Buse

Tırnak Batmasına Hangi Doktor Bakar?

Tırnak batmasına hangi doktor bakar? tırnak batması son derece ciddi bir rahatsızlıktır ve bunu çok hafife alan kişiler için oldukça büyük sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten dolayı da Bunun tıbbi bir tedavi gerektirecek boyuta varmaması için farkında olmak ve kesinlikle doktora gitmekte fayda vardır. Tırnak batmasına hangi doktor bakar şeklinde bir araştırma yaparak tıbbi bir müdahaleye gerek duyacak boyutlardaki Tırnak batmasına çözüm bulmak mümkün olacaktır. Bu aşamada tırnak batmasının doktorluk bir şey olup olmadığını da tartışan kişiler vardır ama kesinlikle tırnak batması gibi bir sorun ortaya çıktığı zaman doktora gitmek gerekir. Aksi takdirde çok daha kötü bir hale gelebilir ve hastanın acı çekmesi ve tırnağın batması nedeniyle mikrop kapması gibi pek çok sorun meydana gelir.

Tırnak Batmasına Hangi Doktor Bakar?
Tırnak Batmasına Hangi Doktor Bakar?

Eğer ki tırnak batması gibi bir problem söz konusu olmuşsa mutlaka hastanelerin ya da herhangi bir sağlık kuruluşunun ortopedi bölümüne gidilmesi gerekli olacaktır. Buradan tırnak batması teşhisi konulduktan sonra tıbbi bir tedavi sürecinin başlatılması da aynı gün içerisinde gerçekleşmektedir.

 Cildiye Tırnak Batmasına Bakar Mı?

 Tırnak batmasına hangi doktorun baktığı konusunda belli bir yanıt verilirken ilk başta akla gelen branş her zaman için ortopedi olmaktadır. Ancak bu noktada cildiye tırnak bakmasına bakar mı gibi bir sorunun da sık sık karşımıza çıktığını görmekteyiz ve cildiye uzmanlarının da bu konuda bilgili olduğunu belirtmekte fayda vardır. Çünkü böyle bir durumda cilt ile ilgili de bir sorun söz konusu olacaktır. Ve bu nedenle ayak sağlığı merkezlerinde ya da cildiye doktorlarının muayenehanelerinde böyle bir durumu çözüm bulunacaktır.

 Tırnak Batması Neden Olur?

 Tırnak batması genel olarak pek çok kişinin başına gelen bir durumdur ve böyle bir durumda çok farklı sorunlar söz konusu olacaktır. Tırnak batması neden olur gibi bir konuda aşağıda yer alan durumlar çok yaygın bir şekilde meydana gelmiştir.

  •  Tırnakları çok kısa bir boyutta kesmek
  • Ayak tırnaklarının yapısal olarak kavisli olması
  •  Yanlış bir ayakkabı tercihi
  •  Tırnak genişliği ile tırnak boyutunun arasındaki orantısızlık
  •  Ayak tırnağının yaralanmış olması
  •  Ayak mantarları

 Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

 Ayaklarında ilk defa bir tırnak batması gibi bir durum söz konusu olmuş bir kişi için böyle bir durumun tüm yönleriyle ele alınması son derece büyük bir önem taşır. Çünkü ilk defa bir tırnak batması ile karşı karşıya kalınmış ise bu durumda tam anlamıyla nasıl bir durumun ortaya çıkacağı bilinemez ve belirtileri merak edilir. Özellikle tırnak batması belirtileri nelerdir için bir yanıt aranıyorsa tırnaklardaki aşırı hassasiyet ve çevresinde şişlik olacaktır.

Tırnak Batmasına Hangi Doktor Bakar?
Tırnak Batmasına Hangi Doktor Bakar?

 Tırnak batması ile ilgili olarak en önemli şeylerden biri genellikle tırnak etrafında meydana gelen kızarıklıklardır ve bu kızarıklıklar irin ile birlikte görülür hem de yayılma eğilimi de gösterirler. Bu da son derece kötü bir koku ve ağrıya neden olacaktır ve bu nedenle genel olarak acil bir şekilde tedavi edilmesi beklenir.

 Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Tırnak batması tedavisi nasıl yapılır konusu da ayrı bir merak uyandırmaktadır. Özellikle de bu tek bir sorunu yaşayan kişi için yapılacak olan şey ilk başta tırnak çektirilmesidir. Tabii ki de bunu bir sağlık kuruluşunda yaptırmak gerekir ve ayağı antibiyotikli bir krem sürerek sarmak gerekli olacaktır.

 Pek çok kişinin bu noktada ayak tırnaklarının batması ile ilgili alternatif yöntemlere de başvurmak istediğini görmekteyiz. İşte tam olarak da bu noktada ayak tırnağı için ninni bir diş ipi ve 20 dakikalık ılık suda bekletme şeklinde yöntemler vardır. Ancak bu noktada ayakları ılık suda beklettikten sonra mutlaka kuru tutulması gerekir ve kuru tutulmazsa bakteri oluşumu tekrarlar ya da bakteri oluşumunun meydana gelmesi sağlanmış olur.

 Eğer ki tırnak batması tedavi edilebilecek bir boyutta değilse ve çok daha yüksek bir tahrip söz konusu ise mutlaka ameliyat edilmesi gerekir. Özellikle de alternatif yöntemler bu noktada hiçbir işe yaramayacaktır ve tırnağın doktor tarafından çekilmesi de değil direkt olarak ameliyat edilmesi son derece büyük bir önem taşır. Nadir bir durum olsa da böyle bir ameliyat söz konusu olacaktır.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın