PT Volkan Dinçer

Personal Trainer ile Çalışmanın 7 Avantajı!

Kişisel antrenör – Personal Trainer ne demek? Sizin için PT ile antrenman yapmanın avantajları neler? Zayıflamak, kilo vermek ve kas kazanmak için personal trainer kiralamak, tutmak şart mı? Personal trainerla gerçekten zayıflayabilir misiniz? Bu yazımızda sizler için detaylandırdık!

Personal Trainer Ne Demek?

Kişisel antrenör diğer adıyla personal trainer, size spor ve sağlıklı yaşam hedeflerinize ulaşmada yol gösterecek, antrenman programınızı belirleyecek, haftalık ve aylık fitness performansınızı, kilo, kas ve yağ oranınızı düzenli şekilde takip edip yön verecek kişidir. Uzmanlık alanı fitness – vücut geliştirme yani fiziksel hareketlerin doğru yapılışı ve sporcu sağlığını ilgilendiren konulardır. Kişisel antrenör adından da anlaşılacağı gibi spor yapan kişiyle birebir ilgilenir ve ona spor hedefleri konusunda yardımcı olarak yol gösterir.

Personal Trainer ile Çalışmanın Faydaları

personal trainer ile çalışmak
Personal trainer ile çalışmak

1) Hedef Belirleme

Kişisel antrenörünüz, net ve ulaşılabilir hedefler belirlemenize yardımcı olur. Fitness yolculuğunuzda sizin kolaylaştırıcınızdır. Bu yolculuğun ilk adımı hedefleri belirlemektir. Bunun için eğitmeniniz mevcut kondisyon seviyenizi değerlendirecek ve hedef kondisyon seviyenize bir yol haritası oluşturacaktır. Size başarılması daha kolay olan küçük hedeflenmiş kilometre taşları atayacak ve bu hedeflere ulaşmanız için size kesin zaman sınırları verecektir.

2) Motivasyon

Motive olmak, herhangi bir fitness yolculuğunun en zor kısmıdır. Çoğu insan bir veya iki ay sonra pes eder. Ancak kişisel bir antrenör yani personal trainer, küçük başarıları fark edip üzerine inşa ederek ve sizi hatalardan sorumlu tutarak motive olmanızı sağlar. Kilo verme, yağ yakma kas inşa etme gibi hayallerinizi gerçekleştirmenizde başarılı olmanızı sağlamak için fitness programınızı (bkz: yeni başlayanlar için fitness programı) buna göre ayarlayacaktır. Kişisel antrenörünüzden gelen bu sürekli motivasyon dozu sizi yolda tutacaktır.

PT kişisel antrenör
PT kişisel antrenör ile çalışma yapmak ve faydaları

3) Sorumluluk Duygusu

PT’ye para ödemek fitness yolculuğunuza sorumluluk ve zorlayıcı bir unsur ekler. Birinin sizi spor salonunda beklediğini bildiğinizde, seansları atlamak istemezsiniz değil mi? Hem de parasını vererek 🙂 Yorgun olsanız bile, koçunuzun önünde olumlu bir imaj oluşturmaya devam edersiniz çünkü nihai hedefinize ulaşana kadar sizi diken üstünde tutacaktır!

4) Size Özel Egzersiz Programı

Kişisel bir antrenör tutmanın en faydalı taraflarından biri, özelleştirilmiş bir fitness planı oluşturmadaki uzmanlıktır. Antrenörünüz, kişisel sağlık ve zindeliğinize göre sizin için en iyi egzersiz programını uygular. Antrenman programını, dayanıklılığınızı göz önünde bulundurarak, istediğiniz hedefleri ve antrenman için kendi motivasyonunuzu göz önünde bulundurarak oluşturur.

5) Ulaşılabilir Hedefler

Kişiselleştirilmiş eğitim olmadan, insanlar genellikle gerçekçi olmayan hedefler belirler. Bu da spordan erken vazgeçme nedeni olur ve sizi hedeflerinizden uzaklaştırır. Personal trainerla çalışmak ise dayanıklılığınız, kas gücünüz ve duruşunuz geliştikçe temel egzersizlerden daha yoğun olanlara sağlıklı bir ilerleme ile gerçekçi hedefler belirlemenize yardımcı olacaktır.

personal trainer kiralamak
personal trainer kiralayarak hareketleri doğru öğrenebilirsiniz.

6) Hareketleri Doğru Öğretir

Spor salonuna tek başınıza giderseniz, daha yüksek yaralanma riskine girersiniz. Spor salonunda çeşitli ekipman ve makineler mevcuttur ve her ekipmanın kendine özgü özellikleri ve sınırlamaları vardır. Her şey herkes için değildir ve fitness seviyenize göre ekipman ve ağırlık seçmeniz önemlidir. Bir eğitmen olmadan, doğru ekipmanı seçmek doğru ağırlıkla doğru tekrar ve set sayılarıyla çalışmak genellikle zordur. (Bkz: Fazla tekrar mı fazla ağırlık mı daha iyi?) Her egzersizin bir doğru duruşu vardır. Fitness hareketlerinin yanlış uygulanması çeşitli yaralanmalara yol açabilir, bu nedenle yeni başlayanlar için bir PT / kişisel antrenör tutmak çok önemlidir.

7) Yağ Yak, Kilo Ver, Kas Kazan!

Çoğu zaman, kilo verenler sadece kilo vermeye odaklanırlar ve tek dertleri tartıda kilo vermektir. Ne yazık ki, böyle yaparak kendilerine faydadan çok zarar veriyorlar. Sadece kilo vermek yetmez. Sadece enerjinizi tüketir ama gücünüzü azaltır. Kişisel bir antrenör, uzun vadede sağlığa faydalı ve sürdürülebilir ve sağlıklı kasları nasıl inşa edeceğinizi öğrenmenize yardımcı olur! Tartıda değil aynada kendinizi mutlu hissedersiniz!

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Personal Trainer ile Çalışmanın 7 Avantajı!” üzerine 5 yorum
  1. Çok güzel anlattınız cidden ben spora başlıyorum ve devamını getiremiyorum net en önemli şey devamlılık

    Yanıtla
  2. Motivasyon konusunda sorun yaşıyorum ya yazınızda belirttiginiz gibi bu işi bilen yol gösteren birinin desteğini almak en iyisidir

    Yanıtla
  3. Fitnes yapacak ve yapmaya başlayacaklar için bilgilendirici içerikler paylaşılmış ilgili olan arkadaşların okumasını tavsiye ederim

    Yanıtla
Yorum yapın