PT Volkan Dinçer

HIIT: Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman

Kısa süreli tempoyu artırıp yavaşlattığımız kardiyo programları genel tabiriyle literatürde High-intensity Interval Training yani kısaca HIIT (Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman) adıyla anılmaktadır. Nabzın yükselip düştüğü ve tekrar yükseldiği kardiyo çeşididir de diyebiliriz. Örneğin; 5 dakika hafif tempoda koşarken aniden 1 dakikalık depara kalkmak ve tekrar hafif tempo koşuya geçmek gibi. Peki HIIT kardiyo yağ yakımı ve zayıflamak için gerçekten en iyi seçenek mi? Bu yazımızda HIIT kardiyo antrenman programı ve faydalarını ele alacağız.

HIIT Kardiyo Antrenman Programı Faydaları

1. HIIT Daha Fazla Kalori Yaktırır

HIIT antrenman yaparken, sıradan kardiyolardaki gibi sabit nabız yerine artan ve azalan bir kalp atış hızı yakalıyoruz. Dolayısıyla vücut HIIT kardiyolarda kısa sürede daha fazla kan pompalamaya ihtiyaç duyuyor. Bu durum normal bir kardiyo egzersizi sırasında harcadığınızdan daha fazla kalori harcamanızı sağlıyor. Fitness ve full body programları için çok iyi bir kardiyo alternatifi olan HIIT kardiyolarda amaç da aslında vücudumuzun kalori ve yağ yakım mekanizmalarını maksimum seviyeye taşımak.
 

2. HIIT Kardiyo Antrenman Programları Zayıflamayı Hızlandırır

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antrenman yapan kişilerin daha fazla yağ yaktığına ve daha hızlı zayıfladığına işaret ediyor. 2019’da yapılan bir araştırmaya göre, HIIT egzersiz yapanlar, sabit hızda bisiklet sürmek ya da koşmak gibi orta derece yoğun egzersiz yapanlara göre neredeyse %30’a varan oranda daha fazla yağ yakmışlardır.

3. Kas Gelişiminde HIIT Kardiyonun Önemi

Hızlı kalp atışıyla birlikte yükselen nabzın daha fazla kan pompaladığını söylemiştik. Bu durum kandaki oksijen miktarını ve vücudun oksijen kapasitesini de doğrudan artırmaktadır. Vücudun oksijen kapasitesi ise kas gelişiminde önemli bir rol oynamakta. Dolayısıyla HIIT kardiyo antrenman programları ağırlık çalışmalarıyla birleştirildiğinde kas gelişimini iyi bir şekilde desteklemektedir. (Örn: 15-20 dk. yavaş ve hızlı tempolarda ip atlama, bisiklet sürme, koşu vb. aktiviteler HIIT kardiyo antrenman programları arasındadır.)

4. HIIT Kardiyo Antrenmanları Kan Şekerini Düşürür ve Dengeler

Eğer yüksek şekerden şikayetçiyseniz HIIT antrenman yapmayı deneyebilirsiniz. Yapılan araştırmalarda özellikle HIIT antrenman yapan şeker hastalarında bir süre sonra insülin direncinin dengelendiği gözlemlenmiştir.

Özetle HIIT kardiyo antrenman programları diğer kardiyo programlarına göre yağ ve kalori yakma bakımından epey önde gözüküyor. Fitness salonunda veya açık havada kardiyo yapmayı planladıysanız, 15-20 dk. yüksek ve hafif tempoda koşarak HIIT kardiyo yapmanızı tavsiye ederiz.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın