PT Volkan Dinçer

Zyzz Kimdir? Neden Öldü? Efsane Zyzz Pozu!

Vücut geliştirme forumlarında mutlaka fotoğraflarına denk geldiğimiz sosyal medyanın patladığı dönemde YouTube’da videolarını izlediğimiz Zyzz erken yaşta vefat eden bir sporcu. Fitness ile ilgilendikten sonra Zyzz pozu ile kısa sürede fenomen oldu ve büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Şimdi Aziz Shavershian diğer adıyla Zyzz kimdir, neden öldü gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Zyzz (Aziz Shavershian) Kimdir?

Aziz Shavershian, 24 Mart 1989’da Rusya’da doğan Avustralyalı bir vücut geliştirmeci ve kişisel antrenördü. YouTube’da videolarını paylaşarak verdiği Zyzz pozu ile fiziği vücut geliştirmeyi özendiren bir akım oluşturdu.

zyzz
Zyzz kimdir ölüm sebebi neydi?

Vücut geliştirme ile ilgilenmeden önce oldukça zayıf ve çelimsiz bir çocuk olan Aziz Shavershian kardeşinin yönlendirmesiyle spor hayatına başladı. Beslenme ve antrenman hakkında bilgi sahibi olarak kısa sürede profesyonel bir vücut geliştirmeci olmayı başardı. Ayrıca kendi protein ve giyim markasını kurdu ve fitness ile ilgili kitap çıkardı. Zyzz kelimesi Urban Dictionary’de “estetiğin efsanesi” olarak tanımlandı. Shavershian 2010’da sosyal medyada tam bir fenomen haline gelmişti.

Zyzz Boyu ve Kilosu

Ünlü fitness fenomeni 1.87 cm boyunda ve 92 kg ağırlığındaydı. Kendi hayran kitlesine parçalı vücudu ile karın kaslarını göstermek en büyük zevkleri arasındaydı.

Efsane Zyzz Pozu

zyzz pozu
Zyzz kimdir efsane zyzz pozu
YouTube video
Zyzz pozları

Zyzz Neden Öldü?

Aziz Shavershian 5 Ağustos 2011’de Pattaya Tayland’da tatil yaparken saunada geçirdiği kalp kriziyle vefat etti. Öldüğünde henüz 22 yaşındaydı. Ölüm nedeni ise doğuştan gelen kalp hastalığıydı.

Genç yaşta 2023 Haziran ayında hayatını kaybeden diğer bir ünlü fitness fenomeni de Joesthetics lakaplı Jo Lindner‘dir.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın