Dr. Didem Gündüz

Kahve Asit Mi Yoksa Baz Mı? İşte Cevabı!

Lisedeki kimya dersinde bazı maddelerin asit bazılarının baz olduğunu öğrenmişsinizdir. Atom parçalamaya gerek yok! Maddenin pH seviyesi asit veya baz sınıflandırmasını belirler. Peki kahve asit mi yoksa baz mı? Kahve asidik ise bunu asit yapan madde nedir? Bazlar, pH değeri 7 veya daha yüksek olan alkali kimyasal elementlerdir. Asitlerin pH değeri 7’den azdır. Suda çözündüğünde bazlar kırmızı turnusol kağıdını maviye çevirir. Asitler mavi turnusol kağıdını kırmızıya çevirir. Hatırladınız değil mi? 🙂 Bu yazımızda gün içerisinde çok sık tükettiğimiz kahvenin hangi sınıflandırmaya gireceğinden bahsediyoruz: asit mi baz mı?

Kahve Asit Mi Baz Mı?

kahve asit içeriyor mu asit mi baz mı
Kahve asit mi yoksa baz mı?

Kahve asit içeriği pH ölçeğinde yaklaşık 4 ve 5 arasında değişir, bu da onu baz değil asit yapar. Kahve ne kadar enerji verirse versin asidik olduğu için, bazı sağlık sorunu olan kişilere zararı olabilir. Ancak genelleme yapacak olursak pH seviyesi 5 olan bir fincan kahve içmek gayet mantıklı olabilir. Çünkü birçok asitli içecek kahveye göre çok daha asidiktir. Portakal suyunun pH’ı yaklaşık 3 ve 4 arasındadır. Kola gibi gazlı içeceklerin pH’ı yaklaşık 2.5’tur.Yani ortalama 5 pH değeriyle kahve içmek asidik olmasına rağmen tamamen güvenlidir.

İlgili Yazı: Kafein İçeren İçecekler Zararlı Mı?

Kahve Ne Tür Asit İçeriyor?

Artık hepimiz kahvenin asidik olduğunu biliyoruz. Peki kahveyi asidik yapan nedir? Kahvede muhtemelen daha önce hiç duymadığınız farklı asitler var. Buna geçmeden önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım.

Kahve asit içerir mi?
Kahve asit içerir, yani asidik bir içecektir.

Kahve asit içermesi herkes için kahvenin zararlı olduğu anlamına gelmez. Bu asitler yediğimiz yiyeceklerin ve içtiğimiz içeceklerin çoğunda bulunur. Vücuda çeşitli şekillerde faydalı olabilecek doğal olarak oluşan maddelerdir. Yalnızca düşük asitli bir diyet uygulamanızı gerektiren belirli sağlık problemleriniz varsa asitler zararlı olabilmektedir.

Fitness Dergisi

İşte kahvedeki farklı asit türleri:

1. Klorojenik asit

Bu asit, kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve karbonhidrat emilimini azaltmaya yardımcı olur. Patlıcan, elma, havuç, kivi ve patateste bulunur

2. Kinik asit

Daha iyi antioksidan etkiler sağlar ve anti-nöroinflamatuar özelliklere sahiptir. Elma, şeftali ve bazı çilek türlerinde bulunur

3. Sitrik asit

Bu asit zararlı bakterileri öldürebilir ve farklı yiyecek türlerini koruyabilir; limon, misket limonu, greyfurt ve portakalda bulunur

4. Asetik asit

Bakterileri öldürebilen doğal bir koruyucu görevi görür; sirkenin ana maddesidir ve pek çok çeşnide ve atıştırmalık yiyeceklerde bulunur.

5. Laktik asit

Bu asit, laktozun sindirimini iyileştirmeye yardımcı olur; yoğurt ve turşu gibi fermantasyon sürecinden geçen gıdalarda bulunur

6. Malik asit

Ölü cilt hücrelerinin vücuttan atılmasına ve tükürük üretiminin artmasına yardımcı olur; kayısı, kiraz, armut, erik ve diğer meyvelerde bulunur

7. Fosforik asit

Kalsiyum ile birlikte bu asit, güçlü dişler ve kemikler oluşturmaya ve böbrek fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olur. Et, fasulye, tavuk, yumurta ve balıkta bulunur.

8. Linoleik asit

Kolesterol seviyelerini düşürür, kalp sağlığını iyileştirir ve kan basıncını iyileştirir. Ayçiçek yağı, soya fasulyesi yağı, fındık ve tohumlarda bulunur

9. Palmitik asit

Hücresel işlevi destekleyen ve vücudun enerji depolamasına yardımcı olan bir asit. Bu doymuş yağ et, süt ürünleri ve hindistancevizi yağında bulunur.

Kahve Hakkında Özet (Sık Sorulanlar)

Kahve Asidik Mi?

Evet kahvenin pH seviyesi 7’den azdır ve asidik gruba girer.

Kahve Asit İçerdiği İçin Zararlı Mı?

Hayır kahve asidik olduğu için zararlı değildir. Günlük hayatta tükettiğimiz birçok gıdada çeşitli asitler bulunmaktadır. Kola bunlardan biridir ve kahveye göre çok daha fazla asit içerir.

Asitli Olduğu İçin Kahveyi Herkes İçebilir Mi?

Eğer asitli yiyeceklere karşı bir sağlık sorununuz yoksa kahveyi güvenle içebilirsiniz. Ancak yine de gün içerisinde çok fazla tüketilmemesi gerekir.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın