PT Volkan Dinçer

Futbolda VAR Ne Demek? (Video Yardımcı Hakem)

Futbol, dinamik ve heyecan verici bir spor olmasının yanı sıra, aynı zamanda karmaşıklığı ve belirsizliği nedeniyle tartışmalara da açıktır. VAR’ın kısa tarihinde birçok tartışmalı an oldu. Bunlardan en belirgin olanları, 2018 Dünya Kupası’nda Fransa’nın kazandığı penaltı ve 2020 Premier Lig’deki hatalı ofsayt kararlarıdır. Tam da bu sebeple, teknolojik yardımcıların bu alana dahil olması kaçınılmazdı. Peki, bu yardımcılardan en önemlisi olan Video Yardımcı Hakem (Video Assistant Referee) kısaltması VAR nedir?

Futbolda VAR Nedir?

VAR, futbolun karmaşıklığını ve adaleti sağlamayı hedefleyen bir teknolojidir. İlk olarak 2010’lu yıllarda Hollanda Futbol Federasyonu tarafından denemeleri yapılmış ve 2018 Dünya Kupası’nda resmi olarak kullanılmıştır. Hakemler maçın karmaşık ve tartışmalı pozisyonlarında VAR’ın açılımı Video Yardımcı Hakem‘e danışarak penaltı mı, kırmızı kartlık pozisyon mu veya pozisyon ofsayt mı değil mi karar verirler. Bunu yapmadan önce ilgili hakemler pozisyonun tekrarını videodan birçok kez izleyebilmektedirler.

İlginizi Çekebilir: Futbolda G.O.A.T Nedir?

futbol VAR
Futbol VAR uygulaması

Futbolcunun hızlı depara kalkarak ofsayt pozisyonuna düşüp düşmediği VAR uygulaması sayesinde hemen belli olur. Eğer siz de futbol oynuyorsanız ve hızlı depar atmak istiyorsanız buradaki spor ayakkabılarını keşfedebilirsiniz: https://www.r-gol.com/el/nike-mercurial

VAR’ın Avantajları ve Dezavantajları

  • Avantajı: VAR, futbolda adaletin sağlanması ve doğru kararların verilmesine yardımcı olur. VAR sayesinde futbolcuların hakemi kandırmalarının önüne geçilir.
  • Dezavantajı: VAR’ın futbolun akışını kesmesi ve karar alma süresinin uzaması en çok eleştirilen noktadır. Ayrıca, her ne kadar teknoloji olsa da son kararı veren kişi hala bir insandır ve bu da hataların olabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte kaleci topu elleriyle dışarı çıkarıp çıkarmadığı veya topun çizgiyi geçip geçmediği de VAR kararına takılabilir. Eğer futbolda kaleciliğe meraklıysanız buradaki kaleci eldivenleri de tam size göre olabilir: https://www.r-gol.com/el/gantia-termatophulaka

VAR Hakkında Sıkça Sorulanlar

VAR Teknolojisi Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

VAR teknolojisi denemeleri daha önce yapılmaya başlansa da 2018 Dünya Kupası’nda herkes Video Yardımcı Hakem teknolojisini tanıdı. Daha sonraki yıllarda yaygınlaşarak futbol tarihine geçti.

Futbolda VAR Hangi Durumlarda Kullanılır?

VAR, gol, penaltı, kırmızı kart veya ofsayt gibi durumlarda sıkça kullanılır.

VAR’ın Futbola Etkileri Nelerdir?

VAR, adaleti sağlama ve hile yapmayı önleme avantajlarına sahipken, aynı zamanda oyun akışını kesme ve karar alma sürecini etkileme dezavantajlarına sahiptir. Çünkü nihayetinde videodan izleyerek yine son kararı insan verir.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın