Buse

Migren İçin Hangi Doktora Gidilir?

Migren için hangi doktora gidilir? migren son derece zor onlar yaşatan bir rahatsızlıktır ve genel olarak beyinde meydana gelen bir olumsuzluk sonucunda ortaya çıkar. Tabii ki de bütün bunlar için doktor kontrolünden geçmiş olmak ve buna göre bir teşhis de bulunmak gerekli olacaktır. Migren için hangi doktora gidilir gibi bir konuda direkt olarak nörolog tavsiyesi alınacaktır. Bunun için devlet hastanelerinde ya da özel sağlık kurumlarında nöroloji uzmanları yer almaktadır. Bu aşamada rahatsızlığın hangi boyutta olduğunu ve şikâyetlerin tam olarak ne olduğunu belirtmekte fayda vardır ve buna göre bir teşhis ile birlikte tedavisi söz konusu olacaktır.

Migren İçin Hangi Doktora Gidilir?
Migren İçin Hangi Doktora Gidilir?

 Migren Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?

 Migren ağrıları dayanılmaz bir hal alacaktır ve genellikle bu durumda baş ağrısının migren mi yoksa başka bir şeyden mi kaynaklı olduğu merak konusu olmaktadır. Migren olup olmadığını nasıl anlaşılır diye soranlar için migren ağrısının tanımı ve beraberinde meydana gelebilecek olan rahatsızlık verici durumları tanımlamak gerekir. İşte tam olarak da bu noktada karşımıza sadece baş ağrısı değil baş ağrısının yanı sıra ışık ve sese karşı aşırı derecede bir duyarlılık ve aynı zamanda mide bulantısı ve kusma gibi eşlikçiler de çıkacaktır. Bu sebepten dolayı da normal bir baş ağrısı ile mi benim birbirine karıştırılmaması son derece büyük bir önem taşır ve bu durumda tam olarak yaşanan durum sadece baş ağrısı değildir.

Auralı migren diye  de migrenin ayrı bir migren türü vardır. Bu aşamada migrenin türlerine göre neler olabileceğini de tespit etmek gerekir bir de söz konusu olan bu migren türünde ciddi anlamda ışığa karşı duyarlılık söz konusu olacaktır. Bu sebepten dolayı da migren ile ilgili gerekli olan bütün bilgileri almak gerekir ve buna istinaden belli bir sonuç alınır.

Migren olup olmadığını anlayabilmek için özellikle MR çektirmek çok önemlidir. Doktorlar migren ağrısından şüphelendikleri zaman hastanın MR çektirmesini isteyecektir ve sinüzit için de aynı şey geçerli olacaktır.

Migren Ağrısı Neden Olur?

Migren gibi bir problem ile karşı karşıya kalmış olan bir kişinin genel olarak bir takım sorunlar yaşadığını görmekteyiz ve bunun sebebi her zaman için merak konusu olmaktadır. Bu sebepten dolayı da migren ağrısı neden olur gibi bir soruyu cevaplamak üzere ilk başta karşımıza çıkacak olan faktörler yaşam şartları ile alakalıdır. Aşağıda yer alan durumlar genel olarak migren ile ilgili sorunları kapsar.

  • Çok fazla stresli olmak
  •  Aşırı derecede gürültülü bir ortamda bulunmak
  •  Genetik faktörler
  •  Hormon değişimleri
  •  Yanlış beslenme
  •  Yeteri kadar sıvı almama
  •  Yoğun iş temposu
Migren İçin Hangi Doktora Gidilir?
Migren İçin Hangi Doktora Gidilir?

Migren hastalığına sebep olan çok farklı faktörler vardır ve buna aslında hastalık demek yanlış mı doğru mu diye de tartışılmaktadır. Çünkü bu zaman zaman ortaya çıkan bir durumdur ve Kronik bir hale gelmişse oldukça rahatsız edici bir boyuta varıp doktora gidilmesi ve tedavi görülmesi mümkün olan bir şeydir. Ama zaman zaman meydana gelen migren ağrısı genellikle kişilerde genetik faktörlere dayalı olabilir ya da herhangi bir şeyin tetiklemesi sonucunda meydana gelebilir.

 Migren Atağı Sırasında Ne Yapmalı?

Eğer ki bir insan migren atağı geçiriyorsa bu durumda bir şeyler yaparak rahatlamasını sağlamak son derece büyük bir önem taşır. Migren atağı sırasında ne yapmalı gibi bir sorunun da ilk önce cevabı en iyi şekilde verilecekse ılık bir duştur. Hatta buhar banyosu migren için son derece iyi bir çözüm yoludur. Aynı zamanda da migren atakları geçiren kişiler için yapılacak olan şey baş ve şakak bölgesine soğuk bir kompress uygulaması yapmaktır. Bütün bunların yanı sıra şakak bölgesine uygulanacak olan bir masaj da bu noktada son derece faydalı olacaktır.

Bu aşamada migren ağrısının geçirilememesi halinde kusma ve bulantının da şiddetli bir şekilde karşımıza çıkması beklenecektir. Her ne kadar ilaç kullanımı yapılsa da bu noktada bir kişinin rahatlatılması için tıbbi tedavi gerekli olacaktır. Üstelik ağrı kesici konusunda da kimsenin kafasına göre hareket etmemesi ve bir doktor kontrolünden geçmeden ağrı kesici dahi alınmaması oldukça önemli bir faktördür.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın