Dr. Didem Gündüz

Neden Zayıflayamıyorum Sorusunun Cevabı!

Her tartıya çıktığınızda zayıflamak istiyorum ama neden zayıflayamıyorum, niye kilo veremiyorum diye soruyor musunuz? Kilo verememek, zayıflayamamak motivasyonunuzu kaybettiriyor mu? Bu sorulara cevabınız evet ise, ne yaparsan yapayım zayıflayamıyorum diyorsanız yazıyı mutlaka okuyun. Çünkü bu yazıda kilolardan kurtulmak yani istemediğimiz fazlalıklardan kurtulmak için kilo vermeyi zorlaştıran sebepler nelerdir önce bunları öğreneceğiz.

Başta belirttiğimiz gibi kilo vermek için ne yapmalıyım, neden zayıflayamıyorum sorularının çok sorulduğunun farkındayız. Özellikle kilo verme döneminde hepimiz zayıflama sürecinin sorunsuz ve hızlı bir şekilde ilerlemesini isteriz. Bu yüzden öncelikle kilo vermeyi engelleyen sebepler neler, bilmemiz şart. İşte zayıflamayı engelleyen sebeplerden bazıları:

Hiçbir Şey Yemiyorum Neden Zayıflayamıyorum?

Başlangıç için çok düşük kalorili diyet uygulamak ve kendimizi aç bırakmak aslında bize kilo verdirmez. Aksine başlangıçta ani metabolizma yavaşlaması kilo vermeyi zorlaştıran nedenler arasına girer. Henüz vücut düşük kalori nedir buna bile alışmamışken vücudumuzu birden açlığa mahkum etmek son derece yanlıştır. Kısa vadede etkisi olsa da sürdürülebilir bir diyet olmayacaktır. Ayrıca düşük kalorili beslendiğimizde kendimizi epey yorgun hissederiz ve bu da bizi motivasyon olarak kötü etkiler. Vücudumuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, proteini olması gerektiği gibi almak ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak kilo verme sürecinizde sizi hem zorlamayacak hem de size daha kolay kilo verdirecektir.

Spor Yapmadan Diyet İle Neden Zayıflayamıyorum?

Ne kadar diyet yaparsanız yapın hareketsiz bir hayatınız varsa, yerinizden hiç kalkmıyorsanız kilo vermeniz çok zor olur. Kilo verseniz dahi bu durumda kas kaybetme ihtimaliniz oldukça yüksek! Çünkü günlük aldığınız kalori sayısı az olsa da yetersiz fiziksel aktivitede yaptığınız için metabolizma hızınız yavaş olur ve aldığınız kaloriyi yakamazsınız. O yüzden neden zayıflayamıyorum sorusunu sormadan önce mutlaka egzersiz planlamanızı yapmayı unutmayın! Ağırlık çalışmıyorsanız dahi en azından kendinize günlük yürüyüş, bisiklete binme veya koşu planlaması yapabilirsiniz. (Bkz: Koşu Mu Bisiklet Mi Daha İyi?)

Hormonal Bozukluklar Kilo Vermenizi Zorlaştırır

Metabolizma hızını etkileyen önemli şeylerden biri de hormonal bozukluklar ve hastalıklar olabilir. Bu yüzden kilo verme sürecine başlamadan önce mutlaka bir diyetisyene ve doktora başvurmalısınız. Çünkü kilo vermenizi zorlaştıran nedenler arasında en önemli şeylerden biri hastalık durumu ve hormonal bozukluklardır. Bu hormonal bozukluklar metabolizma hızını yavaşlattığı için kilo vermenizi de zorlaştırır.

Düzensiz Uyku Zayıflamaya Engel Olur

Niye zayıflayamıyorum sorusunun diğer bir sebebi düzensiz uyku. Uyku sorunları, düzensiz uyku alışkanlığı zayıflamayı, kilo vermeyi zorlaştıran nedenler arasında yerini alır. Ne kadar geç yatarsanız yemeye o kadar yakın olursunuz. Çünkü açlık tokluk metabolizmamızdaki hormonlar düzensiz bir uykuda bizi yüksek kalorili gıdalara yönlendirir. Ayrıca yetersiz uykuda gün içinde yorgun hissettir ve bu da yetersiz fiziksel aktiviteye neden olur. O yüzden kilo verme sürecinde uyku düzeni olmazsa olmazlardan biridir.

Bol Su İçmek Zayıflatır, Az Su İçmek Zayıflatmaz

Bol su içmek zayıflatır ve zayıflamak için günde en az 2-2,5 litre su içmek çok önemlidir. Çünkü vücudumuzu susuz bırakmak sindirimi yavaşlatır ve bu da kilo vermeyi zorlaştırır. Aynı zamanda su bize doygunluk hissi yaratır. Yemeklerden yarım saat önce içilen su o öğünde daha az besin tüketmemize sebep olabilir. Ayrıca ne kadar su içersek vücudumuzdan o kadar fazla suyu yani ödemi atmış oluruz. (Bkz:Ödem Atıcı Mucize Tavsiyeler) Kilo vermek için bol su içmeyi sakın unutmayın!

“Kilo Vermek İçin Mucize Besin?” Yanılgısı

Sosyal medyanın varlığının artmasıyla son zamanlarda bazı besinler mucize besin olarak adlandırılıyor. Sağlıklı bir beslenme programında sağlıklı besinlere yer verirsek kilo verme sürecimize tabi ki yararını görürüz. Ancak bir besin tek başına kilo verdirmez, bunu unutmayalım. Karbonhidrat oranı yüksek, ani insülin yükseltecek gıdalardan uzak durursak kendimize en mucizevi şeyi zaten baştan yapmış olacağız. Ayrıca kilo vermeyi zorlaştıran 3 beyazdan her zaman uzak durmak gerekiyor Şeker, Un, Tuz..

Neden Zayıflayamıyorum, Kilom Her Gün Değişiyor?

Vücut ağırlığımız her gün hatta gün içerisinde değişiklik gösterir. Tükettiğimiz sıvılardan, besin miktarından hatta idrara çıkma sayısından bile etkilenir. O yüzden motivasyon kaybınız olmaması adına her gün tartılmak yerine, haftada bir, aç karna, aynı tartıda, tuvalete çıktıktan sonra ve giysisiz tartılmak size en doğru sonucu verir. Ancak tartının sizi yanıltabileceğini de unutmayın. Bu yüzden tartıdan önce ayna karşısındaki görüntünüzü baz alın ve bel çevreniz için kesi ölçüm için mezura kullanın.

Özetle bu yazıda neden zayıflayamıyorum sorusunun cevabını  kilo vermeyi zorlaştıran nedenlerden bahsederek vermiş olduk. Diyette Yapılan Hatalar yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Böylece  kilo verme sürecinizi en doğru ve sağlıklı şekilde geçirebilirsiniz. Kilo verme döneminde motivasyonunuzu her zaman yüksekte tutmalısınız. Hedeflediğiniz kilo imkansız olmasın. Kısa zamanda verilen kiloların hızlı alındığını da hatırlatmak isteriz. Bu süreç uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir, bunu baştan kabul etmeyi ve hedefleriniz için alışkanlıklarınızı değiştirmeyi ve diyetinizi sürdürülebilir kılmayı unutmayınız. Ufak ama emin adımlarla ilerlemek sizi başarıya götürecektir. Sağlıkla ve sporla kalın!

Ayça Gülsüm ERDEM

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın