Buse

Full Body Antrenman

Full body antrenman özel olarak yapılan bir spordur ve bu sporu yapmak isteyen kişilerin çok ciddi bir egzersiz yapacağını bilmesi gerekir. Adı üzerinde bütün vücudun çalıştığı bir antrenman olması nedeniyle vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler bu spora ilgi duyacaktır. Bu antrenman bütün vücut kaslarını çalıştırmaya yöneliktir ve full olarak her yerin çalışmasını sağlayan birden fazla egzersiz içeren bir uygulamadır. Hatta buna direkt olarak bileşik egzersiz denir.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken durumların ve nasıl bir ciddiyetle çalışılması gerektiğinin de belirtilmesi son derece büyük bir önem taşır. Çünkü sağlık açısından oldukça büyük bir faydası olsa bile zararlarının da olabileceği göz önünde bulundurularak ilk başta kişilerin nasıl bir durumdayken böyle bir spor yapabileceği konusunda test edilmesi gerekli olacaktır.

Full Body Antrenman
Full Body Antrenman

Full Body Antrenman İşe Yarar Mı?

Full body antrenman işe yarar mı diye sorulan bir soru için ilk başta böyle bir antrenmanın tüm ka gruplarını çalıştırdığı göz önünde bulundurulmalıdır. İşte tam olarak da bu noktada böyle bir antrenmanın zaten ne kadar büyük ölçüde işe yarayacağı görülmelidir ve pek çok kişi tarafından tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de budur. Üstelik bu tip bir antrenmanı yapan kişiler vücutlarındaki kas gruplarının çalışmasından yana çok istikrarlı bir şekilde çalıştıkları zaman iyi bir sonuç olacaktır.

Eğer ki bu egzersizleri doğru bir şekilde yapmak mümkün olursa ve yeterince çalışma yapılırsa çok büyük bir etkisi olur ve genellikle kas sisteminin güçlenmesi bakımından son derece iyi bir etkisi söz konusu olacaktır. Bununla birlikte kardiyo dayanıklılığı açısından da son derece büyük bir önem taşıyan bu spor, sağlıklı bir yaşam için çok önemli bir etkendir.

Özellikle de erkeklerin tercih ettiği bu spor ile ilgili olarak kas gelişmesi söz konusu olmaktadır ve kasların gelişimi ile testestoron hormonu çok daha fazla salgılanacaktır. Bu da vücuttaki kasların çok daha aktif bir hale gelmesine sebep olur ve farklı bir görüntü bu noktada pek çok erkeğin istediği üçgen vücut dediğimiz vücut tipini beraberinde getirir.

Full Body Mi Yoksa Bölgesel Mi?

Spor yapmaya başlayacak olan kişilerin genellikle hangi spor alanında ilerlemek isteyecekleri merak konusudur. Bu aşamada pek çok kişi full body mi yoksa bölgesel mi diye merak edecektir ve Hangisini seçerse daha fit bir vücuda sahip olacağını ya da istediği gibi bir kas yapabileceğini merak eder. Eğer ki burada yapılması gereken kas sadece karın kası veya kol kası ise bunlar ayrı ayrı çalışılacaktır ve bölgesel bir çalışma gerçekleşmiş olur. Bu da zaten yeterli bir çalışma olacaktır ve istenen bölgede kas oluşması için kesinlikle bölgesel çalışma tavsiye edilir.

Full Body Antrenman
Full Body Antrenman

Eğer ki tüm kasların çalışması gerekirse bu full body dediğimiz çalışma sistemi ile söz konusu olacaktır ve bu spor yapılarak tüm kaslar geliştirilebilir. Fakat bu noktada gerçekten iyi bir uzmanla çalışma yapılması gerekir. Aynı zamanda da hem çalışma saatlerinin doğru bir şekilde ayarlanması kendi de beslenme düzeninin belirlenmesi gerekli olacaktır.

Full Body Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Full body yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir gibi bir konuda belirtilen pek çok şey beslenme ve spor rutini ile ilgilidir. Özellikle de bu çalışmanın kaç gün yapılması gerektiği konusunda birtakım önemli bilgilerin alınması gerekir ve haftada iki günlük bir süreç bu noktada söz konusu olacaktır. Aynı zamanda da haftada 3 güne çıkartılmadan önce mutlaka bir uzman kontrolünden geçilmesi gerekir ve haftanın her günü bu sporu yapacak olan kişiler ciddi anlamda bu konuda uzmanlaşmış olan kişilerdir. Aksi takdirde araya dinlenme saatleri koymadan bu çalışmayı yapmak bir takım sakatlıklara veya değişik sorunlara yol açar.

 Beslenme rutininde mutlaka kırmızı et ve tavuk gibi besinlerin söz konusu olması çok önemlidir. Bu aşamada yumurtanın da çok önemli bir yer tuttuğunu belirtmekte fayda varken bir de bu yumurtanın pişirilme şekli çok önemlidir. Tabii ki de haşlama yumurta böyle bir spor yapan kişiler için faydalı olacaktır ve su tüketiminin de sürekli olarak yapılması gerekir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın