PT Volkan Dinçer

Evde Direnç Bandı Egzersizleri (7 Hareket)

Covid-19 devam ettiği sürece spor salonlarına gitmek büyük risk taşıyor. Bu yüzden tüm dünyada karantina dönemi evde direnç bandı egzersizleri ile antrenman yapmak bir hayli popüler oldu. Daha önce elimize hiç denemediğimiz direnç lastiği hareketleri haliyle herkesin en gözde sporu konumunda. Evde spor yapma trendi de büyük bir hızla yükselirken sizler için tüm vücudunuzu çalıştırmaya yarayacak, en iyi direnç lastiği egzersizleri konulu yazımızı hazırladık.

Direnç lastiğiniz yok ise farklı renklerde ve zorluk seviyelerindeki direnç bantlarını dechatlon.com’dan satın alabilirsiniz. O halde şimdi evde antrenman zamanı, başlıyoruz!

En İyi ​Direnç Bandı Egzersizleri

1. Duvarda Kolları Yana Doğru Gerdirme

Hedef kaslar: Sırtın üst kısmı

Sırtınızı duvara yaslayın ve direnç lastiğini baş parmaklarınızın veya bileklerinizin etrafına yerleştirin ve kollarınızı başınızın üzerinde düz bir şekilde uzatın. Evde direnç bandı hareketi ile gererken kürek kemiklerinizi bir araya getirerek kollarınızı aşağı ve 90 derecelik açı ile yana doğru çekin.

2. Evde Direnç Bandı Egzersizleri ile Arka Kol Triceps

Hedef kaslar: Arka Kol – Triceps

Dirsekleriniz bükülmüş olarak direnç lastiğini ellerinizde tutun. Sağ ön kolunuz yere paralel olacak şekilde sağ dirseğinizi başınızın üzerine koyun. Sol el, sol omzun önünde olmalıdır. Direnç lastiğini başınıza yakın tutarken sağ kolunuzu uzatın. Sağ kol düzleşirken, lastiğin gerildiğini ve sağ üst kolunuzun kaslarının çalıştığını hissetmelisiniz.

3. Evde Direnç Bandı Egzersizleri ile Ön Kol Biceps

Hedef kaslar: Ön Kol – Biceps

Bir sandalyeye oturun ve direnç bandını sağ dizinizin altına sokun ve sağ elinizle tutun. Elinizi bandın direncine karşı sağ omzunuza doğru çekin. Lastiği çekerken üst kolunuz sabit kalmalı, dirseğinizi omzunuzun altında ve vücudunuza yakın tutmalısınız.

4. Evde Direnç Bandı Hareketi İle Omuz Rotasyonu

Hedef kaslar: Omuzlar, sırtın üst kısmı

Dirseklerinizi bükün ve vücudunuza yakın tutun. Direnç lastiğini germek için ön kollarınızı yana doğru hareket ettirin. Avuç içlerinizi yukarı bakacak şekilde aynı anda döndürün.

5. Direnç Bandı Yana Bacak Açış Kalça Hareketi

Hedeflenen kaslar: Kalça, hamstringler

Boynunuzu, sırtınızı ve kalçalarınızı aynı hizada tutun. Direnç lastiğini germek için sol bacağınızı yana doğru hareket ettirin. Vücudunuzun geri kalanının sabit kalmasına dikkat edin.

6. Lastikle Bacak Geriye İtiş Hareketi

Hedeflenen kaslar: Kalça, hamstringler

Boynunuzu, sırtınızı ve kalçalarınızı aynı hizada tutun. Direnç bandını germek için sol bacağınızı yukarı doğru kaldırın.

7. Direnç Lastiği ile Zıplayarak Çömelme Hareketi

Hedeflenen kaslar: Kalça

Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, ayak parmaklarınız paralel veya biraz dışa doğru olmasına dikkat edin. Direnç lastiği dizlerinizin üzerinde olmalıdır. Yavaşça çömelin ve  ardından yukarı doğru zıplamaya çalışın. Ve tekrar yavaşça ayak parmaklarınızın üzerine inin.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Evde Direnç Bandı Egzersizleri (7 Hareket)” üzerine 5 yorum
  1. Vücut kaslarının her birini çalıştıracak çok detaylı bir anlatım. Bize sadece uygulamak kalıyor. Teşekkürler..

    Yanıtla
Yorum yapın