Fitness Dergisi

Koşarken beynimizde neler oluyor?

Bir koşudan sonra kişi genellikle kendini çok iyi ve tazelenmiş hisseder. Neden? Nörobiyolog Ben Martinogue, koşarken beynimizde neler oluyor? bilimsel olarak açıklıyor.

Koştuktan sonra koşucunun sadece fiziksel durumu değil, ruh hali de değişir. Sporcular bu bağlantıyı yüzlerce yıl önce keşfettiler ve hala koşuyu yaşam kalitelerini artırmak için etkili bir araç olarak kullanıyorlar. Görevinize konsantre olamıyor musunuz? Moraliniz çok mu düşük? Geçen iş haftası çok mu yoğundu? Biraz koşarsanız, ruh halinizin nasıl değiştiğini hemen hissedeceksiniz.

Sinirbilimci Ben Martinogue şöyle diyor:

1. “Koşucu zevki” olgusu gerçekten var

Koşmadan önce kalp atış hızınızı kaydedin

“Koşu sırasında yorgun hissetmek doğaldır. Koştuktan sonra sporcular genellikle beyindeki ödül sisteminin aktivasyonunu, yani endorfin ve endokannabinoid salgılanmasında artış yaşarlar. Bir anlamda insan vücudu kendi ilaçlarını üretir. Endorfinler hareket eder. opiatlar ve endokannabinoidler, esrar tarafından aktive edilen reseptörleri aktive eder. Bu, koşmanın fiziksel olarak bağımlılık yaptığı anlamına gelmez, ancak bu değişiklikler, koşma sürecinden alınan zevki açıklayabilir.” Fizyolojik olarak vücut, gerginliği ve kas ağrısına duyarlılığı azaltmak için bu elementleri salgılar.

2. Uzun süre koştuktan sonra beyin strese giriyor

“Araştırmalar, uzun maraton mesafeleri koştuktan sonra sporcuların beyinlerinin %6’ya kadar küçülebildiğini gösteriyor. Neyse ki bu geri dönüşümlü bir süreç ve beyin sonraki aylarda tamamen iyileşiyor” diye açıklıyor Ben. Beyin küçük bir organdır ama vücudun enerjisinin %20’sini tüketir. Bir kişinin bazı zihinsel işlevlerinin daha ciddi fiziksel aktivite sırasında zarar görmesi muhtemeldir.”

3. Stres doğru yöne yönlendirilebilir

“Zorlu bir günün ardından vücudumuz yorgunluktan kıvranır. Beynin tabanında yer alan hipotalamus, hipofiz bezine bir sinyal gönderir, bu da adrenal bezlere bir sinyal gönderir” diye devam ediyor Ben. Sonuç olarak, böbreküstü bezleri adrenalin ve kortizol salgılar, bu da vücutta yayılır.Nabız ve nefes alma hızlanır, göz bebekleri genişler, arteriyel kan basıncı yükselir.Bütün bunlar sunum hazırlama ve rapor yazma üzerinde olumsuz etki yapar.Fakat durumunuzu net bir şekilde anlıyorsanız, belirli bir süre daha üretken bir şeyler yapın, örneğin biraz koşabilirsiniz.” Bu sayede stresi durdurabilir, dopamin salınımını uyarabilir, duygu ve hislerinizi düzenleyebilir ve kolayca sunum hazırlayabilir veya rapor yazabilirsiniz.

4. Koşmak insanın doğasında var

“İnsanın evrimine baktığınızda, vücudumuzun koşmaya ihtiyacı olduğu açıktır” diyor, “Bu, herkesin zihinsel kapasitesini kontrol etmesi için çok etkili bir yol. Koşmanın amaca yönelik performans gösterme yeteneğini geliştirdiğine dair kanıtlar ve kanıtlar var. Koşmak yardımcı olur. Bu da nihayetinde sorunları çözmemize yardımcı olur. Ayrıca koşmak kısa süreli hafızayı geliştirir, bu da sizi işte veya okulda daha başarılı kılar.

5. Koşmak algıyı geliştirir, konsantre olmaya yardımcı olur

“Koşmak insanın her şeyi kolayca kavramasına, meditasyon haline girmesine yardımcı oluyor. Nefes alıp vermene, attığın adımlara, çevrende olup bitenlere dikkat ediyorsun. Dün ne oldu, yarın ne olacak umurunda değil. Evine tüm dertlerini unutmuş olarak gideceksin. Rahatlamış ve rahatlamış olarak döneceksin.”

6. Koştuktan sonra beyin, kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olan kimyasallar salgılar.

Ben, “Bu kimyasallar, sizi hedefinize ulaşmaya iten bir haz duygusu yaratabilir. Arzu gibi olumsuz anılardansa, olumlu anılara daha fazla önem verme eğilimindeyiz. Bazı durumlarda, bu kimyasallar, sonrasında kas ağrılarıyla savaşmaya yardımcı olur.” koşma.”

7. Koşmak hafızayı geliştirebilir

Ben, “Gelişmiş odaklanma ve hafıza da dahil olmak üzere, koşmayla birlikte vücutta meydana gelen bazı değişiklikler, koştuktan sonra bir süre devam eder. Daha sonra vücut normale döner, ancak bence bu değişiklikler kümülatiftir. En iyi sonuçlar Çocuklar ve yaşlılar. Birkaç ay boyunca düzenli fiziksel aktivitenin hipokampusun büyümesine ve buna bağlı olarak bazı hafıza türlerinin gelişmesine yardımcı olduğuna dair kanıtlar var”.

8. Vücut tembel, beyin tembel

Koşmak insanları bir araya getirir

“Bütün gün oturmak doğru değil” diyor, “Kişinin sadece vücudu üzerinde değil, aynı zamanda zihinsel durumu, etrafındaki dünyayla iletişim kurma yeteneği üzerinde de olumsuz etkisi var. Fiziksel aktivitenin oturması gerekmez. Aşırı olmamakla birlikte, orta düzeyde fiziksel aktivite çok faydalıdır ve herhangi bir finansal maliyet gerektirmez”.

9. En zoru ilk adımdır

En zor kısım başlangıçtır. Beyin alışkanlıklarını değiştirmek istemez. Yeni bir taahhütte bulunmak ve bu taahhüt için zaman ayırmak beyin için biraz daha zordur. Bu, ek enerji tüketimine ve küçük bir uyumsuzluğa veya çatışmaya neden olur. Ama içsel tembelliğinizi yenip kararlı bir adım atar ve düzenli koşmaya başlarsanız pişman olmayacaksınız.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın