Buse

Sünneti Hangi Doktor Yapar?

Sünneti hangi doktor yapar? erkek çocukları için bebeklikten sünnet ettirmek çok önemlidir ama bazı kişiler belli bir yaşa geldikten sonra sünnet ettirmeyi tercih eder. Fakat günümüzde artık bu son derece büyük bir değişikliğe uğramıştır ve daha çok bebeklik çağında erkek çocuklarının sünnet ettirilmesi daha popüler bir hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı da yeni anne baba olmuş olan kişiler direkt olarak sünneti hangi doktor yapar diye sormaktadır. Üstelik bebeklikten sünnet yaptırmak bir çocuğun daha sağlıklı gelişmesi için son derece büyük bir önem taşır. Doktorlar bu konuda görüş olarak bebeklik çağında sünnet ettirmenin çok iyi olduğunu söylemektedir ve sünnet etmek için çocuk cerrahı ya da çocuk üroloğu görev yapacaktır.

Sünneti Hangi Doktor Yapar?
Sünneti Hangi Doktor Yapar?

Özellikle de bu konu ile ilgili olarak sünneti yapar ya da sünnetçi nerede bulunur gibi bir takım sorular da gündeme gelmektedir. Fakat bu noktada bilinmesi gereken en önemli şey eski zamanlarda sünnetçilerin sünnet yapmasına alışık olsak da bunun hem hijyenik bir şey olmadığını hem de tıbbi açıdan zararlı olduğunu belirtmekte fayda vardır. Tam anlamıyla tıbbi bir şey olduğu için kesinlikle doktorun yapması gerekir ve hastane ortamında sünnet yapılması son derece büyük bir önem taşır.

Sünnet Kaç Yaşında Yapılmalıdır?

Erkek çocuğu olan anne ve babalar genel olarak sünnet yaptırmak üzere bazı konularda kafa karışıklıkları yaşamaktadır. Bu aşamada en çok merak edilen şeyler çocukların kaç yaşında sünnet olması gerektiğidir. Sünnet kaç yaşında yapılmalıdır konusu ile ilgili olarak burada birtakım kafa karışıklıkları yaşayan anne ve babalar için genel olarak çocukların küçük yaşta sünnet edilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü ne kadar erken sünnet yapılırsa o kadar iyi bir gelişim sağlanır ve hem dini açıdan hem de çocuğun sağlığı bakımından çok daha etkilidir.

Eğer ki bir erkek çocuğuna sahipseniz sünnet ettirme yaşı genel olarak 3 ile 10 arasında değişmektedir. Ama 10 yaşına kadar beklemek biraz daha sakıncalıdır. Bu sebepten dolayı da daha çok yapılması gereken şey 3 yaş ya da 6-7 yaşa kadar sünnet ettirmek olacaktır. Psikolojik açıdan da çok büyük yaşta olan çocukların sünnet edilmemiş olması ya da sünnet edilmesi ve travmaya sebep olabilir Ve bu nedenle genel olarak doktorların 3 ile 6-7 yaş aralığını tavsiye ettiğini görmekteyiz.

Küçük yaşta sünnet olmasının bir çocuk için çok avantajlı olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Hem böyle bir operasyon geçirerek kendisini kötü hissetmemesi sağlanır hem de psikolojik olarak bir travma yaşamaması açısından çok önemlidir. Bütün bunların yanı sıra da çocukların yaralarının daha iyi bir şekilde iyileşmesi ve böyle bir operasyonun ağrısının daha az hissedilebilmesi için çok daha küçük yaşlar yani 3-4 yaş gibi bir yaş grubu son derece idealdir.

Sünneti Hangi Doktor Yapar?
Sünneti Hangi Doktor Yapar?

Devlet Hastanesinde Sünnet Kaç Yaşında Yapılır?

Çocukların sünnet ettirilmesi sağlık açısından son derece büyük bir önem taşır ve bu nedenle bu konunun çok iyi bir şekilde araştırılması gerekir. Devlet hastanesinde sünnet kaç yaşında yapılır gibi bir sorunun cevabı ise 3 yaştan başlamaktadır ve 7 ya da 8 yaşa kadar sürer. Aynı zamanda da olanakları olan kişilerin sünnet yaptırmak için özel hastanelerde tercih ettiklerini görmekteyiz. Bu aşamada sağlık şartlarının çok iyi olması ve hastanenin hijyenik bir ortamda hizmet veriyor olması yeterli olacaktır.

Devlet Hastanesinde Sünneti Hangi Doktor Yapar?

Devlet hastanesinde sünneti hangi doktor yapar gibi bir soru ile de sık sık karşı karşıya kalmaktayız. Bunun için o hastanenin donanımları da genel olarak hangi doktorlara sahip olduğu poliklinik yönünden de incelenmelidir. Eğer ki söz konusu olan hastanede Çocuk Cerrahi bölümü varsa sünnet için bir doktorlar hizmet verir. Aynı zamanda da çocuk üroloğunun da bu işlemi yaptığını görmekteyiz.

Genel olarak bir noktada devlet hastanesi için sünnet yaptırılıp yaptırmayacağı konusu çok fazla sorulmaktadır ve gündeme gelen Bu konu daha çok hijyen ile alakalı bir durumu kapsar. Bu nedenle de daha çok hijyen yönünden iyi bir izlenim bırakan hastanelerin tercih edilmesi son derece büyük bir önem taşır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın