Dr. Didem Gündüz

Tatlandırıcılar Zararlı Mı?

Şeker hastaları tarafından fazlaca kullanılan, diyet ve zayıflamak için tercih edilen tatlandırıcılar zararlı mı? Doğal ve yapay tatlandırıcılar hakkında bu yazıda sizleri bilgilendiriyoruz.

Tatlandırıcı Nedir?

Yapay tatlandırıcılar aynı oranda şekerden daha az enerji barındıran ve şeker tadı veren maddelerdir. Şeker hastalarının ya da obezite ile savaşların şeker oranının kısıtlanması gerekliliği sebebi ile şeker yerine kullanılan ve şeker tadı veren maddelerdir.

Günümüzde çok fazla kullanılan ve her geçen gün kullanıcı sayısının arttığı şeker yerine geçen tatlandırıcıların bitkisel olanları da mevcut. Daha çok diyabet hastalarının kullandığı bu maddeler kilo sorunu yaşayan kişiler tarafından da zayıflamak için kullanılır. Yapay tatlandırıcı türleri aspartam, sakarin ve sukraloz olarak bilinen maddelerdir. Diyabetin ilk zamanlarında olan duyarsızlığını yani glikoz intoleransı tetikleyerek şeker hastalığının oluşmasına neden olabilir.

Tatlandırıcılar Zararlı Mı?

tatlandırıcı zararları
Tatlandırıcılar zararlı mı?

Daha önce insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda yapay tatlandırıcıların tüketilmesi yüksek derecede obez hastalığı, diyabet, inme ve yüksek tansiyon oranların ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Yapılan tüm araştırmalar sonrasında her türlü tatlandırıcılar güvenli olmamaktadır. Son zamanların moda tatlandırıcısı olan sukraloz şeker yerine kullanılan tatlandırıcı kimyasalların güvenilir olduğu kesinlikle kanıtlanmamıştır.

Tatlandırıcıların Yol Açtığı Sorunlar

Yapay tatlandırıcıların zararları arasında en çok bilineni olarak şeker metabolizmasını olumsuz olarak etkilenmesidir. Kan şekerini olumsuz etkileyen tatlandırıcı ürünlerin çay ve kahvelerde kısa süreli ve düşük dozlarda kullanılması önemli.

Tatlandırıcı kullanmak diyeti bozmasa da iştah artmasına neden olmakta ve kilo alımına yol açabilmektedir. Hatta kalp damar hastalıklarının oluşmasında etki edebilir. Bu sebeple çaya ve kahveye (bkz: kahve asit mi baz mı?) doğal tatlandırıcılar yani bitkisel tatlandırıcı dediğimiz tatlandırıcılar tercih edilebilir.

Glikoz duyarsızlığını tetikleyici etkileri bulunan bu maddeler alerji gibi bağışıklık sisteminin hedef aldığı hastalıkların yanı sıra beslenme ile ilgili sağlık sorunlarının meydana gelmesini sağlamaktadır. Tatlandırıcılar zorunlu olmadıkça sürekli kullanımda tercih edilmemelidir. Doktor tavsiyesi üzerine kısa süreli ve düşük oranlarda kullanımı sonrasında doktor tarafından takip edilmesi sağlık sorunları yaşamamak için önem arz eder.

Splenda veya Stevia Tatlandırıcılar Zararlı Mı?

Splenda Tatlandırıcı: Sukraloz bazlı, en çok kullanılan tatlandırıcıdır. Düşük kalorili tatlandırıcı olarak şeker yerine kullanılabilir, Aspartam ve Sakarin içermediği gibi sıcak ve soğuk içeceklerde, granül halindeki splenda yemeklerde ya da kek, kurabiye gibi hamur tatlılarında da şeker yerine tercih edilebilir.

Stevia Tatlandırıcı: Şeker otu olarak bilinen, Güney Amerika’da yetişen bir bitkidir. Bu bitkinin yapraklarında bulunan özler tatlandırıcı doğal tatlandırıcı olarak kullanılır ve sakkarozdan çok daha fazla tatlı aromaya sahiptir.

doğal tatlandırıcılar
Doğal tatlandırıcılar zararlı mı?
Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın