PT Volkan Dinçer

Oversize Ne Demek? Neden Oversize Beden Giymelisiniz?

Günümüz giyim trendleri arasında yer alan oversize beden kıyafetler hem genç kadın hem de genç erkekler tarafından çok rağbet görüyor. Bol hatta salaş t-shirt ve montlar 2023’te de çok fazla giyileceğe benziyor. Peki oversize ne demek? Regular size ve slim size ile arasındaki farklar neler? Büyük beden t-shirt veya mont giyinmenin ne gibi avantajları var?

Oversize Beden Nedir?

Kelime anlamı olarak büyük beden olsa da kendi içinde de oversize kesimlerin S-M-L bedenleri vardır. Ancak regular size t-shirte göre bir veya iki beden daha büyük bir tişört giyiyormuş görüntüsü verir. Salaş görünümlü bu beden giysiler çok uzun ve geniş olabilir, hatta kalçaları bile kaplayacak kadar. Daha bol giymek sizi daha kilolu göstermez ancak göbek ve kalçanız büyükse bunu gizlemenize yardımcı olur.

Neden Oversize Kıyafet Giymelisiniz?

Bol kıyafet giyerken renk uyumuna ve alt üst kıyafet beden ve kesimlerine dikkat etmelisiniz. Eğer büyük beden kıyafetiniz ön planda olsun istiyorsanız üst kısım bolken alt tarafı yani pantolon kısmını daha slim fit giyebilirsiniz. Ayrıca büyük beden görünümlü t-shirtler tercih ediyorsanız mümkün mertebe daha düz ve pastel renkleri tercih etmeye çalışın. Jean üzerine onunla aynı renk t-shirt yerine farklı renkler tercih edin. Daha sportif ve fit bir vücut görünümü için üst ve alt beden renkleri birbirine tezat olmalı. Eğer jean siyah renk ise siyah kıyafet yerine beyaz tercih edin. Bu erkekler için daha iri omuz ve üçgen vücut anlamına geliyor 🙂

oversized ne demek ne anlama geliyor
Oversize beden t-shirt nedir
 1. Sizi daha geniş omuzlu gösterir
 2. Daha bol ve uzun olduğundan yazları sıcakta rahat ettirir
 3. Trend giyim olduğundan etrafta dikkat çekersiniz
 4. Kadınlar salaş ama tarz giyinen erkeklerden çoğu zaman hoşlanır.
 5. Kalçanız büyük ise gizlemek için tercih edebilirsiniz
 6. Göbeğiniz varsa bunu saklamak için yine bol giysiler giyebilirsiniz
 7. Sizi dışarıya olduğunuzdan daha fit gösterir
 8. Kısa boylu iseniz sizi daha uzun gösterecektir.

Oversize Regular Size ve Slim Beden Arasındaki Farklar

 • Oversize beden: Büyük ve bol görünümlü salaş giyim kesim modelidir.
 • Regular beden: Düz ve normal kesim modelidir ne bol ne de çok dardır.
 • Slim beden: Vücuda yapışan ve vücut hatlarını belli eden kıyafet kesimidir.

Ayrıca şu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın