Dr. Didem Gündüz

Vertigo Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve İlaç Tedavisi

Vertigo, Latince ‘den dilimize girmiştir ve ‘dönmek’ anlamına gelmektedir. Baş dönmesi, kişiler için en büyük vertigo belirtisidir. Hastalığa yakalanan kişiler daha çok oldukları yerde dairesel bir şekilde döndüklerini hissetmektedirler. Diğer baş dönmelerine nazaran daha hızlı ve daha rahatsız edici olmaktadır. Kulağın içinde veyahut da sinir sisteminde gerçekleşen rahatsızlıkların belirtisi olarak baş dönmesi ile birlikte mide bulantısı ve görüş bozukluğu ortaya çıkar. Genellikle işitme ve kulak dengesi problemleri hastalığa sebep olur.

Vertigo Neden Olur?

Birden fazla sebepten dolayı oluşabilmektedir:

 1. Beyin kanaması tetiklemektedir.
 2. İç kulak olarak bilinen kısımın bakteriler veya virüsler tarafından zarar görmesi
 3. İç kulak kısmından ortak kulak kısmına sıvı akışının olması bu sıvının orta kulağa zarar vermesi
 4. Sert öksürüklerin olması veya yüksek sesli ortamlarda bulunulması
 5. Kullanılmakta olan çeşitli ilaçlar özellikle kemoterapi ilaçları.
 6. Yoğun alkol kullanımı da vertigonun oluşmasındaki sebepler arasında ilk sıralarda gösterilmektedir. Alınan alkol, iç kulak sıvısına karışmakta ve denge sistemini ayakta tutan bu sıvıyı olumsuz yönde etkilemektedir.
 7. Migren hastalığı da sebep olabilmektedir

Vertigo neden olur?’ sorusunun cevabı diğer hastalıklarda ve sorunlarda gizlidir. Bu sebeple asıl olarak hangi sorundan kaynaklandığı öğrenmek gerekir.

vertigo belirtileri neler
Baş dönmesi vertigonun habercisi mi?

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo problemleri kimi zaman oldukça şiddetli bir hale bürünmektedir. Bu durumlarda genelde kişiler hareket edemez, sadece baş dönmesi ile kalmayıp mide bulantısı da yaşamaktadır. Ara sıra gelen kusma hissi ile birlikte birçok kişi düşme hissine de kapılmaktadır. Düşme hissinde kişiler daha çok öne, arkaya birileri tarafından itiliyormuş gibi hissetmektedir. Olduğu yerde dik bir şekilde duran kişiler bir anda yere düşme hissine kapılmaktadır. Bu problem, vücutta bulunan denge sisteminin zarar görmesinden kaynaklanmaktadır.

Vertigo belirtileri birden fazla soruna bağlı olarak görülmektedir. Bu belirtiler de şu şekildedir:

 • Sürekli olarak kişinin yaşadığı anlık göz kararmaları
 • Yapılan işlerden dolayı gereksiz yere çok fazla yorulmak
 • Bazı kalabalık ortamlarda kişiler etrafına baktığında diğer insanların üzerine doğru geldiğini hisseder. (Bu problem, vertigonun ileri boyutları olarak belirtilmektedir. Kişiler bir an önce tedaviye başlamalıdır.)
 • Yürürken sürekli olarak sağa sola tutunma ve dengesizlik problemi
 • Gün içerisinde oturup kalkarken aniden gelen baş dönmesi ve sersemlik

Hastalığa müdahale edilmediği takdirde hastalık ileri boyutlara taşınmakta ve kişi düşme hissine kapılmakta. Sadece düşme hissine kapılmakla kalmayıp, düştükten sonra kol veya kalça kırılmaları gibi ciddi rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Bu sebeple de bu sorunların herhangi birine rastlandığında gündelik hayatı güven altına almak için doktora başvurmak gerekmekte ve yaşanan rahatsızlığa bir teşhis konulmalıdır.

Genel olarak vertigo hastalığına hastanelerde yer alan KBB bölümü bakmaktadır ve bu bölümdeki uzmanlar tarafından müdahale edilmektedir.

Vertigo Teşhisi Nasıl Koyulur?

Vertigo tanısı, KBB bölümündeki uzman kişiler tarafından koyulmaktadır. Problem yaşayan kişiye uygulanan farklı testler ve muayeneler sayesinde teşhis konulabilmektedir. Kişi daha önceden yaşamış olduğu rahatsızlıkları uzman kişilere anlattıktan sonra problemin sebebini bulmak daha da kolaylaşmaktadır. Teşhisin koyulması için de ilk olarak kulak muayenesi yapılmaktadır.

KBB bölümünde yapılan muayenede orta kulak incelenmektedir. İşitme testi, refleks testi ve denge testi gibi birbirinden farklı testler yapılmaktadır. Bu testlerin neredeyse tamamı kulakta bir problem yaşanıp yaşanmadığı öğrenmeye yönelik yapılmaktadır. Hastalık teşhisi denge problemi olarak belirlendiğinde kişi MR cihazına girmekte ve çok boyutlu görüntüleme elde edilmektedir. Bu görüntülere göre de KBB uzmanı tarafından kişilere gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Vertigo Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yöntemler arasında en çok tercih edileni Vestibuler rehabilitasyon olarak bilinen yöntemdir. Bu yöntem, fizik tedavi bölümünün ilgilendiği bir vertigo tedavi seçeneğidir. Bu tedavi, kişinin yaşadığı rahatsızlıkları ve sürekli olarak devam eden şikayetleri tam anlamıyla ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Sebep tam olarak belirlendiğinde çözüm oldukça kolaylaşmaktadır. Fakat sebep bulunamadığında ise KBB uzmanının hastalığa teşhis koyması beklenir ve bu teşhise göre hareket edilir.

Vertigo hastalığının tedavisi için kullanılan yöntemler şu şekildedir:

 1. Vestibüler Rehabilitasyon. Bu yöntem ile vücutta bulunan denge problemleri tespit edilir ve bu problemler iyileştirilmeye, düzeltilmeye çalışılır.
 2. Tedavi için uzman kişiler tarafından yapılan cerrahi müdahalelere başvurulması. Bu tedavi yöntemi sadece Superior kanal dehihensi adlı durum için geçerli olmaktadır.
 3. İlaç kullanma yöntemi de oldukça kullanılmaktadır. Bu tür ilaçlar genel olarak kusmaya yöneliktir. İlaçlar sayesinde kusma tamamen önlenmektedir.
YouTube video
Vertigo nasıl geçer?

İlginizi Çekebilir: Arveles Nedir? Ne İşe Yarar?

Vertigo Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Vertigo ilacı kişinin yaşadığı problemlere göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle, kişinin problem yaşadığı ortamlardan uzak durması gerekmekte ve ilaç kullanmaya başlamadan bu hastalığın üstesinden gelmeye çalışmalıdır. Bu tür uygulamalar ile hastalık çözüme kavuşturulamıyor ise şu ilaçlar kullanılabilir:

 1. Ağız yolu ile alınan ilaçlar sayesinde baş dönmesi büyük ölçüde ortadan kaldırılmaktadır. Diüretik ve vazodilatatör ilaçları uzun süre boyunca kullanıldıktan sonra ilaçlar hastalığın getirdiği fiziksel problemleri tamamen ortadan kaldırmaktadır.
 2. En çok kullanılan ilaçlardan biri de Antihistaminikler‘dir. Bu ilaca ek olarak Antiemetikler ve Benzodiazeplinler ilaçları da kullanılmaktadır.
 3. Kulak yolu ile de alınan ilaçlar mevcuttur. Gentamisin ve Streptomisin ilaçları ile kulak yolu ile alınmaktadır.

Uzun süre boyunca bu tür ilaç tedavileri uygulanmasına rağmen baş dönmesi geçmiyor ise uzman kişiye başvurmak gerekmektedir. Tedavi sonucunda doktor, hastaya farklı şekillerde yönlendirmeler yapmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de ameliyattır. Her türlü çözüm yönteminin uygulanmasına rağmen yine de olumlu sonuç vermeyen hastalar ameliyat edilmektedir.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın