Dr. Didem Gündüz

Mısır Şurubu Zararları: Tüketmeden Önce Düşünün!

Şurup kelimesi ilk anda ilaç olarak çağrışım yapar. Ancak iş yemek konusuna döndüğü zaman şurup denildiğinde içeriğinde yüksek şeker barındıran gıdaları düşünmemiz gerekiyor. Mısır şurubu ise sanayileşmenin getirisi olan paketli gıdalarda hacim artırıcı ve aroma veren maddelerden biri. Günümüzde mısır şurubu nelerde var? Neredeyse tüketilen her paketli ürün içerisinde (bisküviler dahil) mısır şurubu bulunmakta! Peki mısır şurubu zararları nedir? Mısır şurubu tükettiğimizde ne olur? Mısır şurubunu tükettiğimizde vücudumuza yüksek oranda şeker alarak yağ depolamasına sebebiyet veririz. Sağlıksız beslenmeye devam edersek ilerleyen yaşlarda çeşitli rahatsızlarla bizi baş başa bırakır.

Mısır Şurubu Nasıl Yapılır?

Mısır şurubunun elde edilmesi için mısır nişastasının bir takım işlemlerden geçmesi gerekiyor. Nişasta parçalanarak glikoza, bir sonraki işlemde de fruktoza dönüşüyor. Böylece ortaya mısır şurubu çıkıyor! Peki normal şartlarda şeker olan glikozun neden yüksek fruktozlu mısır şurubu şeklinde tüketilmesi söz konusu? Bunun arkasında fruktozun maliyetinin düşük olması yatıyor. Ayrıca fruktoz glikoza oranla daha az kullanılıp şeker oranı daha yüksek bir madde. Bu bakımdan şirketler ürünlerinde maliyeti yüksek olan şeker kullanmak yerine fruktoz kullanımı tercih ediyorlar! Aslında mısır şurubunu tamamen sanayileşmenin getirdiği bir ürün olarak söyleyebiliriz. Özetle paketli gıdalarda sıkça mısır şurubuna rastlayabilirsiniz.

İlgili Yazı: Asitli İçeceklerin Zararları

Mısır Şurubu Zararları

Mısır şurubunun zararlı olmasının en büyük sebebi yüksek oranda fruktoz (%80 fruktoz %20 glikoz) barındırması. Çünkü vücudun fruktoz ihtiyacı neredeyse yoktur. Bu yüzden alınan fruktozun çok azı kullanılmakta. Geriye kalan fruktoz ise vücutta yağ olarak kalıyor. Tüm rafine şeker türleri arasında fruktozdan üretilen mısır şurubu en hızlı şekilde yağa dönüşen şekerdir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu fruktozun bazı zararlarına rastlanmıştır:

  • Koroner kalp hastalıkları,
  • Karaciğer yağlanması,
  • Kanser
  • Hipertansiyon
mısır şurubu zararları
Mısır şurubu fruktoz ve glukoz içerdiğinden sağlığımıza zarar verir

Bilim adamları mısır şurubunun zararları üzerinde çalışmalara devam ediyorlar. Bir grup bilim adamı mısır şurubunun zararlı olmadığını söylüyor. Ancak herhangi bir kanıt yok! Ülkemizde mısır şurubu ile ilgili bilinmeyen bir diğer konu ise tükettiğimiz mısır şuruplarının hangi tür mısırdan elde edildiğinin bilinmemesi. Bu durum mısır şurubu ile ilgili soruların çok daha fazla sorulmasına sebep oluyor. Ancak çeşitli ulusal sağlık platformlarından yapılan açıklamalara göre mısır şurubunun zararları hala tartışmaya açık. Çünkü mısır şurubunun kanser, obezite, diyabet ve karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklara neden olduğunu ispatlanmasa bile zararları ortada.

İlgili Yazı: Metilasyon Nedir?

Günümüzde şekerden dahi uzak durulması bilim adamları tarafından her fırsatta söyleniyor. Bu durum glikoz ve fruktoz için çok daha önemli. Dolayısıyla bu iki madde normal sofra şekeri kadar zararlı!

Mısır Şurubu Hakkında Merak Edilenler

Glikoz şurubu ile mısır şurubu aynı mı?

Mısır şurubu ana etken maddesi glikozdur. Mısır nişastası parçalanarak glikoz ve ardından fruktoza dönüşür ve mısır şurubu oluşur. Dolayısıyla mısır şurubu farklıdır ancak glikozdan meydana gelir.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu nasıl elde edilir?

Fruktozu yüksek mısır şurubu nişastanın parçalanması sonucu elde edilir. %90’lık yani yüksek fruktoz içeren mısır şurubu şeker tadı yüksek olan gıdalarda kullanılır.

Mısır şurubu nerede kullanılır?

Mısır şurubu en çok şeker oranı yüksek işlenmiş paketli gıdalarda kullanılmaktadır.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Mısır Şurubu Zararları: Tüketmeden Önce Düşünün!” üzerine bir yorum
  1. Some genuinely superb content on this internet site, regards for contribution. “For today and its blessings, I owe the world an attitude of gratitude.” by Clarence E. Hodges.

    Yanıtla
Yorum yapın