PT Volkan Dinçer

Koşu Mu Bisiklet Mi Hangisi Daha İyi?

Bisiklete binme ve koşma, dünyada en çok yapılan spor aktiviteleri. Öyle ki yaz kış demeden koşuyoruz, bisiklete biniyoruz. Kardiyo dediğimiz zaman da akla hemen koşu ve bisiklet geliyor tabi. Peki hangisinin daha faydalı olduğu konusunda bir fikriniz var mı? Koşarken mi bisiklet sürerken mi daha fazla kalori harcarız? Koşmak mı bisiklete binmek mi daha fazla yağ yaktırır? Salonda çalışırken koşu bandı mı yoksa bisiklet mi daha iyi? Öyleyse lafı fazla uzatmadan bisiklet mi koşu mu daha iyi hesaplaşmasında hangisi gerçekten daha avantajlı gelin yakından bakalım.

Koşu Mu Bisiklet Mi Hangisi Daha İyi?

Koşmak ve bisiklete binmek aslında temelde birbirine çok benzer aktiviteler. Her ikisinde de kalp atışınız ve yağ yakımınız hızlanır nihayetinde kalori harcarsınız. O halde her ikisi için de aşağıdaki faydalara göz atarak hangisinin daha iyi olduğunu karar verme zamanı geldi!

Koşu ve Bisikletin Faydaları

Koşarken veya bisiklete binerken yaktığınız kalori miktarı antrenmanınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna bağlıdır. Aynı zamanda kilonuza, yaşınıza, cinsiyetinize ve diğer kişisel faktörlere göre de değişir.

Koşunun bisiklete göre avantajlarına baktığımızda, siz koşarken daha fazla hareket edersiniz, bu da daha yüksek kalori yakılmasına neden olur. Ayrıca koşarken daha fazla kas grubu aynı anda çalışmış olur. Ortalama olarak,140 kiloluk bir kişi koşarken her 10 dakikada bir 132 kalori ve saatte 10 mil hızla bisiklet sürerken her 10 dakikada bir 64 kalori yakacaktır. Dolayısıyla koşarak kısa zamanda daha fazla kalori harcarsınız.

Koşmanın daha fazla kalori yaktığını, ancak bisiklet sürmenin eklemleriniz için daha akıllıca olduğunu unutmamak gerekir. Ayrıca bacak kaslarınıza önem veriyorsanız, bisiklete binmek bu noktada sizin için daha doğru bir tercih olabilir. Çünkü bisiklete binerken bacak kaslarınız daha aktif şekilde çalışacaktır.

Sonuç olarak bisiklete binmek ve koşmak arasında tercih yapmak sizin elinizde. Nihayetinde her iki antrenman / kardiyo yöntemi de işe yarayacaktır. Burada kilit nokta sizin hangisinden daha çok zevk aldığınız ve hangisini sürdürülebilir kıldığınızla ilgilidir. Bisiklete binmeyi daha çok seviyorsanız onu tercih edebilirsiniz. Bu daha uzun süreli bisiklet sürme olasılığınızı artıracaktır. Doyurucu bir pedal çevirme seansı, istemeyerek kısa süreli koşmaktan daha fazla kalori yaktıracaktır. Bizim size önerimiz ise ara ara koşmak ve ara ara bisiklete binmek şeklinde olacaktır. Böylelikle her iki aktiviteden de faydalanmış, birinden sıkıldığınızda diğerine geçme şansı yakalamış olursunuz. Sağlık ve sporla kalın!

Göbek Eritmek İçin Koşu Mu Bisiklet Mi?

Göbek eritmek için daha fazla kalori harcamanız gerekiyor. Burada yapacağınız interval koşu antrenman programı ile göbeğinizdeki yağları daha kısa sürede yakarsınız.

Basen Eritmek İçin Bisiklet Mi Koşu Mu?

Basen bölgesindeki yağları eritmek için bisiklete binmek daha avantajlıdır. Bacakları daha çok çalıştırmak basenleri daha çabuk eritecektir.

Zayıflamak İçin Bisiklet Mi Koşu Mu?

Bu sorunun tek bir cevabı olmamakla birlikte hem bisiklet hem koşu zayıflamanızı ve kilo vermenizi sağlar.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın