Postür Bozukluğu Kalıcı Ağrılara Yol Açıyor!

postur bozukluğu
postur bozukluğunun sebep olduğu ağrılar

Günlük hayatta kötü duruş yani postür ve duruş bozukluğu aslında bizi farkında olmadan geri dönüşü zor yaralanmalara iter. Kötü duruş ise temelde birçok şeyden kaynaklanır. Genel olarak hareketsiz bir yaşam tarzı, zayıf kas gücü, kadınlar için yüksek topuklu ayakkabılar giymek bunlardan bazılarıdır.

Kötü duruşla ilgili sakatlanmalar, daha ani veya akut sakatlık değildir. Bundan ziyade, belirli bir süre boyunca yanlış ve kötü duruşta olduğumuz için oluşur. İşte en yaygın olan postür bozukluğu sonucu ağrılı sakatlanmalardan bazıları.

Postür Bozukluğu Sonucu Oluşan Ağrılı Sakatlanmalar

Omuz Sıkışması

Postür Bozukluğu Omuz Sıkışması
Duruş Bozukluğu Omuz Sıkışması

Omuz darbe yaralanmaları, omuz eklemindeki boşluk azaldığında meydana gelir ve bu boşluktan geçen bir veya daha fazla tendonun sıkışmasıyla sonuçlanır. Boşluktaki azalmanın nedeni genellikle kötü duruşla ilgilidir. Yatakta uzun süre yatmaktan dolayı göğüs kasları gergindir. Bu durum alt trapezius ve serratus anterior gibi üst sırt kasları zayıfsa omuz ekleminin öne doğru oturmasına neden olmaktadır.

Sırt Ağrısı ve Postür Bozukluğu

Postür Bozukluğu Sırt Ağrısı
Postür Bozukluğu Sırt Ağrısı

Sırt ağrısının birçok farklı nedeni vardır. Sırt ağrısının ani değil ancak ağrının yavaş yavaş geliştiği durumlarda, sorun duruş bozukluğundan kaynaklanır. Kötü duruşa sahip olmak, alt sırtı destekleyen kasları ve bağları zorlar. Bu, bazı kasların aşırı çalışmasına ve kas spazmlarına ve bazen de kas gerilmelerine neden olur. Bel ağrısına neden olan en yaygın postür faktörleri, bacak uzunluğundaki fark, aşırı pronasyon ve kemerli bir bel ile sonuçlanan pelvik eğimleri içerir.

Postür Bozukluğu Diz Ağrısına Yol Açar

Postür Bozukluğu Diz Ağrısı
Duruş Bozukluğu Diz Ağrısı

Genellikle diz önü ağrısı olarak da adlandırılan bu durum, dizin ön kısmında spesifik olmayan ağrıya neden olur. Özellikle merdivenlerden veya yokuş aşağı inerken hissedilmektedir. Uzun süre oturduktan sonra ayağa kalktığınızda dizlerinizde ağrı oluyorsa ileri seviye diz ağrısı yaşıyorsunuz demektir. Daha geniş pelvis nedeniyle kadınlarda daha sık görülmekte. Dolayısıyla dizde femur ile patellar tendon (Q açısı) arasındaki açıda artışa neden olur. Ayakların aşırı pronasyonu ve kalça abdüktörlerinin zayıflığını içerir.

İlgili Yazı: Duruş Bozukluğu İle Nasıl Başa Çıkılır?

Omuz / Boyun Ağrısı İstemiyorsanız Duruşunuzu Düzeltin!

Postür Bozukluğu Boyun Ağrısı
Postür Bozukluğunda Boyun Ağrısı

Omuzlarda ve boyunda ağrı ve sertlik, özellikle beyaz yaka çalışanlarda son derece yaygındır. Otururken, saatlerce bilgisayar ekranına bakarken, omuzlar ve öne doğru eğilmiş boyun pozisyonuna düştüğümüzü hissederiz. Her gün bu pozisyonda kalmak, göğüs kaslarınızı ve üst sırt, boyundaki küçük postural kasları zayıflatır. Bu, trapez boyun kaslarının daha fazla çalışmasına neden olur. Göğüs kaslarını esneterek ve Trapz Inferior ve Serratus Anterior gibi postural kaslarda dayanıklılık kuvveti oluşturarak bu dengesizlikleri düzeltmeye çalışmak omuz ve boyun ağrılarında rahatlama sağlayacaktır.

Son güncelleme 23 Ocak 2022