Dr. Didem Gündüz

Geceleri Uyuyamıyorum Diyorsanız Bu Tekniği Uygulayın!

Muhtemelen uykum olduğu halde geceleri uyuyamıyorum diyor ve yatakta dönüp dururken bu yazıyı okuyorsunuzdur. Gözlerim kapalı, yorgunum ve çok uykusuzum ancak neden uyuyamıyorum diyorsanız yazıyı lütfen baştan sona kadar okuyun. Kısa süre önce çok yakın bir arkadaşım bana uykusuzluk ile başa çıkma tekniği öğretti ve 1 2 dakika içinde hemen uyumak için bu yöntemi uyguluyorum. Umarım size de faydalı olur.

Hemen Uyumak İçin 4-7-8 Nefes Tekniği

Stresli, endişeli olduğumuz zaman kanınızdaki adrenalin miktarı artar ve nefesinizi daha hızlı alıp verirsiniz. Bu 4-7-8 nefes egzersizi bir çeşit sakinleştirici gibi davranıyor. Nefesinizi kasıtlı olarak bu şekilde yavaşlatmak kalbinizin ritmini yavaşlatır ve sizi çok çabuk sakinleştirir: Basit bir fizyoloji!

Aynı etkiyi zihin üzerinde de gösterir. Geceleri uyuyamamak aslında zihindeki ve bilinçaltındaki düşüncelerden kaynaklıdır. Siz nefes egzersizini uygularken zihin tamamen saniyeleri saymaya ve egzersize yoğunlaşacağından gereksiz düşünceler zihninizden çıkmış olacak.

neden uyuyamıyorum uykusuzluk tedavisi
Hemen uyumak için zihninizi boşaltmanız ve rahatlamanız gerekiyor

Harvard tıp doktoru Andrew Weil 4-7-8 tekniğinin Hint Yogileri tarafından uygulandığını ve gevşeme elde etmek ve meditasyona hazır hale gelmek için uygulandığını belirtiyor. Geceleri rahat uyumak için uygulayacağınız bu teknik sizde de işe yararsa yaşam kalitenizdeki farkı hissedeceksiniz. Eminim 4-7-8 tekniğini çok seveceksiniz ve gece uyuyamamak gibi bir probleminiz kalmayacak. İşte hemen uykuya dalmak için size yardımcı olacak teknik:

 1. Sakince burnundan 4 saniye boyunca nefes al
 2. Nefesini 7 saniye tut
 3. 8 saniyede ağzından yavaşça nefesini ver

Uyku tekniği ayrıca sinirlendiğinizde de kullanabilirsiniz. Eğer bu kolay uyku yöntemi size de yardımcı olursa lütfen ertesi gün buraya yorum bırakın. Sürekli olarak uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız aşağıdaki 12 maddeye de bir göz atmanızı tavsiye ederim.

geceleri uyuyamıyorum
Hemen uyumak için ne yapmam gerek?

Uykusuzluk Sorunu İçin Uygulanacak Yöntemler

 • Uykusuzluğu yenmenin en sağlıklı yolu egzersizdir. Her gün 20-30 dakikalık yürüyüşler yapılması önerilmektedir. (Bu yazımıza da göz atabilirsiniz: yürüyüşün faydaları) Ancak bu yürüyüşleri uyumadan hemen önce değil, 4-5 saat önce yapmanız daha faydalı olacaktır.
 • Yatmadan 2 saat önce yemek yemeyi kesin ancak yatağa aç girmeyin. Bir bardak sıcak ballı süt içmeniz hem uykusuzluğunuza için hem de bünyenize iyi gelecektir.
 • Gün içinde kafein içeren içecekleri çok tüketmeyin.
 • Yatmadan önce ılık bir suyla banyo yapmanız uyumanızı ve sabah dinç kalkmanızı kolaylaştıracaktır.
 • Yüzünüze masaj yapın. Başparmaklarınızla alnınıza, elmacık kemiklerinize, boynunuza küçük yuvarlak dairesel hareketler yapın.
 • Tam karanlıkta uyumanın birçok faydasını bulunmaktadır ancak uykusuzluk çeken insanların odalarında minik loş bir ışığın bulunması uyku için yararlı olabilir.
 • Yatak odanızda televizyon bulundurmanız önerilmez. Uyumadan önce yatakta telefona da bakmayın. Telefonu yatağınızın dışında bırakın. Yatağa sadece uyumak için girin. Böylece beyniniz yatağa girdiğinizde uyuyacağınızı anlayıp ona göre tepki gösterecektir.
 • Bir uyku ritüeli oluşturun. Örneğin her gün uyumadan bir saat önce hafif müzikler dinleyin veya yarım saat önce kitap okuyun. Bunu alışkanlık haline getirmeniz halinde beyniniz uyuyacağınızı algılayacaktır.
 • Akşam yemeğinde çok baharat tüketmeyin ve çok yağlı yiyecekler yemeyin. Yemeğinizin yanında bir bardak ayran ya da yoğurt tüketin. Akşam saatlerinde egzersiz yapmayın.
 • Bilim adamları E vitamini eksikliğinin uykusuzluğa neden olduğunu söylemektedirler. E vitamini içeren gıdaları gün içinde tüketin. Bunlar: Elma, badem, fındık, yulaf ezmesi, süt, yumurta sarısı.
 • Yeşil çay uykusuzluk yapabilir. Bunun yerine papatya çayı gibi yatıştırıcı bitki çaylarını içmeyi deneyin.
 • Süt melatonin içerir ve bu sayede uykumuzu getirir. Sütünüzün içine bal veya tarçın ekleyerek hem tadını hem de etkisini güçlendirebilirsiniz.
 • Alkol veya uyuşturucu (metamfetamin gibi) kesinlikle kullanmayın. Sağlığınıza zarar vermeyin.

Bu maddelere dikkat ettiğinizde eminim bir daha uykusuzluk sorunu yaşamayacaksıznız. Ve artık Uyuyamıyorum ne yapmalıyım? sorusunun cevabını biliyorsunuz.

İyi uykular.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Geceleri Uyuyamıyorum Diyorsanız Bu Tekniği Uygulayın!” üzerine 2 yorum
 1. I’m in attraction with the and lip balm! The serum gave my epidermis a youthful support, and the lip balm kept my lips hydrated all day. Private I’m using unsullied, simpleton products makes me quality great. These are now my must-haves for a unorthodox and nourished look!

  Yanıtla
Yorum yapın