PT Volkan Dinçer

Crunch Hareketi ile Karın Kaslarınızı Ortaya Çıkarın!

Crunch karın kasları başta olmak üzere core bölgesi kas gelişimine yönelik bir egzersizdir. Bu hareket, bel bölgesindeki kasların kasılmasını ve gelişmesini hedefler ve genellikle sit-up veya leg raise hareketleri ile birlikte yapıldığında faydası artar.

crunch hareketi faydaları
Crunch hareketi karın kaslarını geliştirir

Crunch Nasıl Yapılır?

 1. Yere sırt üstü, dizleriniz 90 derecelik açıyla kalçalarınız üzerine uzanın ve ayaklarınız da yere tam olarak yere bassın.
 2. Ellerinizi kulaklarınız arkasında veya başınızın arkasında tutun.
 3. Başınızı ve omuzlarınızı vücudunuzla birlikte yarı oturur pozisyonunda yavaşça kaldırarak belinizi kasın.
 4. Ardından tekrar yavaşça yere uzanın sırtınız yere değmeden tekrar kalkın.
 5. Hareketi tekrarlayın ve karın kaslarınızı sıkarak harekete devam edin.
crunch hareketi yapılışı
Crunch hareketi yapılışı

Crunch hareketini yaparken, karın kaslarınızı kasın ve gergin tutun. Ayrıca, boyun ve bel bölgesindeki herhangi bir ağrıya neden olmamak için hareketi yavaş ve kontrollü yapın.

Fitness Dergisi

En İyi Crunch Hareketleri Hangileri?

en iyi crunch hareketi
En iyi crunch hareketi hangisi?

Crunch hareketi, birçok farklı çeşit ile yapılabilir. En etkili ve karın kaslarını en iyi geliştiren crunch hareketi çeşitlerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

 1. Reverse Crunch: Bu hareket, normal crunch hareketinin tersidir ve bel bölgesindeki kasları çalıştırır. Yapmak için, yatar pozisyonda yatın ve dizlerinizi kalçalarınıza doğru çekin. Ardından, kalçalarınızı yukarı doğru kaldırarak bel bölgesindeki kaslarınızı çalıştırın.
 2. Oblique Crunch: Karın yan kaslarını çalıştırır. Yapmak için, yatar pozisyonda yatın ve bir dizinizi matın üzerine koyun. Ardından, belinizi yana doğru kaldırarak oblique kaslarınızı çalıştırın.
 3. Hanging Leg Raise: Karın ve bacak kaslarını çalıştırır. Barda asılı durumda olun ve bacaklarınızı yavaşça yukarı doğru kaldırarak karın kası ve bacak kaslarınızı çalıştırın.
 4. Russian Twist: Karın kası ve oblique kaslarını çalıştırır. Yapmak için, yarı oturur pozisyonda olun ve belinizi yana doğru döndürerek hareketi tamamlayın.
 5. Cable Crunch: Hareketi yapmak için kablolu ağırlık sistemine bağlı olarak dizlerinizin üzerine oturun ve elinizdeki kabloyu tutun. Ardından, belinizi yavaşça kaldırarak kaslarınızı kasın ve tekrar aynı pozisyona gelin.
 6. Crunch Machine: Makine ile yapılan crunch egzersizi karın kaslarınızı düzgün ve kontrollü bir şekilde sıkıştırarak geliştirir.
Crunch machine aleti karın kaslarını çıkarmaya yarayan fitness ekipmanlarından biridir.

Karın kası için crunch hareket çeşitleri, core bölgesindeki farklı kas gruplarını çalıştırmak için deneyebilir ve karın kaslarınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Karın kası ve bacak kaslarını geliştiren fitness hareketi için aşağıdaki yazılarımıza mutlaka göz atın.

💪Karın Kası Yapmak İsteyenler Buraya!

💪Leg Raise Alt Karın Kasları İçin 1 Numara!

💪Bacak Kası Geliştirme Hareketleri (Görsel Anlatım)

💪Plank Kaç Kalori Yakar, İşte Cevabı!

💪Core Bölgesi Neresidir? Core Kasları Nasıl Gelişir?

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın