PT Volkan Dinçer

Evde Pilates Yapılabilir Mi?

Yaklaşık 20 yıl kadar önce hayatımıza giren pilates o zamandan beri popüler zayıflama ve esneklik kazanma sporu. İlk başlarda “elit” kesimin yaptığı bir fiziksel aktivite olarak tanımlanmasına rağmen zamanla herkes tarafından yapılmaya başlandı. Önceleri grup halinde daha popüler olsa da zamanla bireysel pilates ön plana çıktı. Günümüzde pek çok insan başlangıç için evde pilates yapmak konusunda oldukça istekli. Pilates öğrenmek için ise genel kanı bir pilates eğitmeni ile birlikte grup içinde yapılan pilates egzersizlerinin daha verimli olduğu yönünde. Peki pilatesi evde yaparsak?

Evde Pilates Yapmak

Pilates doğru yapıldığı takdirde size fayda sağlayacak bir spordur. Bu bakımdan tek başınıza bilgisayarı kullanarak videolu pilates eğitimleri izleyebilirsiniz. Pilates egzersizlerini yapmak için bir eğitmene ihtiyacınız şart değil. Ancak grup içinde ve salonlarda yapılan egzersizlerin daha istikrarlı olduğu da aşikar. Çünkü insanlar evlerinde oldukları zaman çoğu defa yapacakları işleri ertelerler. Bunun en büyük sebebi ise evin her yönüyle cazip olmasıdır. Bu yüzden düzenli spor, motivasyon ve istediğimiz sonuca ulaşmak için birebir pilates eğitimi daha avantajlıdır. Size en uygun pilates kursları ve eğitmenlerini araştırarak tercihinizi grup dersleri veya birebir özel pilates dersi yönünde kullanabilirsiniz. Ancak yeterli motivasyon ve öz disiplininiz var ise kendiniz evde pilates yapmaya hemen başlayabilirsiniz! Şimdi gelelim pilatese başlamak için gerekli olan ekipmanlara.

Evde Pilates İçin Gerekli Olan Ekipmanlar

Pilates yapabilmek için başlangıç seviyesi pilates setleri içinde pilates matı, pilates topu ve pilates direnç bantlarını Decathlon’da rahatlıkla bulabilirsiniz. Buradaki önemli nokta ise alınacak pilates ekipmanlarının hasarsız ve eksiksiz olması. Standart bir pilates seti içinde pilates matı, topu, çemberi, denge yastığı, direnç bandı yer alır. İlave olarak dambıl ve ayak bileği ağırlıkları da satın alabilirsiniz. Böylece pilates hareketlerini bir tık zorlaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Pilates’in İnanılmaz Faydaları

Yeni Başlayanlar İçin Evde Pilates Hareketleri

Pilatese evde başlamayı düşünüyorsanız sizler için seçtiğimiz evde pilates videosunu izleyebilirsiniz. Profesyonel olarak ilerlemek ve hareketleri daha doğru öğrenmek için ise bir pilates eğitmeni ile anlaşmanızı tavsiye ettiğimizi tekrar hatırlatırız.

YouTube video

İlginizi Çekebilir: Core Kasları Nasıl Gelişir?

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın