Dr. Didem Gündüz

Hodan Yağı’nın Bilinmeyen 7 Faydası

Hodan çiçeği tohumunun soğuk sıkımından elde edilen hodan yağı neye iyi gelir? Şeklinden dolayı yıldız çiçeği bir diğer ismi olan bu Kuzey Afrika ve Avrupa bitkisinin birçok faydası olduğu saptanmıştır. Faydaları saymakla tükenmeyen bu yağ tam bir organik mucize. Kozmetikten tıbba birçok alanda kullanılan hodan bitkisinin tohumundan elde edilen hodan yağını kullananların yorumlarını incelediğimizde birçok sağlık sorununa iyi geldiğini söylemekteler. Peki bu protein, mineral ve vitamin bakımından da zengin olduğu için tıpta da kullanım alanı bulmuş olan hodan yağının faydaları nedir ve neye iyi gelir?

hodan çiçeği bitkisi ve yağı
Hodan çiçeği tohumlarından yağ elde ediliyor

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir?

Belki de ismini ilk defa duyduğunuz bu yağın cilt sağlığından üreme yoluna kadar insan sağlığına birçok faydası vardır. Şimdi hodan yağının yararları nelerdir tek tek sıralamaya çalışacağız.

1. Cilde Güzelleştirir, Nemlendirir ve Dolgunlaştırır

 • Doğal bir nemlendirici görevi görür. Özellikle yaz kış kuru bir cilde sahip olup bundan yakınanlar bu yağı gönül rahatlığıyla kullanabilir. Kaybettiği nemi vererek cildin nem dengesini sağlayacak olan ve bu yolla cildi kuruyup çatlamalardan koruyacak hodan yağı aynı zamanda cilde zararı faydasından çok olduğu bilinen kimyasal içerikli nemlendiricileri kullanmaktan sizi kurtaracak olan bir organik nemlendirici görevi görecektir.
 • Hodan yağının cilde faydalarından biri de cildi dolgunlaştırmasıdır. Eğer tırnaklarınız çok çabuk kırılıyor, dış eti kanamalarınız oluyor, selülit sorunu yaşıyor, cildinizde sarkma ve kırışıklık başladıysa, enerji kaybınızın arttığını hissediyorsanız vücudunuzda kolajen eksikliğiniz olduğunu gösterir. Kolajen üretimini destekleyerek cilt elastikiyetini arttırır ve sizi tüm bu sorunlardan kurtarır. Hodan yağı kullananlar gece uyumadan önce hodan yağını cildinize uygulayın ve sabah temizleyin. Böylece hodan yağıyla cilt kırışıklıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Böylece kalıcılığı en fazla 1.5 yıl süren cilt dolgusu gibi işlemleri yaptırmaktan kurtulabilirsiniz.
 • İçinde bulunan gamma linolenik asit sayesinde antienflamatuar etkiye sahiptir. Bu yolla akne ve sivilcelerden cildinizi hem arındırır hem de önleyici bir görev görür. Hodan yağı neye iyi gelir sorusunun bir cevabı da hodan yağının sivilce izlerini gidermesidir. Böylece hepimizin bir dönem korkulu rüyası haline gelen, bazen dışarı çıkmak istemememize bazen randevularımızı bile iptal etmemize sebep olan sivilce gibi cilt kusurları çözüm bulur.
hodan yağı ve hodan bitkisi
Hodan yağı bitkisi faydaları

2. Üreme Sistemine İyi Gelir

Hodan yağının üreme sistemine faydaları da vardır. Menapoz sürecini erteler ve menapozun olumsuz etkilerinden kadınları korur. Böylece menapozun depresyon, anksiyete, sinirlilik, terleme, uykusuzluk, stres, yorgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, çarpıntı gibi menapozun olumsuz etkilerini yaşamaktan kurtulursunuz.

3. Sedef Hastalığını Destekleyici Rol Oynar

Sedef hastalığı sebebi tam olarak ortalığı ortaya konmamış olan genetik faktörlü olduğu düşünülen ve tedavisi sağlanamayan bir hastalıksa da deri ve cilt hastalıkları, tütün ve alkol kullanımı, stres, soğuk ve kuru iklim şartlarının sedef hastalığını tetiklediği düşünülmektedir. Sedef hastalığına faydaları da tedavisinde destekleyici rol oynamaktadır.

4. Egzamanın Cilt Üzerindeki Olumsuz Etkilerini Hafifletir

Egzama ciltte kuru pullu bir görüntü sağlar. Ciddi kaşıntılara sebep olan bu hastalık ciltte kızarıklık, kalınlaşmış bir deri ve cilt düzeyinde kesiklere sebep olabilir. Egzamanın olumsuz etkilerini de hodan ile minimuma indirebilirsiniz.

5. Gül Hastalığına İyi Gelir

Gül hastalığı yüz bölgesinde kızarıklık ve sivilceler olarak kendini gösterir. Bu belirtiler önlem alınmazsa zamanla vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Genellikle kadınlar erkeklere oranla daha fazla bu hastalığa yakalanmakla birlikte beyaz tenli kişilerde de bu hastalığın daha fazla oluştuğu bilinmektedir. Ayrıca orta ve daha ileri yaşlarda bu hastalık daha çok sıklıkla görülmektedir. Hodan yağının yararlarından biri de diğer adı rozasea olan ve güneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalmanın, kozmetik ürünlerini fazla kullanmanın, çok fazla paketli gıda ve baharatlı gıdalar tüketmenin, kaygı ve toza maruz kalmanın ve bir de stresin tetiklediği gül hastalığının bu son derece rahatsız edici etkilerinden korumasıdır.

6. Ağrıları Hafifletir

Sebebi bilinmeyen, uykularınızdan uyandıran, olduğumuz ortamların tadınızı tadını çıkarmanızı engelleyen ağrılarınız sık sık oluyorsa hodan yağı tüm bu ağrılardan koruyor. Özellikle cilde masaj yaparak uyguladığınızda kas, baş, eklem ve romatizma ağrılarınızı hafifletiyor. Aynı zamanda bu yağın ateş düşürücü olduğu da bilinmektedir.

7. Sağlığa Diğer Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen mucizevi hodan yağının diğer faydaları şunlardır:

 • Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir
 • Beyin fonksiyonlarını daha işlevsel hale getirir
 • Sindirim sistemini düzenler
 • Daha parlak ve güçlü saçlar sağlar
 • Bağırsak kurduyla mücadele ederek daha sağlıklı bir sindirim sistemi sağlar
 • Sinir sistemine iyi gelir
 • Adet düzensizliklerine iyi gelir
 • Yumurtalık kistine karşı rahmi korur
YouTube video
Hodan çiçeği faydaları

Sağlık kategorisindeki ilgili diğer yazılarımızı aşağıda bulabilirsiniz:

Pu Erh Çayı Nedir? Zayıflatır Mı? Faydaları ve Yan Etkileri Neler?

Sağ ve Sol Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Mısır Şurubu Zararları: Tüketmeden Önce Düşünün!

Matcha Çayı Ne İşe Yarar? Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın