PT Volkan Dinçer

Fitness Ne Demek? (Fitness vs Vücut Geliştirme)

Sağlıklı bir yaşam döngüsü ne anlama geliyor biraz bundan bahsedelim istedik. Fitness herkesin kullandığı bir kavram ve aynı zamanda vücut geliştirme sporu ile karıştırılan bir kelime. Özellikle ağırlık kaldırıyorum cümlesi ile resmen iç içe geçmiş durumda. Gerçekte nasıl peki? Bunu anlamak için öncesinde fitness ne demek, ne işe yarar, faydaları neler açıklamamız lazım. Daha sonrasında ise fitness ve vücut geliştirme ile arasındaki farklar ortaya çıkarmak gerekiyor. Öyleyse başlayalım!

1. Fitness Nedir? Nasıl Yapılır?

fitness nedir faydaları neler
Egzersiz yapmanın faydaları

Sözlük anlamı fiziksel olarak sağlıklı ve formda olmak olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu durum herkes için farklıdır. Biraz detaya indiğimiz zaman ise kas gücü, kas dayanıklılığı, vücut kompozisyonu gibi kavramları barındırdığını görüyoruz. Tabi ki bunlarla sınırlı olmayan özellikleri de içeriyor. Örneğin zihinsel ve mental sağlık da bunlardan birisi. Tanımı ne olursa olsun aslında kişiye özel genel sağlık çerçevesinde değerlendirmek gerekiyor.

2. Fitness Faydaları Neler?

Fonksiyonel fitness her gün yapmamız gereken fiziksel aktiviteleri ne kadar iyi yapabildiğimizi ifade ediyor. Başka bir deyişle eğilirken sırtınızı incitmiyor, uçakta çantanızı kabine çok da zorlanmadan kaldırabiliyor musunuz? O halde fonksiyonel zincirinin en temel halkalarından bazılarını tamamlamışsınız demektir. Dolayısıyla iyi bir zayıflama programı ile hedefler belirleyerek üzerine inşa edebileceğiniz bir temel oluşturabilirsiniz. Daha güçlü olmak, dayanıklı olmak, fit bir görünüme kavuşmak bunların çoğu sizin kendi hedeflerinizdir. 5 temel faydası nedir dediğimizde;

 1. Zayıflamak, kilo vermek
 2. Kas kazanmak, büyütmek
 3. Hızlı yağ yakmak
 4. Formu korumak
 5. Sağlıklı yaşam

3. Fitness ile Vücut Geliştirme Arasındaki Farklar

vücut geliştirme ve fitness arasındaki farklar
Vücut geliştirme ve fitness arasındaki farklar

Herkes spor yapıp daha fit bir görünüme kavuşmak ister. Fitness formda bir bedene sahip olmak için egzersiz, sağlıklı beslenme, dinlenme gibi yapılan yaşamsal faaliyetlerin bütünüdür. Egzersiz veya antrenman yapmak elbette fitness ile ilgilidir. Ancak daha genel bir kavram olup sağlıklı olmak için yapılan fiziksel aktivitelerin tamamını kapsar.

YouTube video

Vücut geliştirme sporu tamamen kasların büyümesine odaklanır. Fitness’ın içeriği ise daha çok sağlık odaklıdır. Kas geliştirmek ve sağlıklı kas yapısı da fitness’ın yaşam döngüsü içerisinde yer alır. Fitness yapmak sağlıklı, kondisyonlu, dayanıklı ve daha güçlü olabilmek için çabalamaktır. Ağırlık kaldırarak da aynı doğrultuda bu hedefleri yerine getirmeye çalışırsınız. Ancak fitnessı sadece ağırlık kaldırmak olarak anlatamayız. Spor egzersizleri arasında sadece ağırlık çalışmak değil diğer tüm kardiyovasküler egzersizler ve ağırlık antrenman çeşitleri yer alır.

4. Fitness’ta Vazgeçilmez İkili: Ağırlık ve Kardiyo

a. Kardiyo Egzersizleri

Kardiyovasküler antrenmanları kardiyo egzersizleri olarak da biliyoruz. Kalbin hızlı atmasını sağlayan ve yüksek kalp ritminde yapılan egzersizlerdir. En iyi kardiyo egzersizleri; Koşu, yüzme, bisiklete binme, ip atlama, merdiven çıkma gibi kardiyovasküler spor egzersizlerinde kasları geliştirmek birincil hedef değildir. Kardiyo egzersizlerinin temel hedefi kalp damar sağlığını korumaktır. Ancak dolaylı olarak kas büyümesine katkı sağlanır. Bu sayede doğrudan kas gelişim performansını da artırmış oluruz. Aerobik ve anaerobik egzersizlerle kasların dayanıklılığını ve kondisyonunu artırırız.

b. Ağırlık Antrenmanları

Ağırlık antrenmanlarında ise tamamen kaslarımızı geliştirmek, onları büyütmek için uğraşırız. Bu sebeple vücut geliştirme sporunda işimiz daha çok ağırlık kaldırmaktır. Ancak spor aleti kullanarak veya aletsiz şekilde de kaslarımızı büyütebilir ve güçlendirebiliriz. Vücut geliştirmede en önemli nokta ise kas gelişimini düzenli olarak takip etmektir. Karın kası için kesinlikle sıkı bir sporcu beslenmesi, diyet programı da şart.

5. Kilo Verme ve Kilo Alma Dönemleri

Bulk ve definasyon dönemi ise ağırlık kaldırma sporu ile uğraşanların en sık duydukları kavramlardandır. Bu iki dönem sırasıyla kasları büyütme ve ardından parçalama dönemleridir. Ayrıca kas gelişimi yani hipertrofi için ağırlık artışı, set ve dinlenme süreleri kritik önem taşır. En çok bilinen ve fayda sağlayan egzersiz hareketleri bench press, pull up, squat, deadlift gibi compound egzersizlerdir. Çünkü bileşik hareketlerde daha büyük kas gruplarına odaklanılır. Sırt, göğüs ve bacak kaslarını dinlendirerek çalıştırmak en etkili vücut geliştirme yöntemidir.

Sonuç olarak ana hedefimiz daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmaktır. Bu yüzden fitness nedir sorusuna sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam tarzıdır şeklinde cevap vermeyi seçiyoruz! Unutmadan spor yaparken dengeli beslenmeyi de ihmal etmeyin! Herkese sağlık ve spor dolu bir yaşam diliyoruz.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Fitness Ne Demek? (Fitness vs Vücut Geliştirme)” üzerine 7 yorum
 1. Fitness nedir sorularini guzel ve gercekci bir makale ile aciklayaci bir dille yazmissiniz. Harfien katiliyorum.

  Yanıtla
 2. Fitness zayıflatır mı en çok merak ettiğim konuydu aradığım bilgiye ulaştım fitness ile vücut geliştirme arasındaki fark sandığımdan farklıymış teşekkürler hocam

  Yanıtla
 3. fitness nedir, fitness nasıl yapılır, fitness ve vücut geliştime farkı, fitness zayıflatır mı gibi sorular benimde aklıma takılan sorulardi, gerçekten burda hepsini açıklamış çok teşekkür ederim hocam 🙏

  Yanıtla
Yorum yapın