PT Volkan Dinçer

Plank Kaç Kalori Yakar? 1 Dakikalık Plank, Kaç Şınav Çekmeye Eşdeğerdir?

Spor salonuna gitmeden ve ağırlık kaldırmadan da kalori yakacağınızı biliyor muydunuz? Peki plank ne kadar kalori yakar hiç merak ettiniz mi? Birazdan açıklıyoruz! Ancak öncesinde plank hareketi ne işe yarar ve plank yapmak hangi kasları çalıştırır biraz ondan bahsedelim. Vücut ağırlığı ile yapılan plank kalori yaktıran ve neredeyse tüm kaslarımızı çalıştıran muazzam bir izometrik egzersiz. Yani statik pozisyonda kalarak yapılan plank, karın, kol, göğüs, bacak kası ve sırt kaslarımızı aktif şekilde çalıştırıyor. Ayrıca plank duruşu ile sağlıklı ve fit bir görünüme kavuşmak elbette mümkün. Şimdi 1 Dakika Plank Kaç Kalori Yakar? açıklığa kavuşturalım.

1 Dakika Plank Kaç Kalori Yakar?

Plank ne kadar kalori yakar sorusu tamamen vücut ağırlığımızla ve plank pozisyonu kalış süresiyle alakalıdır. Yaklaşık 70 kilo ağırlığındaki bir kişi 1 dakika plank süresi ile ortalama 15 kalori yakacaktır.

1 Dakika Plank Kaç Kalori Yakar?
1 Dakika Plank Kaç Kalori Yakar?

Doğru Plank Pozisyonu Nedir?

Doğru duruş plank için ilk adımdır. Bu yüzden önce doğru plank pozisyonu ayarlamamız gerekiyor. Plank pozisyonunda da tıpkı şınav pozisyonunda olduğu gibi yüzümüz yere bakacak ve dirseklerimiz zemine 90 derece olacak şekilde duruyoruz. Doğru plank duruşu yaptığınızdan emin olduktan sonra hareket etmeden durabildiğimiz kadar sabit şekilde kalıyoruz. Eğer duruşunuzu doğru şekilde koruyabiliyorsanız saniyeler sonra tüm kaslarınızın aktif şekilde çalışıp gerildiğini hissedeceksiniz.

1 Dakikalık Plank, Kaç Şınav Çekmeye Eşdeğerdir?

Plank ve şınav tamamen farklı hareketler olsa da kalori yakma ve kas kazanma açısından yaklaşık olarak 30 şınav çekmeye eşdeğerdir.

1 Dakikalık Plank, Kaç Şınav Çekmeye Eşdeğerdir?
1 Dakikalık Plank, Kaç Şınav Eder?

1 Dakikalık Plank Kaç Mekik Hareketine Eşdeğerdir?

Karın kaslarınızı çalıştıran 20 mekik hareketi yaklaşık 1 dakikada 20 kalori yakar. Bu da demek oluyor ki 1 dakika plank kabaca 20 mekiğe eşdeğerdir.

Plank Hareketinin Faydaları Nelerdir?

Plank egzersizi genellikle karın kaslarını çalıştırmak için tercih ediliyor. Ancak bu sihirli hareket her kas grubumuzu aktif şekilde çalıştırıyor. Zayıflamak, kalori yakmak, kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak isteyen herkes plank yapabilir. İşte plankın faydaları:

  • Tüm kas grubu aynı anda çalışır
  • Yağ yakımını hızlandırır
  • Metabolizmayı hızlandırır
  • Zayıflamanızı sağlar
  • Kilo verme süreciniz hızlanır
  • Göbeğinizi eritmeye yardımcı olur
  • Karın kaslarınızı belirginleştirir
  • Esneklik kazandırır
  • Sırt ve bel ağrılarınızı azaltır
  • Mobiliteye katkı sağlar
Plank Hareketinin Faydaları Nelerdir?
Plank Hareketinin Faydaları

Her gün plank yapmak (4 5 tekrar şeklinde) toplamda sadece 5 dakikanızı alacaktır. Eğer siz de antrenman programınıza plank egzersizi eklemek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden deneyin. Böylece plank yapmanın faydaları 2 3 ay gibi kısa sürede etkisini gösterecektir. Unutmadan eğer fazla kilonuz varsa plank hareketi ilk başlarda zor gelebilir. Mutlaka kardiyo ve ağırlık egzersizleri ile yağ yakımınızı hızlandırmaya ve kilo vermeye çalışın. Sağlık ve sporla kalın!

YouTube video
Doğru Plank Duruşu
Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın