Dr. Didem Gündüz

Sodyum Eksikliği Hangi Sorunlara Yol Açar?

Sodyum eksikliği sağlık için birçok riske sebep olur ve vücuttaki tuz oranı eksildiğinde bazı belirtiler ortaya çıkar. Eğer siz de sodyum eksikliği hangi hastalıklara yol açar, neden kaynaklanır, nasıl giderilir, belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını arıyorsanız doğru yerdesiniz! İşte tuz (sodyum) eksikliğinin zararları!

Sodyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Sodyum eksikliği hangi hastalıklara yol açar

Sodyum Eksikliği Belirtileri

1) Kan Hacmini Düşürür

Sodyum eksikliği doğrudan kan hacmi üzerinde büyük etkiye neden olur. Kan hacmi düştüğü zaman ise vücut bundan etkilenir.

2) Mineral Eksikliği Yaratır

Sodyum eksik olduğu zaman mineral de vücutta eksik olur.Vücudun mineral için eksiklik yaşamasına neden olur. Mineralden eksik kalan vücut ise gün boyu her zaman yorgunluk hisseder.

3) Vücudun Vitamin Dengesi Kaybolur

Vücut vitamine çok ihtiyaç duyar. Bunun için de meyve ve sebzeye ihtiyaç duyar. Meyve ve sebzede de sodyum bulunur. Bu yüzden sodyum açısından meyve ve sebzenin bol bol tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde vücutta vitamin dengesizliği oluşur.

4) Kemikte Güçsüzlük Artar

Kemikteki güçsüzlük durumu çoğu zaman sodyum eksikliğinden kaynaklı olacak şekilde gelişir. Vücutta tuzun eksikliği varsa eğer doğrudan kemikler güçsüzleşir. Ani yorulmalar ya da yürüyememe durumu ortaya çıkar.

5) Beyin Sağlığını Etkiler

Sodyum eksikliği beyin sağlığı açısından da ön plana çıkar. Beyin içinde yer alan nöronlar ile yakından ilişkisi vardır. Sodyum eksik olduğu zaman beyin sinir sistemi bundan doğrudan etkiler. Bu yüzden düzenli bir şekilde beyin sağlığı için sodyuma ihtiyaç duyulur.

6) Tansiyonu Çıkarıp İndirebilir

Vücuttaki sodyum eksikliği tansiyonu da doğrudan etkiler. Vücutta sodyumun eksik olması özellikle tansiyon hastaları için daha büyük sorunlar ortaya çıkarır. Tansiyon hastaları daha çok etkilenir. Tansiyon bir anda daha yükseklere çıkabilir. Ya da bir anda daha düşük bir seviyeye inebilir.

İlgili Yazı: Sodyum Bikarbonat Faydaları

7) Kalp Sağlığını Tetikler

Sodyum ile kalp arasında da bir ilişki vardır. Sodyum eksik olduğu zaman kalp sağlığı bundan olumsuz etkilenir. Özellikle kalp hastaları için bu durum daha hassas olabilir. Bu yüzden daha çok dikkatli olmak gerekir. Özellikle hastalar için sodyum eksikliği yaşanmamalıdır.

8) Mide Bulantısı ve Kusma Yaşanır

Eksiklik midede ekşimeye ve bulantıya neden olabilir. Vücuttaki tuz eksikliği doğrudan sık sık yaşanan bir bulantı ve kusma sorununu ortaya çıkarabilir. Üstelik bu sorun bir anda ortaya çıkabilir. Bu da kişinin midesinin git gide hassas olmasına yol açar. Yani midesi bir müddet sonra halsiz ve yorgun düşer.

9) Ateş Değerini Arttırır

Ateşi bir anda yükseltme üzerinde de etkili olabilir. Ateşin artması vücudun sodyum eksikliğine vermiş olduğu bir tepkidir. Yani vücut bir yerden sonra sodyuma olan ihtiyacını bu yolla anlatır. Bu yüzden ateşin bir anda fırlaması demek kişinin havale geçirmesi demektir.

10) Felçlilik Riskini Arttırır

Felçlilik riski üzerinde de etkili olan bir yapıya sahiptir. Yani felçliliği tetikler. Bu da kişi sağlığı üzerinde nasıl büyük bir etki yarattığını ortaya çıkarır. Sodyum eksikliğinin sonucu olarak felçlilik kişi sağlığını büyük ölçüde etkiler.

11) Aşırı Sıvı Kaybı Yaratır

Vücut her zaman sıvıya çok fazla ihtiyaç duyar. Ancak bunun da dengeli bir şekilde alınması gerekir. Bunun için de sodyuma ihtiyaç duyulur. Sodyum alınmadığı zaman vücut sıvı açısından büyük bir kayba uğrar.

12) Yorgunluk Hissi Yaşatır

Kişide sık sık yaşanan yorgunluk hissini ortaya çıkarır. Bu da kişinin gündelik hayatını etkiler. Özellikle enerji kaybı açısından ön plana çıkar. Sodyum eksikliği ne gibi sorunlara neden olur sorusuna cevap yazımız ile bu şekilde yanıtlanmış oldu.

Kaynak: https://www.who.int/data/gho/indicator-metadata-registry/imr-details/3082#:~:text=A%20salt%20intake%20of%20less,much%20more%20salt%20than%20recommended.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın