Fitness Dergisi

Mantazol Krem Nedir – Ne İşe Yarar – Yan Etkileri Neler?

Mantazol krem, mantar enfeksiyonlarına bağlı olarak oluşan cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Bu enfeksiyonlar, tırnak mantarı, ayak mantarı, kasık mantarı, egzama gibi cilt hastalıklarıdır. Peki mantar hastalıkları için tercih edilen mantazol krem tam olarak ne işe yarar? Öncelikle bu kremin kaşıntı, kuruluk ve kızarıklık giderici özelliği bulunmaktadır. Bu özellikleri ile birlikte ilgili krem mantar kapsamında gelişen bakterilerin yarattığı etkilerin giderilebilmesi için tercih edilir. Şimdi “Mantazol krem ne için kullanılır? Kremin içeriği nedir? Herhangi bir yan etkisi var mıdır?” gibi soruları detaylı olarak birlikte inceleyelim.

Mantazol Krem Nedir?

Doktor tarafından tavsiye edilen ve reçete edilen “Mantazol mantar kremi” olarak kullanılmaktadır. Daha çok derin olmayan ve yüzeysel mantar hastalıklarının tedavisi için tercih edilen krem mantar hastalığının etki alanı kapsamında lokal uygulama metodu tercih edilmektedir.

Mantazol Krem Nedir - Ne İşe Yarar - Yan Etkileri Neler

Kremin etki alanları şu şekilde söylenebilir;

 1. Kadın ve erkeklerin özel bölgelerinde meydana gelebilecek olan mantar enfeksiyonu
 2. Bebek pişikleri
 3. Ciltte meydana gelen alerjik olarak kuruluk ve kaşıntı
 4. Özel bölge kaşıntıları
 5. Ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonu
 6. Güneş yanığı
 7. Böcek ısırığı

Özellikleri bakımından ciltteki iltihabı ve kaşıntıyı giderme amacı taşır. Alerjiden mantara kadar pek çok cilt hastalığının başlangıç tedavisi olarak kullanılabilen Mantazol krem, kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Mantazol Krem İçeriği Nedir?

Kullanım amacı olarak alerji ve kaşıntı gibi pek çok durumun tedavisi için tercih edilmektedir. İçeriği ise; İzokanazol nitrat, diflukortolon vertalar, stearat, disodyum, antibiyotik ve korziton gibi pek çok farklı bileşenden oluşmaktadır. Cilt üzerindeki etkisi ve yan etkileri kapsamında değerlendirme yapmak için ilaç prospektüsü içeriğinde yer alan bilgilerin detaylıca incelenmesi önemlidir.

Mantazol Krem Kullanımı

Genel anlamda Mantazol krem ne işe yarar dendiğinde mantar tedavisi için kullanılan ve doktor tavsiyesi kapsamında yararlanılan bir krem olduğu söylenebilir. Mantarlı bölge yayılabilen özellikte olduğu için krem uygulaması öncesi ve sonrası hijyenine dikkat edilmelidir. Bu anlamda Mantazol krem yorumlarında da yer aldığına göre kullanımında eller ve kremin uygulanacağı bölge temiz ve kuru olmalıdır. Bu nedenle önce bölge temizlenmeli ardından da eller yıkanıp kurulanmalıdır.

Uygun miktarda ürün parmaklar üzerine alındıktan sonra ilgili bölgeye nazikçe sürülmelidir. Sorunlu bölgenin üzeri kapatılmamalıdır. Krem kullanıldıktan sonra da eller yıkanmalı ve başka bölgeler ile temasından kaçınılmalıdır.

Mantazol Krem Nereye Sürülür?

Kullanım amacına göre ayak, genital bölge, özel bölge, vücutta kaşıntı olan yerlerde kullanılabilir. Bunun için doktor veya eczacı tavsiyesi istenmelidir. Özellikle özel bölgede kullanımında daha da fazla dikkat edilmelidir.

Mantazol Krem Nedir - Ne İşe Yarar - Yan Etkileri Neler

Mantazol Kremi Ne Kadar Süre Kullanılır?

Bu kremin kullanımı doktor takibinde gerçekleştirilmelidir. Genel olarak bakıldığında ise prospektüsü kapsamında belirtilen kullanım süresi ise yaklaşık olarak iki hafta şeklinde belirlenmiştir. İki haftanın üzerinde kullanımı tavsiye edilmemektedir. Ama hastalığın şiddetine ve yayıldığı bölgeye göre bu süre farklılık gösterebilir. Bu nedenle ilgili süre için net bilgi almak adına doktor ile iletişime geçilmesi en doğru yöntem olacaktır.

Kremin kullanıldığı süreç içerisinde mantar olan bölgenin kuru ve temiz olmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kremden beklenen etki alınamayabilir. Hijyen bu konuda, mantar hastalığının tedavisi için en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Mantazol Krem Yan Etki Yapar Mı?

Her ilaçta olduğu gibi mantazolun yan etkileri de olabilir. Bu kapsamda hastalar kremin muadili Travazol krem kullanmayı düşünseler de genel anlamda hepsinin içeriği aynı olduğu için yan etkileri de benzer olacaktır. İlacı kullananların bahsettiği ve olası olarak gerçekleşebilecek olan yan etkiler ise şunlardır;

 1. Deride hassaslaşma
 2. Alerjik tepkime
 3. Nefes darlığı
 4. İltihaplanma
 5. Kıllanmada artış
 6. Akne veya sivilce

Bunların hepsi dikkat edilmesi gereken yan etkiler olarak görülmektedir. O nedenle yan etkiler kapsamında mutlaka herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Aksi halde istenmeyen durumların meydana gelmesi kaçınılmaz olarak görülebilir.

YouTube video

Mantazol Krem Fiyatı

2023 Mayıs ayında 73.80 TL fiyat ile eczanelerde satılmaktadır.

İlk puanı ver!
Photo of author
Yazımızı beğendiyseniz yorum yapmayı unutmayın :) Fitness Dergisi'nde yazılan bilgiler tavsiye niteliğinde değildir. Site içeriğini uygulamak kişinin kendi sorumluluğundadır.

Şunları da beğenebilirsin

Yorum yapın