Merdiven Çıkmak: Hızlı Zayıflama ve Yağ Yakımı!

merdiven çıkmanın faydaları
Merdiven Çıkmak En İyi Kardiyo Olabilir Mi?

İnsanlar arasında merdiven çıkmak çok da tercih edilen bir durum değildir. Asansör olan binalarda, metrolarda, AVM’lerde zamandan tasarruf etmek ve yorulmamak için genellikle merdiveni tercih etmeyiz. Oysa ki merdiven çıkmanın faydaları arasında sağlığımıza olumlu yönde etki eden birçok konu var. Bunların en başında merdiven çıkmak kilo vermek ve yağ yakmak için yapılan en iyi egzersizlerden biridir. Ancak merdiven çıkmanın faydaları arasında sağlıkla ilgili diğer yararlar da mevcut! Şimdi merdiven çıkmanın yağ yakımı ve zayıflama başta olmak üzere sağlığa olan faydalarını tek tek açıklayalım.

Merdiven Çıkarak Hızlı Yağ Yakın ve Zayıflayın

Öncelikle yağ yakmanın en iyi yollarından biri merdiven çıkmaktır. Merdiven çıkarken tıpkı dik yokuşta yürür gibi nefes nefese kalır, kalp atışlarımız hızlanır ve çok fazla kalori harcarız. Yaklaşık 5 dk. içerisinde 100 basamak merdiven çıkmak ortalama 40 kalori harcatır. Dolayısıyla merdiven çıkarak antrenman yapmak bacak kaslarımızı etkili bir şekilde çalıştırır ve kondisyonumuzu geliştirir. Tüm bunların sonucunda merdiven çıkmak hızlı kilo verme ve yağ yakma avantajı sağlar.

Özellikle fitness salonlarında ağırlık antrenmanı sonrası antrenman merdiveni aletinde çalışmanın en büyük avantajı kilo verme, zayıflama ve yağ yakım sürecini hızlandırmasıdır. Merdiven çıkmak en büyük kas grubu bacak kaslarını çalıştırdığı için en iyi ve etkili kardiyo seçeneklerinden biridir. Hatta karın kaslarını ve sırt kaslarını da çalıştırır ve sırt ağrısı yaşayanlar için fayda sağlar.

Merdiven Çıkmak Eklem ve Kas Sağlığına İyi Gelir

Gün içerisinde asansör yerine merdiven çıkarak kasların ve eklemlerin düzenli olarak çalışmasını da sağlayabilirsiniz. Tabi bu durum ileriki yaşlarda yaşanabilecek olası eklem ve kas sorunlarının önüne geçecektir.

merdiven çıkmak eklem
Merdiven çıkmak eklemleri, bacak, sırt ve karın kaslarını çalıştırır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Sırt Hareketleri ile Tanışın!

Dengeyi Sağlar, Koordinasyonu Geliştirir

Sık sık merdiven çıkanlar vücut dengesini daha iyi sağlarlar. Uzmanlar denge ve koordinasyon problemi yaşayan hastaların bunun üstesinden gelmeleri için merdiven çıkmayı tavsiye ediyorlar.

Merdiven Çıkmak Kalp Sağlığı İçin Faydalı

Merdiven çıkmak kalp için de son derece faydalı bir davranış. Bilinenin aksine kalp rahatsızlığı geçirmiş olanların kendilerini yormayacak şekilde merdiven çıkmaları gerekmekte. Bu sayede ciğerler daha çok çalışacak ve vücuda pompalanan kan daha hızlı hareket edecektir. Daha sağlıklı ve güçlü bir kalp için merdiven çıkmayı mutlaka alışkanlık haline getirin. Bu arada yanlış bilinen konulardan biri de kalp rahatsızlığı yaşayanların kendilerini yormamaları yönündedir. Bu kısmen doğrudur. Ancak egzersiz olarak değerlendirilip aşırı derecede yorulmamak ve bunun dozunu her gün artırmak faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İnterval Antrenman Nedir?

Uzmanlar merdiven çıkmanın bir zorunluluk değil sağlık için yapılması gerektiğini vurguluyorlar. Bu şekilde hissedilen yorgunluk aynı zamanda sağlıklı olmamızın da işaretidir. Yapılan araştırmalar merdiven çıkmanın beyni de zinde tutuğunu ortaya koymuştur. Düzenli olarak merdiven çıkmanın ilerleyen yaşlarda daha az sağlık problemi yaşatacağı da bir gerçek.

Son güncelleme 16 Eylül 2021