PT Volkan Dinçer

İki Kişilik Yoga Hareketleri (Görsel Anlatımlı)

Yoga yaparken keyif almak ve pozlarda daha derinleşmek için partnerinizle çalışmak isteyebilirsiniz. Bir pozda rahat ve dengede hissedilmiyorsa partnerden destek alınabilecek iki kişilik yoga hareketleri denemek de mümkün. Yoga her seviye ve kişiye uygun pozları içerdiği için eğlenceli ve rahatlatıcı bir fiziksel aktivitedir. Aynı zamanda nefes ve bedeni uyumlayabileceği bir aktivite olduğu için doğru nefes almayı ve nefesi yönlendirmeyi bireylere öğretir. Kimi insan daha aktif tek kişilik yoga hareketleri severken kimileri de daha yavaş yoga pozlarını yaparak partneri ile 2 kişilik yoga hareketleri ile keyif alır.

Aktif ve tüm vücut kaslarını çalıştıran yoga türleri vinyasa yoga, power yoga, hatha yoga, flov yogadır. Ancak kişi daha çok vücudunu esnetmek ve rahatlamak için yapıyorsa yin yoga ve yoga terapi tercih eder. Yoga aktif bedeni çalıştırırken aynı zamanda esnetir ve bölgesel uzama sağlar. Yogayı bazen tek kişilik yoga pozisyonunda, bazen de tüm akışta 2 kişilik yoga hareketleri ile partnerinizle uyum içinde bütüncül şekilde uygulayabilirsiniz.

İki Kişilik Yoga Hareketleri Nelerdir?

İki kişilik yapılan acro yoga örneklerinin kolay yapılabilmesi için bireylerin aktif olarak pratik yapması ve hareketlere kolay bir şekilde girmesi gerekir. Kolay, herkesin yapabileceği iki kişilik yoga hareketleri şunlardır:

Sırt Sırta İkili Sandalye Pozu

İki kişiden biri sandalye pozuna yerleşmelidir. Ayak tabanları yere iyice basmalı, dizler bükülmemelisiniz. Kuyruk sokumunu içeri ve iç bacaklar birbirine doğru yerleştirin. Kişinin arkasına geçen partneri de sandalye pozuna yerleşmeli ve destek alınmalıdır. Ayrıca kollar yukarda, göğsün ortasında ya da dizlerdedir. Bakışlar karşıda ya da yukarıda olmalıdır.

ikili sandalye duruşu yoga
İki kişilik yoga hareketleri sandalye duruşu

Oturan İnek Pozu

Kedi inek ısınma hareketlerinden biridir. İki kişilik kolay yoga hareketleri arasında da yer alır. Bireyler karşılıklı oturmalı ve bağdaş kurmalıdır. Kişiler kollarını dirseklerin üst kısmından aktif şekilde tutmalı. Nefes alırken göğüs yukarı hareket edip, kalçayı yere doğru bastırmalısınız. Nefes verirken kürek kemikleri iyice genişlemeli. Partner ile birlikte çift kişilik yoga hareketleri için senkronize olmak pozun ritm halinde olmasını destekler.

oturan kedi inek pozu
İki kişilik yoga hareketleri oturan kedi inek pozu

İlgili Yazı: 20 Farklı Kolay Yoga Hareketi

İki Kişilik Plank Pozisyonu

Bu hareket aslında iki kişilik zor yoga hareketleri arasındadır. Bunun nedeni plank hareketinin karın gücü, koordinasyon ve yeterince itiş gücü olmasından kaynaklı. Öncelikle bir kişi plank pozuna geçmeli yeri eller ve ayaklarla iyi bir şekilde itmeli. Hatta karın ve kalça aşağıda olmamalı, aktifleşmeli. Partner ellerle arkadaşının ayak bileklerinden tutarken ayaklarını omuzların üzerine yerleştirmeli ve ağırlığını tüm vücuduna dağıtmalı. Böylece partnerine yük bindirmeden kendini taşımalı.

iki kişilik yoga hareketi plank
İkili yoga hareketi plank

Partnerin Sırtına Uzanma Hareketi

Öncelikle bir kişi bağdaş kurarak ya da ayaklarını uzun şekilde öne doğru katlamalı. Gidebildiği son yere kadar önce karın sonra göğüs en son baş gelecek şekilde ayaklarına doğru yaklaşmalı. Partner ise sırtını partnerinin bel boşluğunu dolduracak şekilde oturmalı. Bu ikili yoga hareketinde partneri çok kapalı değil ise yavaş yavaş ağırlığını vermeli.

ikili yoga hareketi
İki kişilik yoga hareketleri sırta uzanma

İki Kişilik Yüksek Hamle Hareketi

Yüksek hamle pozu iki kişi ters şekilde ortada buluşursa kolay iki kişilik yoga hareketi olur. Partnerler birbirine doğru dönmeli ve dizleri 90 derece olmalı. Ayrıca ayak parmakları matta, topuk ise tavanı göstermeli. Partnerlerin göğsü birbirini göstermeli. Denge kaybolursa elleriniz ile birbirinize destek olabilirsiniz.

çift kişilik yoga yüksek hamle pozu
İki kişilik yoga hareketleri yüksek hamle pozu

İki Kişilik Yoga Malasana Hareketi

Kişiler bacaklarını açıp sırt sırta oturmalı. Bununla birlikte elleri kalp merkezine dirseklerle dizin arasına da kolları yerleştirin. Diz ve dirsekler birbirine güç uygulamalı ve olabildiğince kalça yere doğru ağırlamaşmalı.

ikili malasana yoga
İki kişilik malasana yoga

İlgili Yazı: Aletli Pilates Nedir?

Herkes İki Kişilik Yoga Hareketleri Yapabilir Mi?

Kilo ve esneklikten bağımsız olarak istedikleri türde yoga yapabilirsiniz. Hiç esnek olmayan biri yoga pozları yaparak vücudunun esnemesini sağlar. Kilosundan memnun olmayan bireyler ise düzenli asana yoga pratikleri yaparak kilo verir. Kaslarını hissederek vücut şekillenmesini sağlar. Bireyler en az günlük yarım saat ya da yirmi dakika ayırarak kendilerini daha dinç ve aktif hisseder. Aynı zamanda power yoga gibi aktif yapılan harekette iki kişilik zor yoga pozlarına bir süre sonra hızlı bir şekilde girer. Yoga yaparken nefes tutmamak, sıkışık alanlara nefes gönderip sakinleşmek ile asıl yoga felsefesi oluşur.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın