Dr. Didem Gündüz

Spor Sonrası Soğuk Duş Yağ Yakımını Artırır Mı?

Spor sonrası soğuk duş alma konusu ile ilgili tüm detayları incelediğimiz içerik ile karşınızdayız. Soğuk duş, spor yapanlar için iyi bir spor sonrası terapi yöntemidir. Ama gerçekten etkili mi, spor performansını artırıp kas gelişimine olumlu bir katkısı var mı? Soğuk duş kas ağrılarına iyi gelir mi? Gelin spor sonrası soğuk duş almanın faydaları konusuna birlikte göz atalım.

Spor Sonrası Soğuk Duş Almanın Faydaları

Spor yaptıktan sonra kaslarımız zarar görür. Kas ve sinir sistemimiz hasar nedeniyle bu bölgeleri onarmak için harekete geçer. Bu nedenle özellikle profesyonel sporcuların kas sakatlıklarından ve kas ağrılarından korunmaları için egzersiz sonrası terapi içerikli tedavi yaptırmaları çok önemlidir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar sonucunda da sporcuların soğuk duş veya şoklama terapisinden sonra kas gelişimlerinin ve spor performanslarının olumlu yönde etkilendiği ortaya çıkmıştır.

Dolayısıyla spor sonrası soğuk duş uygun sıcaklık koşullarında büyük fayda sağlamaktadır. Su sıcaklığı 30 derece altında olan bir duş yaptığınızda vücudun toparlanması ve kan akışı hızlanacaktır.

Soğuk Duş Almanın En İyi 5 Faydası

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğuk duş alışkanlığının kazanılması bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Kan akışını hızlandırır, besinlerin kolay parçalanmasını sağlar, vücuttaki oksijen dolaşımını artırarak vücut direncini yükseltir.

2. Spor Sonrası Soğuk Duş Kas Ağrısını Azaltır

Ağır antrenman sonrası vücutta oluşan kas ağrısı doku ve kas hasarından kaynaklanır. Ağrılı bölgelere buz uygulaması da benzer bir mantıkla yapılmaktadır. Egzersizden kaynaklanan kas ağrısını azaltmak için antrenman sonrası soğuk duş alınması tercih edilmelidir.

3. Soğuk Duş Yağ Yakımı Üzerinde Etkisi

Soğuyan vücut, ısınmak için yağ yakmaya başlar. Vücuttaki yağ hücrelerini enerjiye dönüştürerek yağ yakımını hızlandırır. Dolayısıyla soğuk duş yağ yakımı konusunda dolaylı da olsa katkı sağlar.

4. Cildi Güzelleştirir, Selüliti Azaltır

Soğuk duş ciltteki gözenekleri sıkılaştırdığı için özellikle cilt güzelliği için tavsiye edilir. Soğuk duş sıcak duştan farklı olarak gözenekleri sıkılaştırır ve cildi kurutmaz.

5. Ruh Halinizi İyileştirir ve Stresi Azaltır

Egzersiz sonrası soğuk duş, daha çok fiziksel faydalar için bir alışkanlık olsa da, ruhsal faydalar da sağlar. Soğuk duş almak size kaliteli bir uyku sağlar ve bu durum zihinsel olarak birçok sorunla baş etmeyi kolaylaştırır. Stresi ve olumsuz duyguları azaltır, böylece zihinsel olarak daha iyi hissedersiniz.

Sonuç olarak spor sonrası soğuk bir duş almanın faydaları ile ilgili soruları bu yazımızda sizler için incelemiş olduk. Eğer bu konuyu beğendiyseniz sizler de arkadaşlarınızla bu yazımızı paylaşabilirsiniz. Diğer sağlık kategorilerimize de göz atabilirsiniz.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın