yürüyüşün faydaları
Yürüyüşün faydaları nelerdir?
içinde

Yürüyüşün Faydaları: Zayıflamak İçin Yürümek Yeter Mi?

Çoğu zaman yürüyüş yapmak için yeterli vakit bulamadığımızı söyleriz. Oysa ki gün içinde mutlaka bir yerden başka bir yere yürüyoruz. Dolayısıyla yürüyüş hayatımızın her anında yaptığımız fiziksel bir aktivite, bir spor. Peki neden zayıflamak için tercih ediyoruz? En kolay ve etkili zayıflama yöntemi yürüyüş olduğu için olabilir mi? Aslında düzenli yürüyüşün faydaları arasında bir tek kilo vermek yok. Başta kalp sağlığı olmak üzere birçok hastalıkla mücadele etmek için de yürüyüşü hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Damar, kemik, eklem, akciğer dahil diğer tüm organlarımızı korumak için düzenli yürüyüş yapmak oldukça önemli.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Düzenli yürüyüşün faydaları arasında elbette kilo vermek ilk sırada geliyor. Bununla birlikte vücutta bulunan kan yürüyüş sırasında harekete geçiyor. Kalbimiz ve damarlarımız daha fazla çalışıp kendini yeniliyor. Uzun süre hareketsiz kalan eklem ve kaslar güçleniyor. Böylece yürüyüş yaparak birçok hastalığı daha başlamadan ortadan kaldırabiliyoruz! Doktorların yaşlılar için verdikleri en önemli tavsiye mümkün olduğunca yürümektir. Çünkü yürüyen kişinin kasları, eklemleri, damarları ve kalbi sürekli çalışmaktadır.

En Kolay Zayıflama Yöntemi Yürümek

Spor salonuna gitmeden, saatlerce pedal çevirmeden veya ağırlık kaldırmadan da zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz? Belki de en kolay zayıflama yöntemi günde 1 saat düzenli yürüyüş yapmak.

Yürürken çok fazla enerji harcadığımızı hissetmesek de uzun süreli yürüyüşlerle istediğimiz kadar kalori harcayabiliriz. 1 saat yürüyüş kaç kalori yakar diye soracak olursanız ortalama 300 kalori yakar. Bu da demek oluyor ki günlük almamız gereken kaloriyi alsak bile her gün 300 kalorilik bir kalori açığı vererek zayıflayabiliyoruz. Dolayısıyla her gün düzenli sabah ve akşam yürüyüşleri yaptığınız taktirde sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Ancak sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için yürüyüşün faydaları size uzun vadede etki edecektir. Bu yüzden sabırlı olmalınız.

İlginizi Çekebilir: Merdiven Çıkmak Zayıflatır Mı?

Nasıl Düzenli Yürüyüş Yapılır?

Düzenli bir şekilde yürüyüş yapamayacağını düşünenler bunu kolay bir şekilde hayatlarına adapte edebilirler. Örneğin gün içinde iş yerinize araba ile gidiyorsanız aracınızı iş yerine 20 dakika mesafede olan bir yere park edip buradan yürüyerek iş yerinize gidebilirsiniz. Aynı şekilde akşam iş çıkışında yine 20 dakikalık bir yürüyüşle aracınıza ulaşıp evinize gidebilirsiniz. Ancak burada üstesinden gelinmesi gereken bir diğer konu da rahatınızdan biraz feragat etmeniz.

Düzenli olarak yürüyüş yapmaya karar verdiyseniz ilk önce uzun yürüyüşler yapmak yerine 15-20 dakikalık kısa yürüyüşlerle başlamalısınız. İlk 20 günden sonra ise yürüdüğünüz mesafeye her gün 5’er dakika daha ekleyerek en sonunda yürüyüş zamanını toplamda 1 saate çıkarabilirsiniz. Günde 1 saat yürüyüş yapmak oldukça yeterli ve faydalıdır. Eğer bunu tek seferde yapmanız mümkün olmuyorsa yarım saat sabah yarım saat akşam olmak üzere ikiye bölebilirsiniz.

Yürüyüşün Faydaları Sık Sorulan Sorular

Zayıflamak İçin Kaç Saat Yürüyüş Yapmalıyız?

Düzenli olarak günde 1 saat yürüyüş yapmak kilo vermeye yardımcı olacaktır.

1 saat yürümek kaç kalori harcatır?

1 saat yürüyerek yaklaşık 300 kalori harcarız.

Hızlı yürüyerek hızlı zayıflayabilir miyiz?

Daha hızlı yürümek daha hızlı zayıflatmaz. Ancak yürüyüş temponuzu artırıp azaltırsanız kalp atış hızınız artacak ve daha fazla kalori harcamış olursunuz. Bu da daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Sabah aç karna yürüyüş yapmak hızlı kilo verdirir mi?

Sabah aç karna yürüyüş yapmak daha hızlı yağ yakmanızı sağlar. İnsülin seviyeniz sabahları düşük olduğundan sabah yürüyüşlerinde daha hızlı kilo verirsiniz.

Paylaş:

Yazar Fitness Dergisi

Sağlıklı Yaşamın Yeni Adresi!