyor ve bir duman ortaya çıkmış oluyor. Peki e-sigarada kullanılan likitler ne kadar masum? E-sigara yani elektronik sigara zararları gerçekten normal sigara kadar fazla mı? Likit yanarken çıkan dumanı çektiğimizde akciğerlerde nasıl bir etki bırakıyor? Nikotinsiz elektronik sigaralar da zararlı mı?

Elektronik Sigara Zararları

e-sigara zararları
Elektronik sigaralar

Sigara maddi olarak külfet olmasının yanı sıra insan vücudu üzerinde de oldukça yıkıcı bir etkiye yol açmakta. Sigara içmenin artık sağlık konusunda tartışılır bir tarafı olmadığını hepimiz biliyoruz. Öyle ki yapılan araştırmalar sigara tüketen bireylerin ortalama olarak 14 yıl daha erken hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.

Yakın tarihe kadar sigara üreticisi dev şirketler sigara satışlarını artırmak için sigaranın sağlığa yararlı olduğu gibi reklam yapmaktaydı. Reklamların temelini tütünün doğal bir bitki olması ve içilen her sigarayla “daha fazla oksijen” alınacağı oluşturmaktaydı. Ancak reklamların hiçbirisi daha fazla oksijenle birlikte gelen kanserojen ve zehirli maddelerden bahsetmemekteydi. Bu özellikle ABD’de karşımıza çıkan bir durum olsa da dünyanın diğer ülkelerinde de benzer durumlar yaşanmıştır. Şimdi ise aynı durum elektronik sigaralar için geçerli. E-sigara ilk başlarda sigarayı bırakmak isteyen kişilerin ona yönelmesiyle popülerlik kazandı. Daha masum izlenimi verilerek sigara tiryakilerinin acaba sigarayı bırakır mıyım diye düşünmesini sağlayarak kendine bağımlı yapmayı başardı. Marketlerde satışı yasak olması ise aslında hedef kitle olan gençleri cezbedici tarafıydı.

İlgili Yazı: Asitli İçeceklerin Zararları

Sigara bağımlılığı yaratan nikotin oldukça zehirli maddelerden birisidir. Aynı zamanda nikotinden elde edilen diğer yan ürünler böcek öldürmek amacıyla kullanılan zehirlerin de hammaddesini oluşturmaktadır. Elektronik sigaralardaki likitte nikotinin yanı sıra 4 bini aşkın kimyasal madde yer almaktadır. Bu rakamın 200’ü normal sigaradaki gibi zehirli maddelerdir. E-sigara tüketimiyle birlikte kandaki oksijen yerini karbonmonoksite bırakmaktadır.  Tüm bu içeriğiyle beraber elektronik sigara zararları kaçınılmaz olarak normal sigara gibi yıkıcı bir etkiye yol açmaktadır.

Elektronik Sigaranın Vücutta Yarattığı Zararlar

elektronik sigaranın zararları
Elektronik sigaranın zararları
  • Kandaki oksijen miktarını azaltması nedeniyle beyinde hasar yaratmaktadır.
  • Akciğerde yarattığı tahribat nedeniyle kondisyonun düşmesini sağlamaktadır.
  • Atardamarların tıkanmasına, kalp hastalıkları ve felce yol açmaktadır.
  • Karaciğer ve böbrek gibi iç organlarının işlevlerini bozmaktadır.
  • Diş sağlığı üzerinde olumsuz etkiye yol açarak ağız estetiğini bozmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçsüzleştirmekatedir.
  • İçerdiği kanserojen maddeler nedeniyle kansere yol açmaktadır.

İlgili Yazı: Enerji İçecekleri Zararlı Mı?

Elektronik Sigaranın Bilinmeyen Zararları

Dünya genelinde sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl 8 milyon insanın hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Bu tahmin Türkiye için yıllık 80 bindir. Ancak e-sigaranın olumsuz etkileri sadece sağlık ile sınırlı değildir. Elektronik sigara zararları tüketimine bağlı olarak vücutta el ve dudaklarda sararmalar ortaya çıkmaktadır. Bunu lekeli dişler ve çekilmiş diş etleri takip etmektedir. Öte yandan yapılan araştırmalar cildin e-sigara tüketimine bağlı olarak daha erken kırıştığını ortaya koymuştur. Elektronik sigara dumanı solumak da pasif içici olarak oldukça zararlıdır.

Rahatlama olarak görülen e-sigara ilerleyen dönemlerde kişinin hayatı üzerinde çok daha büyük etkiler bırakmaktadır. Bu etkiler ciddi sağlık sorunları olabileceği gibi sosyal kaygılara yol açabilecek estetik problemler olarak da kişinin karşısına çıkabilmektedir.

E-sigara şirketleri karlarını artırmak amacıyla günümüzde hala çeşitli taktikler uygulamaya devam etmektedir. Tütün ürünlerini çeşitlendirip albenisini artırmak ya da dizi ile filmlere ürün yerleştirmek bu taktiklerin ufak bir kısmıdır.

elektronik sigara zararı
Elektronik sigara gençlerde bağımlılığa yol açar

Elektronik Sigara Hakkında Sık Sorulan Sorular

E-Sigara İçmek Zararlı Mı?

Elektronik sigara da normal sigara gibi vücuda zararlıdır. Doktorların e-sigara kullanımı konusunda tutumları net olup elektronik sigaranın sağlığa zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Nikotinsiz Elektronik Sigara Zararlı Mı?

Elektronik sigara sıvı kimsayal likitinde nikotin olmasa dahi içerdiği yabancı maddeler sebebiyle zararlıdır.

Elektronik Sigara Mı Zararlı Normal Sigara Mı?

Normal sigara zararları kadar elektronik sigara içmek de zararlıdır.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın