Dr. Didem Gündüz

Zalain Krem Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Neler?

Mantar enfeksiyonlarının temizlenmesi için kullanılmakta olan Zalain mantar kremi nedir, zalain krem ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarına birlikte göz atalım.

Zalain Krem Nedir?

Zalain krem, çoğunlukla sporcularda ya da ayakta çok fazla kalan kişilerde meydana gelen ayak mantarı için reçetelenmesine rağmen birçok cilt enfeksiyonunda da etkili olan bir kremdir. Zalain merhem, cildin mantar enfeksiyonu, kasık mantarı, el mantarı, sakal mantarı, tırnak mantarı gibi cilt enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Zalain krem vajinal kaşıntıda kullanılır mı sorusu da merak edilmektedir. Evet tüm bu enfeksiyonların yanında vajinal kaşıntı için zalain krem kullananlar da vardır.

Zalain Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem, patojenik mantar ve dermofitlere karşı geniş etki alanı bulunan, güçlü antifungal etkiye sahip topikal bir ajandır. Ciltteki enfeksiyonları temizlemektedir. Krem mantarın geniş bir alana yayılmasını engelleyerek kısa zamanda iyileşme sağlamaktadır. Kremin tedavi ettiği cilt problemleri; ayak mantarı, el mantarı, kasık mantarı, dermatofitoz, kandidiyaz olarak sıralanabilir.

zalain krem nedir
zalain krem nedir nasıl kullanılır faydaları neler

Zalain Krem En Önemli Faydaları

Zalain mantar kremi bilinen mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu enfeksiyon belirtileri; kaşıntı, döküntü, kızarıklık gibi fiziksel yansımaları. Özel bölgelerde oluşan mantarların zamanla geçmesini sağlayan bu kremin 3-4 hafta kadar düzenli kullanılması önerilir. Enfeksiyon tedavisi gibi öne çıkan fonksiyonlarının yanında en önemli faydaları şu şekilde:

 • Vajinal enfeksiyonlara etki eder,
 • Gram negatif ve pozitif mikroorganizmalarla savaşır,
 • Cilt üzerindeki mantarların büyümesini ya da çoğalmasını önler,
 • Kalıntı, kızarıklık vb. rahatsız edici belirtileri ortadan kaldırır.

Deriyi tutan mikozların tedavisinde de sıkça tercih edilen Zalain 2 20 gram krem, vücudun çoğu bölgesine uyumludur. (Saç diplerindeki kızarıklık ve kabuklanma için bakınız: ketoral şampuan)

Zalain Krem Nasıl Kullanılır?

Zalain krem günde bir ya da iki kez kullanılabilmektedir. Eğer bir sefer kullanılacaksa akşam, iki sefer kullanılacaksa sabah ve akşam şeklinde kullanılması önerilmektedir. Zalain merhem, mantarlı deri ve 1 cm kadar uzaklığındaki deri çevresine hafif ve eşit olarak paylaştırılarak uygulanmalıdır. İyileşme görülmesi için bu kremin kullanımına ortalama 3 – 4 hafta devam edilmesi gerekmektedir.

Zalain krem vajinaya nasıl sürülür sorusuna da değinecek olursak, bu bölge için Zalain fitil kullanımı tercih edilmektedir. Zalain fitilin yetişkin kadınlarda, tek doz halinde ve gece yatmada önce uygulaması önerilmektedir. Tek kullanımlık fitil, hasta sırt üstü yatar pozisyonda bacakları hafifçe bükülüyken vajina içine uygulanabilmektedir. Fitil belirtilerin devam ettiği süreçte birer hafta aralıklarla kullanılmaktadır. Eğer krem vajinal kaşıntı için kullanılıyorsa tedavi menstrüasyon boyunca devam etmelidir.

YouTube video
Vajinal Mantar Belirtileri Neler?

Zalain Krem Yan Etkileri

Diğer ilaçlarda olduğu gibi belli yan etkilere sahiptir. Bu yan etkiler zalain krem içerisinde yer alan etken maddelere karşı hassasiyet gösteren insanlar için sorun yaratabilir. Doktor kontrolünde ve alerji testleri bünyesinde kullanım sağlanırsa yan etki görülme ihtimali oldukça düşüktür. Kreme hassasiyet gösteren kişilerde ise yanma hissi, döküntü, vezikül oluşumu, renk değişimi, şişlik, karın ağrısı, iltihap gibi olumsuz etkiler görülebilir. Bu durumda uzanan bir doktora danışarak tedaviyi duraklatmak en doğru çözümdür.

Zalain Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Zalain krem kullananlar tarafından ilaç hakkında bilinmesi gereken birçok özellik bulunmaktadır. Bu kremi kullanan kişilerin bilmesi gerekenler tabi ki yan etkiler ve bunlara karşı alabileceği önlemlerdir. Yan etkiler hakkında detaylı bilgileri ilacın prospektüsünde bulmak mümkündür.

Bu krem hakkında kısaca bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Öncelikle ilacın içerisinde yer alan maddelere göz atmalısınız. Eğer ilacın içerisinde yer alan herhangi bir maddeye karşı alerjiniz bulunuyor ise ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Bu kremin kullanımı için belirli bir yaş sınırı bulunmaktadır. 12 yaşından küçüklerin kullanması uygun görülmemektedir.
 • Eğer bu ilacı kullanacak birey gebelik ya da emzirme döneminde ise bu kremi mutlaka bir doktora danışarak kullanmalıdır.
 • İlaç önerilen sorudan uzun kullanılırsa ciltte başka sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple en iyi etkiyi görebilmek için doktorun önermiş olduğu süre boyunca kullanılmalıdır.
 • Bu ilaç göz, burun ve ağız bölgesine temas etmemelidir.
 • Krem kullanılmadan önce ve sonra ellerin mutlaka yıkanması gerekir.
 • Kremin uygulandığı bölge tedavisi tamamlanmadığı sürece bölgeye başka ilaç uygulamasından kaçınılmalıdır.
 • Aşırı miktarda krem uygulama sonucunda ciltte boncuklanma görülebilir. Bu yüzden krem ince tabaka halinde kullanılmalıdır.

2022 Zalain Krem Fiyatı Ne Kadar?

İlaç fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden en önemlisi ilacın reçeteli ya da reçetesiz alınmasıdır. Ancak genellikle ilaç fiyatlarını belirleyen ilk ve esas faktör Sağlık Bakanlığı ve ilacın üretici firmasıdır. Zalain krem 2022 yılı için 33.04 TL fiyatından satışa sunulmaktadır. Yine de bu fiyat ilacı reçeteli alıp almamanıza bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Kaynak: https://titck.gov.tr/

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın