Asitli İçecekler Zararlı Mı?

asitli içeceklerin zararları
Asitli İçecekler Zararlı Mı?

Son 10-15 yılda asitli içecek tüketimi tüm dünyada önemli ölçüde azaldı. Bunun en büyük sebebi insanların asitli içecekler ve zararları konusunda daha bilinçli bir hale gelmesi. Ancak gazlı içeceklerde bulunan asit ve bağımlılık yaratan kimyasallar bazı insanların bu içeceklerden vazgeçmemesine de sebep oluyor. Asitli içecek tüketmek son derece riskli. Bağımlılık boyutunda olanlar için de tedavisi olmayan rahatsızlar meydana çıkarıyor.

Asitli İçeceklerin Zararları

En çok tüketilen asitli içeceklerin başında gelen kola vb. içecekler kemikler için son derece zararlıdır. İçerdiği asit kemiklerde bulunan minerallerin yoğunluğunun azalmasına sebep olmakta. Bu da kemik erimesi hastalığına sebebiyet veriyor. Gelişim çağında olan çocukların aşırı şekilde asitli içecek tüketmeleri kemik gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca asitli içeceklerin mideye ve diş sağlığına zararları da yadsınamaz.

Yapılan bilimsel araştırmalar asitli içecek tüketme hakkında iyimser sonuçlar ortaya koymuyor. Günde sadece 2 bardak asitli gazlı içecek tüketmek hücrelerin bir anda 6 yıl yaşlanmasına sebep oluyor. Bununla birlikte ergenlik döneminde olan kızlarda erken adet görülmesine de sebep olduğu yine uzmanlar tarafından söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Enerji İçeceği Zararları Neler?

Meyve Aromalı Asitli İçecekler

İçlerinde meyve aroması bulunan ancak yine asitli içecek kategorisinde olan içecekler de dışarıdan bakıldığında masum görünmelerine rağmen en az kola ve diğer gazlı asitli içecekler kadar tehlikelidir. İnsanlar ilk başta bu içeceklerde gerçek meyve kullanıldığını düşünebilirler. Oysaki aroma, tamamen fabrika ortamında kimyasallar kullanılarak elde edilen meyve tadıdır. Bu içecekleri tüketenlerde zamanla karaciğer yağlanması başladığı kanıtlanmıştır. Ayrıca çok fazla meyveli gazlı içecek tüketmenin zararlarından biri de şeker hastalığı ve diyabete yakalanma riskinin artmasıdır.

Asitli içeceklerde çok fazla şeker olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Şeker aslında bağımlılık yapan bir besindir. Bu içeceklerde aşırı şekilde şeker bulunması kişinin bir süre sonra şeker bağımlısı olmasına sebep olabilir. Bununla birlikte fazla şeker tüketmek bizi çok daha fazla şeker tüketmeye sevk eder. Bu durum önce gizli şeker ardından tip-2 diyabet hastalığına yol açabilir. Son olarak emziren anneler çocuklarının sağlıklı büyümesi için asitli içecek içmemelidir.

İlginizi Çekebilir: Yüksek Şeker Belirtileri Neler?

Son güncelleme 20 Eylül 2021